
Vědci našli cestu k „léčbě“ celulitidy. Je překvapivě snadná a pomůže jak ženám, tak i mužům
Za vše mohou fascie
Fascie, tedy pojivové tkáně, tvoří určitý „obal“ svalů i svalových vláken a zároveň nedílně ovlivňují formování těla a jeho finální tvar. V momentě, kdy fascie nemají dostatek podnětů, způsobují nízký průtok krve a také nervovou kompresi. V důsledku se pak z těla hůře vyplavují toxiny, tvoří se záněty a zpomaluje proudění lymfy. Celulitido, vítej.
„Fascie jsou svislé pásy pojivové tkáně, které jsou spojeny se spodní vrstvou kůže. Když se v této tkáni začne ukládat tuk, ukládá se do určitých nepohyblivých tuhých ´kapes´, které se začnou krabatit – právě tak vzniká celulitida,“ popisu plastický chirurg Manish Shah. A proto by se lidé, kteří se s celulitidou potýkají, měli zaměřit právě na fascie – resp. jejich masáž.
Masíruji, masíruješ, masírujeme
Zatímco kvůli celulitidě mnoho lidí nakoupilo rozličné zázračné krémy, odborníci se shodují, že podobné „kosmetické“ řešení je značně neefektivní a hraničí s vyhozenými penězi. Jedinou variantou s jasnými výsledky tak doposud bylo řešení chirurgické. Nyní však vědci publikovali výsledky studie zachycující vliv fasciální masáže na celulitidu. A výsledky jsou to nadmíru zajímavé a pozitivní!
Ačkoliv s názory, že na celulitidu pomáhají pravidelné masáže, se je samozřejmě možné setkat poměrně často, poprvé účinnost použití osobního masážního přístroje zaměřujícího se na „rozmasírování“ zatuhlých fascií potvrdila i vědecká studie. Ta navíc naznačila, že právě tento způsob je dostupnou a praktickou alternativou k drahým (a stejně neúčinným) krémům či invazivním operacím.
Co na to lékaři?
O celulitidě byly již popsány stohy papíru. Obvykle platí, že jí v různé míře trpí většina populace žen, které postihuje nejvíce na zadku, bocích a stehnech. Je však třeba dodat, že celulitida se nevyhýbá ani mužům – ačkoliv v mužské populaci není s ohledem na odlišnou strukturu jejich pojivových tkání tak běžná. Vznik celulitidy ovlivňují faktory hormonální, genetické, ale i aspekty pojící se k životnímu stylu. I proto skutečně nelze hovořit o tom, že by na celulitidu existoval univerzální magický lék. Fasciální masáže se ale zdají být dobrým způsobem, jak pomerančovou kůži alespoň minimalizovat.
„Pokud použijete nástroj s odpovídajícím tlakem a náležitě danou oblast promažete, v podstatě sevřete kůži, natáhnete ji a rozpohybujete fascie pod ní, které jsou za celulitidu zodpovědné. Díky tomu účinně celulitidu omezíte,“ tvrdí plastický chirurg Swet Chaudari, jeden z autorů studie, která zkoumala nakolik může užití konkrétího masážního nástroje působit právě na eliminaci celulitidy.
Podle další lékařky Rachel Nazarian jsou pak masážní techniky k omezení celulitidy poměrně známé – již v 50. letech se tak v této souvislosti hovořilo o „natřásání tuku“. „Masáže podporují lymfatický i krevní oběh. A jelikož i problémy s prouděním lymfy jsou spojovány se vznikem celulitidy, provedení masáže může vyřešit oboje,“ tvrdí. Kromě toho může klasická manuální masáž pomoci také v produkci kolagenu – a vést ke zpevnění kůže.
Pokud vás tedy celulitida trápí, vsaďte na masáž. Ačkoliv zmiňovaná studie byla provedena na nevelkém vzorku, její pozitivní výsledky minimálně poslouží k otevření tématu na vědecké půdě. A třeba i na tuto neškodnou, ale vizuálně nežádoucí „chorobu“ odborníci najdou brzy „lék“.