Nepodobáte se matce ani otci? Novým hitem je online "hon" na příbuzné prostřednictvím DNA testů

Někdy to připomíná to největší klišé z telenovely. Když člověk zjistí, že jeho rodiče nejsou jeho rodiče, čeká ho pravděpodobně velký šok. Když už se situace uklidní, není divu, že leckdo z adoptovaných či nevlastních začne pátrat po tom, jaký je jeho skutečný původ. Dnes už to není nic extrémně náročného. K vypátrání skutečných rodičů poslouží testy DNA.

Server Guardian píše o případu ženy jménem Beth. Vzhledem k tomu, že její rodiče i bratři byli tmavovlasí a tmavoocí a ona je modrooká blondýna, vyslechla si za svůj život spoustu vtipů o tom, že si ji maminka upletla s pošťákem. Jenomže jak to bylo doopravdy, jí matka nikdy neřekla.

Švýcaři v referendu rozhodnou, zda země uzákoní stejnopohlavní svazky. Dvě třetiny voličů se chystají hlasovat pro18. 8. 2021

Když její matka zemřela, Beth se dala do pátrání. Společně s kamarádkou našly skupinu „detektivů DNA“ a Beth si nechala udělat test. S ním a za pomoci stránek, které umožňují vyhledávání předků za pomoci vzorků DNA, se jí během několika měsíců podařilo vypátrat muže, který odpovídal srovnávaným kategoriím, a navíc před jejím narozením krátce bydlel v sousedství rodiny.

I když si muž na aférku nepamatoval, nechal se přesvědčit, aby si nechal udělat test DNA. Ten prokázal, že je skutečně otcem Beth. Tato zkušenost Beth přiměla k tomu, aby se přidala k dobrovolníkům, kteří pro ostatní hledají jejich ztracené rodiny a příbuzné pomocí testů DNA.

Podobné skupiny existují od osmdesátých let. Zakládajícími členy byly jak matky, které byly donuceny k adopci, tak adoptované děti, které zajímal jejich skutečný původ. Nástroje, kterými však podobné skupiny a hnutí disponovaly, byly tehdy nedostačující. Ti, které zajímal jejich skutečný původ, také často naráželi na byrokracii a neochotu úředníků zveřejnit data o jejich potomcích či rodičích.

Toto se změnilo, když na scénu přišly testy DNA. Okolo roku 2010 zlevnily natolik, aby byly dostupné i pro běžného pracujícího občana, kterého zajímá jeho původ. Do nabídky navíc přibyly i testy autozomální DNA, kterou člověk dědí po obou rodičích. S její pomocí není rodiče tak obtížné odhalit.

Test autozomální DNA umožňuje takzvanou triangulaci. Tato metoda funguje tak, že když si dva lidé udělají test DNA a porovnají výsledky, je poměrně snadné vystopovat jejich posledního společného předka. Právě od něho začne zájemce o svou minulost stavět klasický genealogický strom a sleduje rozvětvení rodiny. Mimochodem, podobné testy se používají i pro zájemce, kteří zjišťují, jestli nejsou příbuzní s nějakou slavnou historickou osobností, či ty, které zajímá jejich etnický původ.

Mimochodem, i když příběhy o rodině, která se sešla po více než dvaceti letech, či o dětech, které teprve v dospělosti poznaly své skutečné rodiče, zahřejí u srdíčka, stále je zde mnoho etických otázek. Na prvním místě jsou oprávněné obavy ze ztráty anonymity, co se týče dat o DNA, a případného vzniku velkých archivů pro komerční využití. Už dnes zmíněné autozomální testy využívá třeba policie při pátrání po zločincích, data o DNA by se však jistě hodila i velkým firmám.

Fetišistická móda je na vzestupu, dokazují outfity řady celebrit. Vlnu "módního BDSM" dle odborníků způsobily vlády zemí z celého světa24. 9. 2021

Guardian také připomíná, že není dořešená ani emocionální stránka. Představte si, že najednou za vámi po čtyřiceti letech poklidného života přijde cizinec s kusem papíru, který by měl dokazovat, že je váš bratr, kterého jste nikdy nepotkali. Jste si jistí, že byste ho uvítali s otevřenou náručí? Detektivní skupiny mají většinou dobře ošetřenou pátrací část, ale rozhodně by se hodilo vytvořit i poradnu pro hledající a jejich nové blízké.

Doba internetová ale pátrání přeje. Existuje mnoho stránek, kde si můžete objednat test autozomální DNA a porovnat si výsledky s ostatními lidmi z celého světa. Takže co vy víte? Třeba na vás čeká v Austrálii vaše rodina, kterou jste nikdy neviděli.

Zdroj: Guardian, Facebook, Ancestry