Nepodobáte se matce ani otci? Novým hitem je online "hon" na příbuzné prostřednictvím DNA testů

Někdy to připomíná to největší klišé z telenovely. Když člověk zjistí, že jeho rodiče nejsou jeho rodiče, čeká ho pravděpodobně velký šok. Když už se situace uklidní, není divu, že leckdo z adoptovaných či nevlastních začne pátrat po tom, jaký je jeho skutečný původ. Dnes už to není nic extrémně náročného. K vypátrání skutečných rodičů poslouží testy DNA.

Server Guardian píše o případu ženy jménem Beth. Vzhledem k tomu, že její rodiče i bratři byli tmavovlasí a tmavoocí a ona je modrooká blondýna, vyslechla si za svůj život spoustu vtipů o tom, že si ji maminka upletla s pošťákem. Jenomže jak to bylo doopravdy, jí matka nikdy neřekla.

Ulovila jsem zajíčka a dělám mu matku: starší žena (34) s mladým partnerem (19) budí údiv, proč to tak není i naopak?23. 5. 2020

Když její matka zemřela, Beth se dala do pátrání. Společně s kamarádkou našly skupinu „detektivů DNA“ a Beth si nechala udělat test. S ním a za pomoci stránek, které umožňují vyhledávání předků za pomoci vzorků DNA, se jí během několika měsíců podařilo vypátrat muže, který odpovídal srovnávaným kategoriím, a navíc před jejím narozením krátce bydlel v sousedství rodiny.

I když si muž na aférku nepamatoval, nechal se přesvědčit, aby si nechal udělat test DNA. Ten prokázal, že je skutečně otcem Beth. Tato zkušenost Beth přiměla k tomu, aby se přidala k dobrovolníkům, kteří pro ostatní hledají jejich ztracené rodiny a příbuzné pomocí testů DNA.

Podobné skupiny existují od osmdesátých let. Zakládajícími členy byly jak matky, které byly donuceny k adopci, tak adoptované děti, které zajímal jejich skutečný původ. Nástroje, kterými však podobné skupiny a hnutí disponovaly, byly tehdy nedostačující. Ti, které zajímal jejich skutečný původ, také často naráželi na byrokracii a neochotu úředníků zveřejnit data o jejich potomcích či rodičích.

Toto se změnilo, když na scénu přišly testy DNA. Okolo roku 2010 zlevnily natolik, aby byly dostupné i pro běžného pracujícího občana, kterého zajímá jeho původ. Do nabídky navíc přibyly i testy autozomální DNA, kterou člověk dědí po obou rodičích. S její pomocí není rodiče tak obtížné odhalit.

Test autozomální DNA umožňuje takzvanou triangulaci. Tato metoda funguje tak, že když si dva lidé udělají test DNA a porovnají výsledky, je poměrně snadné vystopovat jejich posledního společného předka. Právě od něho začne zájemce o svou minulost stavět klasický genealogický strom a sleduje rozvětvení rodiny. Mimochodem, podobné testy se používají i pro zájemce, kteří zjišťují, jestli nejsou příbuzní s nějakou slavnou historickou osobností, či ty, které zajímá jejich etnický původ.

Mimochodem, i když příběhy o rodině, která se sešla po více než dvaceti letech, či o dětech, které teprve v dospělosti poznaly své skutečné rodiče, zahřejí u srdíčka, stále je zde mnoho etických otázek. Na prvním místě jsou oprávněné obavy ze ztráty anonymity, co se týče dat o DNA, a případného vzniku velkých archivů pro komerční využití. Už dnes zmíněné autozomální testy využívá třeba policie při pátrání po zločincích, data o DNA by se však jistě hodila i velkým firmám.

Trans muž Petr: „Neměli bychom společnost popuzovat menstruujícími a těhotnými muži. Dnešní doba mi připadá už za vlasy přitažená“24. 6. 2020

Guardian také připomíná, že není dořešená ani emocionální stránka. Představte si, že najednou za vámi po čtyřiceti letech poklidného života přijde cizinec s kusem papíru, který by měl dokazovat, že je váš bratr, kterého jste nikdy nepotkali. Jste si jistí, že byste ho uvítali s otevřenou náručí? Detektivní skupiny mají většinou dobře ošetřenou pátrací část, ale rozhodně by se hodilo vytvořit i poradnu pro hledající a jejich nové blízké.

Doba internetová ale pátrání přeje. Existuje mnoho stránek, kde si můžete objednat test autozomální DNA a porovnat si výsledky s ostatními lidmi z celého světa. Takže co vy víte? Třeba na vás čeká v Austrálii vaše rodina, kterou jste nikdy neviděli.

Zdroj: Guardian, Facebook, Ancestry