Nepodobáte se matce ani otci? Novým hitem je online "hon" na příbuzné prostřednictvím DNA testů

Nepodobáte se matce ani otci? Novým hitem je online "hon" na příbuzné prostřednictvím DNA testů

Někdy to připomíná to největší klišé z telenovely. Když člověk zjistí, že jeho rodiče nejsou jeho rodiče, čeká ho pravděpodobně velký šok. Když už se situace uklidní, není divu, že leckdo z adoptovaných či nevlastních začne pátrat po tom, jaký je jeho skutečný původ. Dnes už to není nic extrémně náročného. K vypátrání skutečných rodičů poslouží testy DNA.
Petr Opršal Petr Opršal Autor
19. 6. 2019

Server Guardian píše o případu ženy jménem Beth. Vzhledem k tomu, že její rodiče i bratři byli tmavovlasí a tmavoocí a ona je modrooká blondýna, vyslechla si za svůj život spoustu vtipů o tom, že si ji maminka upletla s pošťákem. Jenomže jak to bylo doopravdy, jí matka nikdy neřekla.

<Path> „Nezáleží mi na tom, zda dítě oslovuju Jano, nebo Honzo,“ popisuje otec, jak prožíval dceřinu tranzici. „Dnes mám šťastného syna,“ dodáváZdroj: Redakce/Respondent

Když její matka zemřela, Beth se dala do pátrání. Společně s kamarádkou našly skupinu „detektivů DNA“ a Beth si nechala udělat test. S ním a za pomoci stránek, které umožňují vyhledávání předků za pomoci vzorků DNA, se jí během několika měsíců podařilo vypátrat muže, který odpovídal srovnávaným kategoriím, a navíc před jejím narozením krátce bydlel v sousedství rodiny.

I když si muž na aférku nepamatoval, nechal se přesvědčit, aby si nechal udělat test DNA. Ten prokázal, že je skutečně otcem Beth. Tato zkušenost Beth přiměla k tomu, aby se přidala k dobrovolníkům, kteří pro ostatní hledají jejich ztracené rodiny a příbuzné pomocí testů DNA.

Podobné skupiny existují od osmdesátých let. Zakládajícími členy byly jak matky, které byly donuceny k adopci, tak adoptované děti, které zajímal jejich skutečný původ. Nástroje, kterými však podobné skupiny a hnutí disponovaly, byly tehdy nedostačující. Ti, které zajímal jejich skutečný původ, také často naráželi na byrokracii a neochotu úředníků zveřejnit data o jejich potomcích či rodičích.

Toto se změnilo, když na scénu přišly testy DNA. Okolo roku 2010 zlevnily natolik, aby byly dostupné i pro běžného pracujícího občana, kterého zajímá jeho původ. Do nabídky navíc přibyly i testy autozomální DNA, kterou člověk dědí po obou rodičích. S její pomocí není rodiče tak obtížné odhalit.

Test autozomální DNA umožňuje takzvanou triangulaci. Tato metoda funguje tak, že když si dva lidé udělají test DNA a porovnají výsledky, je poměrně snadné vystopovat jejich posledního společného předka. Právě od něho začne zájemce o svou minulost stavět klasický genealogický strom a sleduje rozvětvení rodiny. Mimochodem, podobné testy se používají i pro zájemce, kteří zjišťují, jestli nejsou příbuzní s nějakou slavnou historickou osobností, či ty, které zajímá jejich etnický původ.

Mimochodem, i když příběhy o rodině, která se sešla po více než dvaceti letech, či o dětech, které teprve v dospělosti poznaly své skutečné rodiče, zahřejí u srdíčka, stále je zde mnoho etických otázek. Na prvním místě jsou oprávněné obavy ze ztráty anonymity, co se týče dat o DNA, a případného vzniku velkých archivů pro komerční využití. Už dnes zmíněné autozomální testy využívá třeba policie při pátrání po zločincích, data o DNA by se však jistě hodila i velkým firmám.

<Path> Vánoce bez alkoholu? Vyléčený alkoholik radí, jak nepodlehnout pošťuchování okolí!Zdroj: OUT.com, unslash.com

Guardian také připomíná, že není dořešená ani emocionální stránka. Představte si, že najednou za vámi po čtyřiceti letech poklidného života přijde cizinec s kusem papíru, který by měl dokazovat, že je váš bratr, kterého jste nikdy nepotkali. Jste si jistí, že byste ho uvítali s otevřenou náručí? Detektivní skupiny mají většinou dobře ošetřenou pátrací část, ale rozhodně by se hodilo vytvořit i poradnu pro hledající a jejich nové blízké.

Doba internetová ale pátrání přeje. Existuje mnoho stránek, kde si můžete objednat test autozomální DNA a porovnat si výsledky s ostatními lidmi z celého světa. Takže co vy víte? Třeba na vás čeká v Austrálii vaše rodina, kterou jste nikdy neviděli.

Zdroj: Guardian, Facebook, Ancestry

Populární
články

Przní se kvůli nebinárním lidem čeština? Podle odborníků se jazyk vyvíjí neustále a změny jsou tedy přirozené
LIDÉ

Vysvětleno: Nebinární lidé a čeština. Aneb měli bychom namísto „Martin přišel“ nově psát „Martin přišelx?“

Autor: Mirka Dobešová
Bionický pensi vrátí erekci i těm, kterým jiná lečba nepomáhá
TĚLO & MYSL

Bionické penisy pomáhají mužům s poruchami erekce a nejen jim. Před „akcí“ je stačí nafouknout a zachrání i ty, kdo o úd přišli úplně

Autor: Martin Lyko
Vzájemná masturbace je důležitou součástí sexuální spokojenosti
HOT!

Vzájemná masturbace je klíčem ke šťastnému sexuálnímu životu, tvrdí vědci. Oproti sexu má navíc hromadu výhod

Autor: Martin Lyko
"Často klientkám jen naslouchám. Neplatí si mě vždy jen pro sex"
PODCAST

Profesionální společník Tom (34): Mé klientky mi platí 4 tisíce na hodinu. Jde o dobře situované ženy ve středním věku. Ne vždy dojde na sex

Autor: Jakub Starý
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?
FUN

Na co se ptát na prvním rande? Co radí byznysové médium, láskyplný web, stránka pro mladé nebo samotný Grindr?

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop