Pivní pupek: ryze mužský problém a zdravotní riziko. Proč ženy netrápí? A jak (ne)souvisí s pivem?

Spojení „pivní pupek“ je u nás docela běžné, nezřídka se navíc jedná o pejorativ, který větší břicho jednoduše spojuje s přílišnou konzumací piva. Jenže jak ukazují fakta, s velikostí břicha vlastně pivo nic moc společného nemá. Ostatně – to dokládá i fakt, že ženy (ač „pivařky“) se obvykle s „pivním pupkem“ nepotýkají…

K jednotlivým pohlavím se pojí různá specifika. Konkrétně pánové mají smůlu např. co se délky života týká – statisticky se totiž dožívají nižšího věku než ženy. Stejně tak mužům s výrazně vyšší pravděpodobností než ženám hrozí předčasné padání vlasů nezřídka ústící v plešatost (ach, ty hormony!), o tom, jak pány dokáže skolit smrtelná choroba na sedm, snad ani není třeba mluvit. Ovšem nyní přichází další zdrcující rána. Podle specialistů existuje vědecké vysvětlení toho, proč pivní břicho opět postihuje většinou právě muže. A výrazně je ohrožuje na životě.

Automobilka DS přichází do Česka s prvním elektromobilem DS 3 CROSSBACK E-Tense. Tento vůz si zamilujete16. 6. 2020

Zlom: 35

Do určitého věku mají ženy i muži obdobnou startovní pozici, vše se však začíná měnit po 35. narozeninách. Právě pětatřicetiny jsou obávaným mezníkem v mužském životě, kdy tělo prostě a jednoduše přestává být takovým, jakým bývalo. Pivní břicho nevyjímaje. Je však třeba předeslat, že ačkoliv hovoříme o břiše „pivním“, s pivem má jeho růst společného jen málo. Na vině je totiž zejména biologie.

Není břicho jako břicho

Jak naznačují výsledky lékařských bádání, pohlaví sehrává svou roli i při nabírání na váze. Pár kousků pizzy a několik piv se tak na lidském těle projeví úplně jinak, pokud je konzumentem/kou žena, nebo muž. Právě u mužů je totiž mnohem vyšší pravděpodobnost, že se tuk bude ukládat ve střední části těla, zatímco v případě žen se tukové zásoby rozloží na více míst – do paží, stehen a pozadí.

Důležitým aspektem jsou také hormony, na které jsme již narazili v souvislosti s mužskou ztrátou vlasů. Množství mužského hormonu testosteronu v těle mužů totiž s věkem klesá. A právě testosteron se také podílí na udržení štíhlejší postavy. Méně testosteronu = vyšší riziko nárůstu váhy.

A bohužel pro muže, pivní břicho je ze zdravotního hlediska skutečně problematické. Viscerální tuk kolem vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, játra a střeva může skrze produkci vlastních hormonů narušit jejich správné fungování. Ve výsledku tyto stavy mohou vyústit až v diabetes typu 2, srdeční onemocnění, a dokonce i rakovinu. Navíc jakmile již břicho nenabízí dostatečný prostor pro ukládání tuku, tělo jej začne „posílat“ do nejbližších orgánů, to pak může vést k dalším mnoha zdravotním komplikacím. Podle časopisu dat shromážděným magazínem Business Insider navíc mužům s „pivním břichem“ hrozí o 87 % vyšší riziko úmrtí než těm, kterým se stejné množství tuku rozložilo do celého těla. Jednoduše řečeno – „ozdobný tukový prstenec“ je skutečně nebezpečný.

Tomáš (60): „Žiju život ve lži a vezmu si to s sebou do hrobu. Manželka se nesmí dozvědět, že se intimně vídám s muži“24. 5. 2020

Ženy vs. pivní břicho

Ačkoliv v případě žen platí, že nadbytečný tuk se jim uloží zejména na bocích a stehnech, s narůstajícím věkem i jim hrozí pivní břícho, které většinou s pivem (ačkoliv v něm jsou samozřejmě obsaženy nežádoucí kalorie) příliš nesouvisí. Tehdy ženám hrozí prakticky tatáž rizika jako mužům. I v tomto případě svou roli sehrávají hormony, kde nejvyšší riziko ukládání tuku do oblasti břicha přichází u žen po menopauze.

Jak v případě žen, tak i mužů potom platí, že řešením je adekvátní cvičení, ale také snížení množství konzumovaného alkoholu (ano, piva také). Na druhou stranu, není to tak dávno, co se v médiích objevily výsledky studie atraktivity, z níž právě muži s větším břichem vyšli jako ti pro potenciální partnery/ky nejatraktivnější…  

Zdroj: BusinessInsider.com, MoreFocus.com, news-actual.com