Co dělat, když vás začne trápit jakýkoliv pohyb? Existují i neinvazivní řešení, tvrdí odborník

Není nic horšího, než když z nejrůznějších zdravotních důvodů dojde k omezení pohybu těla. Bez správné funkčnosti pohybového aparátu je člověk do velké míry omezen. O nejrůznějších onemocněních pohybového aparátu a tom, jak se dají řešit, jsme si povídali s MUDr. Daliborem Zemanem, který se jeho léčbou zabývá.

Vaše klinika nabízí léčbu pohybového aparátu neinvazivními metodami. Co si pod tím lze představit?

Znamená to, že u nás nedochází k žádným operacím, které by nějak drasticky zasahovaly do těla našich pacientů. Vše řešíme pomocí neinvazivních metod, kterých provádíme hned několik, a jejich použití se liší hlavně podle problému, se kterým za námi pacient přijde. Jsme zde nejen pro seniory, ale také pro sportovce a všechny aktivní lidi, kteří zkrátka nechtějí podstupovat operace.

"Pro lidi, kteří se v Česku ocitnou mimo systém, není mnoho cest zpět," říká zakladatelka dílny, jež pomáhá ženám v tíživé situaci22. 5. 2020

Jakými nejčastějšími problémy a onemocněními pohybového aparátu lidé trpí?

Člověka mohou potkat nejrůznější problémy, které ho v menší či větší míře omezují při pohybu. Můžou to být patní ostruhy, tenisový loket, artróza, zánět šlach či bolest kloubů.

S tím vším dokážete u vás na klinice „zatočit“? Opravdu i bez operace?

Ano, jsme specializované pracoviště a naše neinvazivní metody jsou vhodné pro léčbu kloubů a celého pohybového aparátu, tedy všech onemocnění, které jsem zmínil.

Hovoříte o neinvazivních metodách, můžete je popsat trochu konkrétněji?

Disponujeme vlastním RTG a zaměřujeme se především na léčbu rázovou vlnou, biologickou léčbu krevním sérem, infuzi vitaminu C, léčbu kyselinou hyaluronovou a další.

Rázová vlna nezní moc neinvazivně, jaká je podstata této metody?

Začal bych tím, že léčba rázovou vlnou je v České republice stále relativně novou metodou, která ve světě začala být dostupná již od počátku 90. let. Naše ambulance je jedním z prvních pracovišť, které zavedlo tento moderní způsob léčby v ČR. Léčba probíhá ambulantně a je zcela bezbolestná. Není ani časově náročná, většinou se jedná o 3 až 6 aplikací během několika týdnů. Samotná aplikace pak trvá jen několik minut. Terapie spočívá v působení rázových vln pomocí speciální sondy na nemocné místo. Generátor přístroje mění vzduchovou vlnu v akustickou radiální vlnu, kterou hlavice přenáší do tkáně (do hloubky 4, eventuálně až 15 cm). Dochází ke zlepšení mikrocirkulace a metabolismu postižené oblasti a následuje rozpuštění vápenných fibroblastů, zvýší se produkce kolagenu a sníží se napětí v tkáni. Rázová vlna taktéž zlepšuje prokrvení v místě působení a regeneraci postižených buněk. Pokud je frekvence impulsů vhodně zvolená, dochází k okamžité úlevě od bolesti a také ke zkrácení doby léčby.

V jakých případech dokáže rázová vlna pacientům pomoct?

Hodí se určitě pro léčení poúrazových stavů, po distorzích kloubů, pohmožděninách svalů, kloubů, po zlomeninách, u nehojících se zlomenin a pakloubů. Zvláště pak po vazivových poraněních kloubů, po artroskopických operacích kloubů, u nehojících se defektů po úrazech, léčení výrůstků na končetinách (patní ostruhy), u tenisového a golfového lokte a dalších obtíží.

Jak dlouho léčba trvá?

Poškozená tkáň se zhojí během několika týdnů a tím odezní i bolest. Účinnost je až 95 %. Naše profesionalita se projevuje také tím, že je naše ambulance od roku 2006 referenčním pracovištěm pro ČR.

Jakou metodu byste doporučil lidem, které trápí například bolest kloubů?

Troufám si říct, že nejlepší volbou je metoda Orthokine, což je léčba krevním sérem podle německé patentované metody. Používá se například při artróze, bolestivém syndromu bederní, hrudní, krční páteře – výhřezech plotének, dráždění nervů kompresí, artróze drobných kloubů rukou a nohou a dalších indikacích.

I v tomto případě je léčba tak snadná?

Pacient podstupuje aplikaci šesti injekcí, vždy 1–2krát týdně a vše opět probíhá ambulantně. Nutno zmínit, že úspěšnost této metody je stejně jako u ostatních velmi vysoká a ke snížení bolesti dochází až u 95 % pacientů. K léčbě se totiž používá vlastní biologický materiál – krevní sérum pacienta, který se získává zpracováním jeho žilní krve. Díky skvělým vlastnostem krevního séra, jako je výrazný protizánětlivý efekt, vysoký regenerační potenciál a tvorba kolagenu, dochází k opravdu výraznému zlepšení či odstranění problémů.

„Chovám se jako ženská, ale nejsem gay.“ Proč jsou zženštilí muži terčem posměchu a jak svou situaci vnímají?18. 6. 2020

Dá se tedy říct, že pacienti mají na výběr z velkého množství neinvazivních metod pro všechny problémy?

K výběru nabízíme pestrou škálu metod, které dokážou zabránit snad všem problémům s pohybovým aparátem. Kromě dvou dříve zmíněných je to například ještě léčba svalů a vazů kyselinou hyaluronovou, která opět urychluje hojení, omezuje zánět a zmírňuje bolest. Ale nabízíme třeba i infuzní léčbu vitaminem C.

Infuze vitaminu C? Nestačí, když přijímáme tento vitamin pravidelně ve stravě či v rámci nějakého doplňku stravy?

Doporučená denní dávka je 60–80 mg, ale někdy to nemusí stačit. V tom případě na řadu přichází právě infuzní vitamin C. Tento vitamin je pro lidský organismus nesmírně důležitým prvkem, který nám pomáhá například s růstem, podporuje vývoj zubů, kostí a stimuluje tvorbu bílých krvinek.

Kdy je tedy infuze vitaminu C vhodná? Pro jaké případy?

Určitě ji mohou využít lidé, kteří trpí oslabenou imunitou, aterosklerózou, artritidou, ale třeba i lidé, u kterých se často opakují různé virózy a nachlazení. Často nás navštěvují také lidé, kteří trpí takzvaným únavovým syndromem.

Jak pacient zjistí, která metoda je pro jeho problém tou nejlepší?

Určitě je potřeba odborná konzultace a vyšetření a poté stanovení přesného postupu léčby.

Zdroj: MUDr. Dalibor Zeman