Fitness trendem pro léto 2019 jsou zvířecí pohyby, kterými skvěle zhubnete a budete se cítit mnohem lépe ve vlastním těle

Čím dál více lidí přestává bavit táhnout se přes ucpané město do posilovny a tam se na opocených strojích střídat s davem jiných cvičenců. Oblibu tak získává svobodné cvičení s vlastním tělem, které je možné provozovat kdykoli a kdekoli.

Možná jste se také už někdy závistivě zadívali na kočku, kterak elegantně seskočila měkce na všechny čtyři z vysoké skříně a ještě si cestou stihla olízat ohanbí, zatímco vy se přerazíte i o práh, když si jdete do lednice pro pivo. Pohyby zvířat, která netráví většinu dne za počítačem (tedy pokud si tam zrovna kočka neustele), jsou plynulé a přitom hbité a působí dojmem svobody, je tedy asi jen logické, že se je lidé snaží napodobovat.

Z „tělesné pozitivity“ se stal hloupý marketing, na popularitě roste zcela jiný způsob „hodnocení“ těla22. 5. 2020

S blížícím se létem také roste poptávka po cvicích, které zajistí rychlé hubnutí, a také po cvičeních, která lze provozovat i venku, ať už na chatě či na dovolené. Velkým hitem skupinových hodin v tělocvičnách a parcích i ve skladbě cvičenců, kteří sportují sami doma, se tak stávají cviky napodobující pohyby zvířat.

Obrovským aktuálním fitness hitem je zvířecí chůze

Nenapodobují se samozřejmě libovolné pohyby ze zvířecí říše, tedy nepůjde o známé psí lízání kulek ani o tygří útoky, napodobuje se zejména chůze. Různé druhy zvířecí chůze jsou použitelné jako skvělá rozcvička, jsou skvělým drilem i pro sílu, kondici a celkovou koordinaci pohybů. Lidé se pak ve svém těle a při pohybu prostorem cítí daleko lépe. Tedy poté, co se v daném pohybu zlepší. Ti, co teprve začínají, se budou zpočátku cítit spíše jako idioti. Ale tento prvotní pocit by měli překonat, ale nezapomínat ani na strečink a postupné pokroky. Pokud se totiž člověk rovnou pokusí rozcapit do nějaké extrémní pozice, spíš se zraní...

Kachní chůze

Tento cvik spočívá v tom, že v podstatě chodíte v dolní poloze dřepu. Pokud se tak nízko nedostanete, jděte tak nízko, jak to půjde. Jde o skvělý trénink pro pohyblivost celé spodní části těla, a to zejména pro pružnost a sílu boků. Dobře se takto buduje při delším provádění i síla. Z podobné pozice se pak provádí i skákání, jde pak o cvik zvaný králičí skoky, který je zase výborný pro trénink výbušnosti.

Krabí chůze

Krabí chůze

Chůze po krabím způsobu je skvělý cvik i pro začátečníky. Zlepšuje stav zápěstí, posiluje tricepsy, zadek i zadní stranu stehen a podporuje i větší rozsah hybnosti ramen. Cvik spočívá v tom, že jste zadkem k zemi opřeni o chodidla a dlaně a takto se snažíte kráčet dopředu a případně i dozadu. Ve vrcholné variantě je pak váš trup rovnoběžně s podlahou.

„Jezdit jsem začal na památníku Koněva a první triky jsem studoval z VHSky. Mým snem je teď uspět na olympiádě,“ říká přední český skateboardista Maxim Habanec1. 6. 2020

Pohyby chameleona

v tomto případě jde o poměrně náročný cvik spočívající v podstatě v plynulých přechodech v poloze kliku na jedné ruce a jedné noze těsně nad zemí s přesuny rukou i nohou po stranách těla. Je to královský cvik mezi zvířecími chůzemi, který je ukázkou velké kontroly nad tělem, stability a síly. Než se k němu dopracujete, můžete zkoušet také náročnou, ale dosažitelnější tygří chůzi, kde ruce zůstávají před tělem a nohy pod ním a nejdou tedy do stran.

 

Zdroj: FOTO: Vahvafitness, Youtube, Shutterstock