Ženy vyhlásily válku vysokým podpatkům – přichází hnutí #KuToo

Nám v Česku by se mohlo zdát, že minimálně co se oblékání týká, lidé nejsou svázáni prakticky žádnými pravidly. Až by se někdy chtělo říct, že tato volnost dospěla do nežádoucí fáze, kdy někteří volí pro návštěvu Národního divadla rifle, tričko a tenisky a jiní si přebírají státní vyznamenání v mikině. To v Japonsku mají jiný problém a týká se výhradně žen. Podpatky.

#KuToo!

Označení #KuToo je do jisté míry slovní hříčkou, která odkazuje na japonská slova „kutsu“ (boty) a „kutsuu“ (bolest). A jedná se o nové rostoucí hnutí japonských žen, které se rozhodly vystoupit proti nepsané povinnosti nosit do zaměstnání vysoké podpatky. Banální? Petici, která požaduje, aby vláda přinutila firmy přestat po ženách v práci nosit podpatky, již podepsalo na 21 000 žen. Dle nich se totiž jedná o diskriminaci na základě pohlaví. Ačkoliv petici má na stole již i ministr zdravotnictví, ten prohlásil, že „podpatky na pracovišti jsou v případě žen nezbytné a vhodné“.

„V podpatcích je těžké se pohybovat, nemůžete běžet a naopak se můžete zranit. Stejně tak boty na vysokých podpatcích nezřídka znamenají otlaky, puchýře a problémy se zády. To všechno jen kvůli nějakému zvyku,“ píše v petici její iniciátorka, která ostatně stojí i za „vykopnutím“ prvního tweetu na toto téma. Že skutečně vystihla věc, která trápí nespočet dalších Japonek, pak dokládá bouřlivá odezva, která se následně rozpoutala – paradoxně nejprve spíše v zahraničí než v Japonsku samotném.

Herec Jiří Böhm: „Nedokážu si představit, že by se u nás divadlo cenzurovalo stejně jako v Maďarsku. Takovou věc nikdy nesmíme dopustit“12. 7. 2021

Podpatky = diskriminace

Celá argumentace protestujících pak staví na tom, že vysoké podpatky jsou projevem diskriminace žen. Vždyť po mužích nikdo žádnou podobnou „oběť“ módě nevyžaduje. Dříve sice v Japonsku platilo, že podnikatelé by měli nosit kravaty, ale to změnilo vládní nařízení z roku 2005, které zahájilo kampaň „cool biz“, jejímž cílem bylo podpořit snižování užití klimatizace a elektřiny na pracovišti.

 „Japonsko velmi trápí diskriminace na základě pohlaví a v otázkách rovnosti za mnoha západními zeměmi zaostává,“ upřesňuje iniciátorka projektu, Yumi Ishikawa. A pravdou je, že Japonsko skutečně v aktuálním žebříčku genderové rovnosti Světového ekonomického fóra obsadilo až 110. příčku ze 149. Přesto mají japonské úřady tendenci nahlížet na problematiku jen optikou fyzického zdraví.

„Potřebujeme, aby si lidé uvědomili, že diskriminace na základě pohlaví se může projevit mnoha různými drobnými způsoby,“ dodává Ishikawa s tím, že problém začíná již v domácnostech, kde muži očekávají, že ženy budou pečovat o děti a vykonávat všechny domácí práce, a pokračuje i na pracovišti.

„Zákroků plastické chirurgie se není třeba bát. Omladí vás o deset let a obrovsky zvednou sebevědomí,“ říká MUDr. Dřevínková z kliniky LaserPlastic3. 6. 2021

Muži na podpatcích

Ovšem ani některým mužům není situace Japonek lhostejná. Před nedávnem si tak v Tokiu sami na vlastní kůži zkusili, jak „praktická“ obuv na vysokých podpatcích je. Pořadatelé tohoto podpatkového happeningu s podtitulem „Je práce v teniskách akceptovatelná?“ rozdali zájemcům boty na pěticentimetrových jehlových podpatcích a požádali je, aby se v nich zkusili projít. Pak pánové mohli svůj zážitek také zhodnotit.

„Byl bych docela naštvaný, kdyby po mně někdo chtěl, abych je nosil,“ prohlásil záhy po „testu“ výrobce bot Jun Ito. „Cítím se v těch botách velmi nestabilní a hrozně se mi potí nohy,“ dodal – a to měl přitom černé dámské lodičky na nohou jen pár minut, kvůli focení.

Bez ohledu na to, že japonská vláda zatím před problémem zavírá oči, na Twitteru #KuToo sbírá další a další příznivkyně. A konkrétně v Japonsku se již dokonce začaly ozývat i hlasy, že nutit ženy nosit vysoké podpatky v zemi, kde je tak vysoké riziko zemětřesení, je vlastně jednou z forem ohrožování jejich života…

Zdroj: japantimes.co.jp, reuters.com