Pijte kávu bez obav. Ani 25 šálků denně srdci neškodí, tvrdí nová studie

Milovníci kávy mohou jásat. Podobně, jako věda v průběhu času měnila názor např. na ne/prospěšnost špenátu, nyní odborníci přišli s tvrzením, že káva ani ve větším množství člověku neškodí. A denně jí může vypít až 25 šálků, aniž by se to negativně podepsalo na jeho zdraví, resp. cévním systému.

Názory na pití kávy a také její vhodné množství se nepochybně v mnoha směrech rozcházejí. Některé výzkumy naznačují, že pití kávy může zlepšit zdraví, zatímco jiné pro změnu doporučují, aby lidé konzumaci kávy omezili. Káva může způsobovat tvrdnutí cév, zvyšovat tlak na srdce a také riziko mrtvice a infarktu. Ovšem jak naznačuje nejnovější výzkum částečně financovaný britskou Heart Foundation, pokud člověk vypije pět šálků kávy denně, jsou veškerá negativní rizika podobná jako v případě lidí, kteří kávu nepijí. A jak navíc výzkum realizovaný mezi více jak 8000 respondenty naznačil, situace je stejná, i když lidí vypijí 25 šálků kávy denně…

„Zjistili jsme, že pití více než tří šálků kávy denně nijak zásadně nezvýší tuhnutí cév ve srovnání např. s pitím pouze jednoho. A dokonce se srovnání nemění ani v případě, že lidé kávu nepijí vůbec,“ tvrdí Kenneth Fung, který analýzu vedl. „Hlavním poselstvím, které by si z našeho výzkumu lidé měli odnést, je, že káva může být součástí zdravého životního stylu. Milovníci kávy zároveň mohou být díky těmto výsledkům v klidu, minimálně co se týká ohrožení jejich kardiovaskulárního systému,“ dodal Fung.

Na osobních dokumentech přestávají stačit dvě kategorie pohlaví. Je řešením přidání třetí možnosti X, nebo by tento údaj měl naopak z dokladů zmizet?29. 7. 2021

Káva cévám neškodí – v (téměř) jakémkoliv množství

A pravdou je, že výsledky výše popisované studie jsou skutečně průkazné, kromě toho, že účastníci byli rozděleni do skupin dle množství konzumace kávy, v závěru celého experimentu podstoupili vyšetření srdce a také byli vyšetřeni pomocí infračervených pulzních vln. Výsledky pak i při zohlednění dalších faktorů, jako je věk, hmotnost či kouření, prokázaly, že káva cévám rozhodně neškodí tak, jak mnozí doposud věřili. „Ačkoliv naše studie se nezaměřuje na příčinné souvislosti, náš výzkum ukazuje, že káva není pro cévy tak špatná, jak naznačují výzkumy předchozí. Studie pak přímo vylučuje jeden z potenciálních škodlivých účinků kávy,“ tvrdí Metin Avkiran, další z členů výzkumního týmu.

Zároveň je ale třeba dodat, že ačkoliv vědci definovali výzkumnou skupinu čítající největší milovníky kávy, tedy osoby, které denně vypijí až 25 šálků denně, většina tohoto výzkumného vzorku byla tvořena lidmi, kteří v průměru konzumují kolem pěti káv denně. Přesto by však aktuální studie mohla vést k přehodnocení dosavadního smýšlení o vlivu kávy, potažmo kofeinu, na kardiovaskulární systém. „Pochopení dopadu, který má káva na naše srdce a oběhový systém, je něčím, co již vědci a média nějakou dobu ´praží´. Existuje několik protichůdných studií, které říkají o kávě různé věci. A tak může být skutečně obtížné od sebe oddělit to, čemu bychom věřit měli a čemu naopak nikoliv,“ uzavírá Avkiran.

Mladý hudebník Princip: "Kdybych nepodporoval LGBTQI+ komunitu, nepodporoval bych sám sebe!"27. 7. 2021

Kofein, kofein, kofein

Samozřejmě, že v centru zájmu není „káva“ samotná, ale zejména kofein, stimulant, který člověk při jejím pití vstřebává. Kofein dokáže stimulovat centrální nervovou soustavu a v důsledku tak potlačuje únavu a zvyšuje koncentraci. Na druhou stranu právě riziko srdečních onemocnění je s vyššími dávkami kofeinu již tradičně spojováno. Jaká by tedy měla být „správná dávka“?

Nejčastěji se odborníci shodují na tom, že v pořádku je konzumace cca 300 – 400 miligramů kofeinu denně. Jeho tolerance v těle je však samozřejmě individuální, jelikož metabolizace kofeinu je podmíněna mnoha dalšími dílčími faktory. Každopádně platí, že v kávě je koncentrace kofeinu mnohem vyšší než např. v kolových nápojích.

Abychom bylo konkrétní – v jednom espressu je cca 80 mg kofeinu, zatímco v jedné lahvi (330 ml) Coca-Coly dosahuje dávka kofeinu ke 32 mg. To populární Red Bull je jiná liga, obsahuje totiž úplně stejné množství kofeinu jako zmiňované espresso. A v hrnku černého čaje je cca 50 mg kofeinu.

V souvislosti s konzumací kávy je možné setkat se také s tvrzením, že si na ní (resp. na přísunu kofeinu) lze vybudovat závislost, příp. že je možné kávou se „předávkovat“. Naštěstí je ale výsledkem kávového předávkování jen nespavost. Bez ohledu na tyto další dílčí efekty si však nyní milovníci kávy mohou oddechnout, minimálně jejich srdce je mimo nebezpečí.

Zdroj: theguardian.com, cnn.com, telegraph.co.uk