Nemáte hlad? Nemusí to být důvod jásat, za ztrátou chuti k jídlu mohou být i vážná onemocnění

Teploty stoupají, že i těm největším jedlíkům už přestává chutnat svíčková. K tomu se dočítáme, že bychom měli začít hubnout do plavek. Někdo možná jásá, že se mu podařilo zbavit se své dřívější „žravosti“, ale ztráta apetitu často nevěstí nic dobrého. Co možná může za to, že už několik dní nemáte hlad?

Důvodů, proč z ničeho nic nemáte hlad, je spousta. Od těch naprosto nevinných až po ty, se kterými byste měli raději zajít za odborníkem. Mimochodem, pokud pociťujete dlouhodobou ztrátu chuti k jídlu, tedy takovou, která trvá tři a více dní, návštěva lékaře by měla být samozřejmostí, může se totiž jednat o vážné onemocnění. Ale teď už nebudeme přeskakovat, je čas se podívat na důvody přibližně odstupňované podle míry jejich „nevinnosti“.

Obrazy tvoří pomocí plamene svíčky a obtisků vlastního těla. Umělec Pavel Bultas zve na svou vernisáž, bude lechtivá i k zamyšlení4. 10. 2021

Vedra

Letní teploty opravdu nejsou počasí, kdy by si každý pochutnával na guláši se šesti a těžkých smetanových dortících. „Když jíme a trávíme, naše tělo se tím zahřívá,“ říká dietoložka Kacie Vavrek. „Není divu, že podvědomě netoužíme po tom, aby nám bylo ještě větší horko. Lidé tak mají v létě všeobecně menší apetit než v zimě a častěji vynechávají některé chody.“

Nachlazení

I v současném počasí nás může snadno schvátit „mužská smrtelná nemoc na čtyři“, stačí k tomu prudší výkyv teploty nebo když se zdržujeme v klimatizovaných prostorách. A právě nachlazení v plném rozpuku bere člověku nejen chuť do života, ale i tu k jídlu. Podle dr. Jeremyho Kormana za to může autoimunitní proces, kdy bílé krvinky vypouštějí látky jménem cytokiny. Ty sice tělu pomáhají bojovat s nákazou, ale zároveň působí únavu, malátnost a také ztrátu chuti k jídlu. „Není vzácností, když se vám při běžné viróze podaří i zhubnout,“ doplňuje dr. Korman.

Léky

Nemusíte zrovna polykat Adipex, abyste přišli o apetit. Mnoho druhů léků na předpis má ve svých vedlejších účincích i to, že potlačují chuť k jídlu. Jedná se zejména o silnější léky tlumící bolest s kodeinem a některá antibiotika. Podívejte se tedy na příbalový leták a všímejte si toho, jak vaše léky účinkují na žaludek. Často se stává, že nechutenství způsobují ty, u kterých se v letáku píše o tom, že mohou způsobovat třeba průjmy či bolesti žaludku, a to i v případě, že se tyto příznaky samy o sobě nedostaví.

Stres

Na každého působí stres a úzkosti trochu jinak. Zatímco někdo si zvykl „obalit si nervy cukrem“ a dávat si druhou večeři v deset hodin večer, jiný takřka zcela přijde o chuť k jídlu. Podle serveru Harvard Health za to může produkce adrenalinu, která je s těmito nepříjemnými stavy spojena. Právě adrenalin kromě jiného potlačuje chuť k jídlu. Jak ale píše Cleveland Clinic, produkce adrenalinu je většinou jen krátkodobá, brzy po něm nastoupí hormony, které naopak vzbuzují chuť ládovat se čímkoliv dobrým, co nám zrovna padne pod ruku.

Život bez masturbace. Je hnutí No Fap spásou pro beznadějné honimíry, nebo jen podivný humbuk?30. 10. 2021

Vážné onemocnění

Nečekaně rychlé hubnutí, ztráta apetitu a nechutenství také mohou být příznakem některých vážných nemocí. Jak jsme již upozorňovali na začátku, pokud nemáte hlad tři a více dnů a nemohou za to vedra, nachlazení nebo třeba deadlinový týden v práci, je čas navštívit lékaře. Třeba má vaše snížená chuť k jídlu jiné, zcela nevinné vysvětlení, ale také se může jednat o projev počínající cukrovky, problémů se štítnou žlázou, ale třeba také rakoviny. Proto je lepší raději podstoupit testy, než si jen libovat „aspoň budu vypadat dobře v plavkách“. Server Men’s Health ale upozorňuje, že při podobných stavech nechutenství neztrácíte tuk, ale svaly. Jak jistě víte, ty nabrat zpět je řehole.

Neměli byste zároveň podléhat babským radám oblíbeným mezi příznivci alternativní medicíny. Pokud máte hlad, znamená to, že opravdu máte hlad a vaše tělo potřebuje živiny. Neznamená to, že jste unavení, neznamená to, že byste měli hlad přehlušit intenzivní rozcvičkou, ani to, že máte špatně harmonizované čakry. Svému tělu věřte.

Zdroj: Men's health, HealthyFood, Cleveland Clinic, Harvard Health