Nejvíce bakterií máme na rukou. Přesto mnozí neví, jak si je správně umýt

Ruce přicházejí do kontaktu s bakteriemi nejčastěji. Člověk je tak v případě nesprávné hygieny vystaven mnoha rizikům. Jak si ruce správně umývat?

Ačkoliv rizika spojená s nedostatečným mytím rukou všichni dobře známe, ne mnoho lidí věnuje hygieně pozornost i v praktické rovině. Přitom bakterie na rukách mohou člověku způsobit ošklivé infekce.

Jak být spokojeni sami se sebou a nezaměřovat se stále na názor druhých?22. 5. 2020

Na našich rukou žijí dva druhy bakterií. První z nich jsou bakterie, které tvoří tzv. rezidentní mikroflóru, jež kůži chrání například před nechtěnými mikroorganismy. Těmi druhými jsou tzv. přechodné bakterie, které se na naše ruce dostávají stykem s nejrůznějšími povrchy (jednoduše dotykem). Právě druhé skupiny bakterií bychom se při mytí rukou měli zbavit.

Nejen, že byste si měli ruce umývat po toaletě, ale také před a po přípravě jídla, zvlášť pokud pracujete se syrovým masem. Lehce nachytáte bakterie a viry také v MHD a na jiných veřejných místech.

Jaký je správný postup?

K mytí rukou potřebujete mýdlo a ideálně tekoucí vodu. Ruce byste měli ze všeho nejdřív důkladně namočit a až poté aplikovat mýdlo. Pokud totiž aplikujete mýdlo na suché ruce, můžete je podráždit a nedojde k rozprostření po celých rukou.

Prvně o sebe otírejte dlaně a pak postupně také všechny prsty. Nezapomínejte ani na konečky prstů, které vždy otírejte o dlaň druhé ruky. Třením dlaní a prstů o sebe vytváříte pěnu, se kterou odchází také veškeré bakterie.

V závěru nezapomínejte ruce pořádně opláchnout a také usušit. Pokud jste zrovna na veřejných toaletách, pozor na vyhazování papírových ručníků – nesahejte čistýma rukama na víko koše, dojde k opětovnému znečištění pokožky. Doma byste měli ručníky měnit minimálně dvakrát do týdne.

Zemřela Tereza Spencerová, jedna z prvních českých transaktivistek a zakladatelka TransFora8. 4. 2020

Nezapomínejte na tyto zásady ani v parném létě, kdy např. při výletech do přírody není umyvadlo s mýdlem dostupné na každém kroku. Nejlepší variantou je nosit u sebe také kapesní dezinfekci, kterou během dne můžete pravidelně aplikovat.

Zdroj: theguardian.com