Střídavý půst – zázračná dieta našich předků, nebo způsob, jak ještě více přibrat?

Jednou z nejoblíbenějších diet současné doby je takzvaný přerušovaný půst. Koho by to nelákalo, přestat jíst jen na část dne, či si dát půst mezi několika dny užívání, a přitom zázračně zhubnout? Jenomže jak to vypadá, tak jednoduché to není.

Není půst jako půst. Existuje několik různých druhů střídavých půstů. Nejznámější je asi varianta, při které část týdne jíte tak, jako byste žádnou dietu nedrželi, dva či tři dny však držíte příjem kalorií pod pěti sty.

Druhou možností je pak „hodinový“ půst, který tak trochu připomíná islámský ramadán. V tomto případě jíte třeba jen osm hodin denně. Po zbytek dne maximálně pijete nápoje s nízkým či nulovým obsahem kalorií. Například neslazené čaje, kávu nebo vodou. Poslední možností je jeden den absolutního půstu týdně.

Seriálový hit Dobrý doktor, jehož hlavním hrdinou je geniální lékař s autismem, dorazil do Česka a nastavuje zrcadlo dnešní společnosti19. 10. 2021

„Pokud chcete vyzkoušet, zda jsou půsty pro vás, doporučuji začít některou z mírnějších variant. Třeba dvanáctihodinovými půsty,“ říká newyorská dietoložka Alexandra Sova. „Pokud vám budou vyhovovat, můžete je začít pozvolna prodlužovat,“ dodává.

Je však třeba mít na mysli, že zdaleka ne každý, kdo drží půsty, hubne. Úvaha je jednoduchá. Pokud se v běžné „nepůstové“ dny přejídáte sladkostmi, chipsy a podobnými nezdravými jídly, půst vás už opravdu nevytrhne.

Samotný princip, na kterém by měly půsty fungovat, není vědecky příliš dobře zmapovaný. Jediné, na čem se současné studie shodují, je to, že půsty snižují hladinu inzulínu v těle. A vysoká hladina inzulínu bývá spjatá s obezitou. Podle BBC tak pomáhá i prosté omezení kalorií. Ovšem pozor, jak bylo psáno výše, jeden půstový den rozhodně nezachrání někoho, kdo po zbytek týdne žije nezdravě. Nezoodpovědní dietáři, kteří se snaží své hříchy odčinit půstem, totiž spíše na váze nabírají.

Mnoha lidem ale vyhovuje žít podle daných jasně stanovených pravidel. „Řekněte lidem, aby jedli zdravě a hýbali se. Nikdo vás neposlechne. Ale když pro ně připravíte předem přesný dietní plán, chytí se jich daleko více. Lidé mají rádi, když někdo myslí za ně,“ říká dietoložka Linia Patel. Kouzlo půstů podle ní spočívá i v tom, že se nejedná o žádný nový „revoluční vynález“, ale spíše o léty osvědčenou tradici. „Každý si asi vzpomene na své předky, kteří se postili třeba o Velikonocích,“ říká dietoložka.

Problémem však je, že zdaleka ne každý půst dodrží. Půsty se proto nehodí pro notorické dietáře trpící jo-jo efektem a pocitem, že když dieta skončí, mohou se vrátit k obřím hamburgerům s hranolky. Půsty jsou přitom testem sebeovládání a ti, kteří je drží, často trpí minimálně obří chutí na sladké.

Půsty tedy nejsou pro každého. I kdybyste byli sebevíce disciplinovaní, taková dieta je zcela nevhodná pro diabetiky či pro ty, kteří trpí na žaludeční vředy. Půsty se naprosto nehodí ani pro ty, kteří v minulosti trpěli poruchami stravování, jako je anorexie či bulimie. Podobná dieta by u nich mohla být spouštěčem, který je nasměruje ke starým sebezničujícím dietním zvykům.

Sociální sítě ovládnou nové hvězdy – genuinfluenceři, kteří místo reklamy na zboží sdílejí reálný život a ověřené informace27. 11. 2021

Dr. Patel také připomíná, že ačkoli je střídavý půst trendem dnešní doby a tento způsob diety je velice populární mezi nejrůznějšími celebritami, vědeckých studií, které by ověřovaly jeho skutečnou účinnost, je zatím velmi málo. Rozhodnutí zhubnout je podle Patela správné, problémem je ovšem to, že leckdo od půstů čeká nerealistické zázračné výsledky. Zejména pak v tom případě, pokud se rozhodne v nepůstové dny jíst jako utržený ze řetězu.

Zdroj: Men's Health, BBC