Umíte si správně vyčistit uši? Lékaři mají jasno: nic o šířce menší, než má váš loket, do uší nepatří!
Lidé jsou často odmalička vedeni k tomu, aby se zbavovali mazu, který se tvoří v jejich uších, a to za pomoci vatových tyčinek. Nicméně není to úplně správně. Maz se v uších tvoří proto, aby je chránil.
Víc než čisticí - samočisticí!
Aby bylo jasno, že někoho nenabádáme, aby ušní hygienu naprosto zanedbával: uši mají tzv. samočisticí schopnost. Pokaždé, když pohnete svou čelistí, kůže uvnitř ucha se posouvá a po určité době vždy dojde také k uvolnění přebytečného mazu, který se samovolně dostává ven.
Možná už jste slyšeli, že byste do ucha neměli strkat nic menšího, než je váš loket, a tímto pravidlem byste se rozhodně měli řídit. Pokud je do ucha vložen nějaký předmět, nejčastěji vatová tyčinka, změní se hodnota pH a tělo začne produkovat ještě více mazu. Nehledě na to, že pomocí tyčinek většinou zatlačíte maz dál do ucha tak, že mu už nepomůže ani jeho samočisticí schopnost.
Ve chvíli, kdy provozujete v uchu nežádoucí důlní činnost, může dojít i k situaci, kdy skutečně maz zatlačíte natolik, že budete mít pocit, jako byste byli pod vodou. V takových případech může dojít i k zánětu, který pak už vyžaduje skutečně odborný lékařský zásah. Ovšem pomoc lékaře je namístě vyhledat i v případě, že máte problém s nadprodukcí mazu. Případně se nejprve můžete vydat pro radu do lékárny - různých přípravků určených k uvolnění ušního mazu na trhu již existuje poměrně velké množstí.
Nejlepší radou ale je nechat uši žít jejich vlastním životem a nechat maz, aby se vylučoval přirozeně. Pokud přece jen máte obavy, aby se vám uši nezanesly nečistotami, můžete si je nechat čas od času zkontrolovat lékařem. Vzhledem k tomu, že uši neslouží jen k poslouchání a komunikaci, ale ovlivňují i rovnováhu, rozhodně je třeba se o ně náležitě starat.