Jak si správně čistit uši? Možná to celý život děláte špatně

Věděli jste, že byste do ucha neměli strkat nic menšího, než je šířka vašeho lokte?

Přehnané čištění uší není správné, shodují se specialisté na sluch z celého světa.

Lidé jsou často odmalička učeni, aby se zbavovali mazu, který se tvoří v jejich uších, a to za pomocí vatových tyčinek. Nicméně není to úplně správně. Maz se v uších tvoří proto, aby je chránil.

Je extrakt z marihuany droga, nebo lék? Nahlédněte pod pokličku ´nelegálního byznysu´ s výrobcem Fénixových slz26. 5. 2020

Navíc uši mají tzv. samočisticí schopnost: pokaždé, když pohnete svou čelistí, kůže uvnitř ucha se posouvá a po určité době vždy dojde také k uvolnění přebytečného mazu, který se samovolně dostává ven.

Možná už jste slyšeli, že byste do ucha neměli strkat nic menšího, než je váš loket, a tímto pravidlem byste se rozhodně měli řídit. Pokud je do ucha vložen nějaký předmět, nejčastěji vatová tyčinka, změní se hodnota pH a tělo začne produkovat ještě více mazu. Nehledě na to, že pomocí tyčinek většinou zatlačíte maz dál do ucha tak, že mu už nepomůže ani jeho samočisticí schopnost.

Ucho se tak zablokuje a vy budete mít pocit, jako byste byli pod vodou. Může dojít i k zánětu, který je pak potřeba nechat lékařsky odstranit. Pokud máte problém s nadprodukcí mazu, navštivte lékaře. Nejlepší radou však je nechat uši “žít svým životem” a nechat maz, aby se vylučoval přirozeně. Pokud přece jen máte obavy, nechte si uši každý rok či dva zkontrolovat lékařem.

Naše uši neslouží jen k poslouchání a komunikaci, ale také ovlivňují naši rovnováhu – takže je třeba se o ně náležitě starat.

Zdroj: Foto: Shutterstock