Chcete se zbavit černých teček na obličeji? Zapomeňte na černou masku, jsou tu daleko lepší způsoby léčby!

S pletí to bývá samé trápení. Někdo si stěžuje na suchou, jiný na mastnou, přidejme si k tomu všechny druhy ekzémů, jizvičky a další drobné radosti do života. Jeden problém ale mají snad všichni muži a ženy. Nepříjemné černé tečky na obličeji. Poradíme vám, jak se jich zbavit.

V první řadě je třeba říci, zapomeňte na populární „černé masky“. Jistě, když si na obličej dáte svéráznou variaci na „blackface“, na Instagram z toho vzniknou pěkné fotky. Tím však jejich přednosti končí. Maska z černého uhlí vám na tváři udělá depilaci, podle serveru News ale víc nezvládne. Autorka Rachel Corbett píše, že naprosto stejně by fungovalo, kdyby si tvář olepila lepicí páskou, trvalo by to kratší dobu a bolelo by to méně. Podle dermatologa Andyho Millwarda si navíc podobnou maskou můžete snadno poškodit svrchní vrstvu pokožky.

Ztráta panenství a panictví mladé lidi stresuje. Pro první sexuální zkušenost tak odborníci navrhují nové označení14. 10. 2021

Deník Metro pak připomíná, že celkově není dobré věřit prodejcům zázračných léků a kosmetiky, kteří tvrdí něco ve smyslu, že „pokud to bolí, tak to pomáhá“. Maska z černého uhlí funguje podobně jako peeling či vosk na odstraňování chlupů. Připomíná také tvrzení zmíněného dr. Millwarda, že většina „černých teček“, kterými se můžete na sloupnuté masce pokochat, jsou ve skutečnosti obyčejným a pro pokožku potřebným kožním mazem, který pokožku chrání a zvlhčuje.

Co tedy s tím? Existuje nějaké rozumné řešení? Podle serveru Men’s Health ano. Jedná se o nenápadné ale praktické prostředky, ve kterých je účinnou složkou kyselina salicylová. I když podle názvu není těžké podlehnout dojmu, že se jedná o nějaký dryák, po kterém zmizí nejen černé tečky, ale s nimi ještě půl obličeje, není to pravda. Jedná se o čistě přírodní látku, která se získává z vrbové kůry. Již po staletí se používá nejen pro zkrášlení pleti, ale třeba i pro léčbu bradavic, lupenky či lupů.

Podle kosmetologa a dermatologa Joshuy Zeichnera se jedná o šetrnou látku, která skvěle a nenásilně otevírá póry. „Všem mým klientům radím, aby se nebáli a čisticí prostředky po nanesení nechali alespoň chvíli účinkovat. Pokud je okamžitě spláchnete, nemůžete čekat rychlé účinky. Správný postup zní nanést, ponechat na tváři, v hlavě si zazpívat ´hodně štěstí, zdraví´, a pak teprve opláchnout.“

Zeichner kyselinu salicylovou doporučuje i těm s rozsáhlejším akné a černými tečkami. „Někomu stačí prostředek na opláchnutí obličeje. Pokud jsou ale vaše potíže vážnější, doporučuji masti a krémy s kyselinou salicylovou, které na obličeji necháte třeba přes noc.“

Dermatolog také varuje před čisticími proužky na nos. „Chápu, že je příjemné hned vidět, kolik teček jste ze sebe vytáhli. Jenomže čisticí proužky jsou nevhodné pro muže a ženy s jemnou a citlivou pokožkou, snadno ji mohou poškodit.“

Zeichner také varuje před pokušením černé tečky mačkat. „Je pravda, že ucpané póry se mohou uvolnit jen směrem ven. Ale existují daleko lepší řešení než mačkání a nípání se. Skvěle vám póry uvolní třeba horká sprcha. Pak už stačí vzít třeba dvě tyčinky na čištění uší a jemně zkusit ucpané póry vyčistit. Olejovitá usazenina se v teple rozpustí, nemusíte tedy pokožku mačkat nijak silně.“ Pokud máte rádi saunování, jistě víte, že i to vám pomůže zbavit se kožních problémů včetně černých teček.

„Triko, které nepropotíte? Hloupost!“ říkal jsem si, než jsem zjistil, že tomu tak opravdu je23. 11. 2021

Takže jak zní shrnutí užitečných rad? Pokud nestojíte o jizvy, černé tečky si nevymačkávejte silou. Zkuste to jen jemně ve chvílích, kdy máte pokožku nahřátou. Zapomeňte na černé masky a jiné „brousky na obličej“, zvláště pak, pokud máte jemnou a citlivou pokožku. A vaším nejlepším přítelem bude vrba. Nejen, pokud se chcete vyzpovídat, ale i v případě, že si chcete zlepšit pleť.

Zdroj: Men's Health, Metro, DailyMail, Cosmopolitan