Chcete zvýšit svou výdrž v posilovně? Přečtěte si, jak na to!

Pro někoho je to koníček, pro někoho dřina, pro jiného způsob, jak se zbavit zimních kil, která se ho zuby-nehty drží ještě v květnu. Řeč je tu o cvičení v posilovně. Máme pro vás tipy, jak zvýšit svou výdrž a efektivitu cvičení.

Začněme obecnějšími radami. Server WikHow uvádí, že pokud chcete postupně navyšovat svoji výdrž, potřebujete cvičit alespoň dvě a půl hodiny každý týden. Vhodné je zejména aerobní cvičení, jako je běh či cyklistika, které posiluje srdce a plíce. Ze „silového“ cvičení to je pak zejména zvedání činek a cvičení s vlastní vahou. Právě na nich člověk nejlépe uvidí svůj postup. Váha, která mu zpočátku dělala potíže udržet pro něj při pravidelné rutině, již brzy nebude žádnou velkou námahou a udrží ji daleko déle.

Peníze dnes nejsou na prvním místě. Staňte se časovými milionáři a znovu objevte hodnotu života21. 10. 2021

Server Men’s Health pak má několik rad pro starší a pokročilé. Kdo už je v posilovně pravidelným hostem, ten by mohl pro zvýšení své výdrže a staminy vyzkoušet takzvaný HIIT trénink, tedy kratší cvičení s vysokou intenzitou.

Ačkoli se to na první pohled nezdá, když na chvíli „vytůrujete svůj motor“ do plných obrátek, prospívá to vaší celkové výdrži. „Ideální je zatížit své svaly na maximum a pak jim dát odpočinout při podobné, leč klidnější činnosti,“ radí atlet a trenér běžců Chris Hinshaw. „Zkuste si to představit třeba jako stometrový sprint a následných tři sta metrů klusu. Bez odpočinku, to samé pětkrát dokola,“ dodává. Ten samý princip funguje i u ostatních cviků – intenzivní činnost následována činností podobnou, leč lehčí, a to pro odpočinek a nabuzení svalů.

Men’s Health také varuje před stereotypem. Je sice dobré zdokonalovat se v jedné činnosti a pozorovat své zvyšující se výkony třeba při zvedání činek, ale ruku na srdce, jet jen na výkon pro výkon vás asi brzy přestane bavit. Proto pokud je vaší specialitou třeba právě benchpress, zkuste do svého tréninku zařadit sprinty. Běžec zase jistě ocení některé z cviků na sílu, třeba TRX se cvičením s vlastní vahou. Tak snadno rozhýbete a posílíte další svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je při svém oblíbeném cvičení potřebujete.

Jeden tip cviků pak podle Men’s Health pomůže každému, i když je ve svém tréninkovém programu má asi málokdo. Pod vznešeným a odborným názvem plyometrický trénink se skrývají nejrůznější cviky, které mají za cíl donutit vás vyvinout co největší sílu v co nejkratším čase. Kromě kliků s tlesknutím či házení medicinbalem se jedná zejména o různé skoky a seskoky. Dynamický plyometrický trénink je vhodný nejen pro sportovce, ale i pro ty, kteří si chtějí zvýšit svou výdrž v posilovně.

Podle serveru WikiHow je ale stejně důležitý i naživo mimo posilovnu. Netřeba zde opakovat poučky o zdravém stravování a aktivním životě. Zajímavostí ovšem je, že pro fyzickou kondici a zejména výdrž je velmi důležitý i kvalitní odpočinek.  Tělo je totiž nutné nejen donutit nastartovat k výkonu a výkon udržet, ale i ve vhodnou chvíli vypnout. Tělu nedostatek spánku a relaxace škodí. Pokud se vám jich nedostává, nedivte se, že vaše výkony klesají.

Muži hubnou snáze než ženy! Ale často se jim do toho nechce…29. 4. 2019

WikiHow také připomíná, že důležitá je v tomto případě i naše duševní stránka. A to nejen pokud jsme stresovaní a unavení. Jednoho snadno zdeptá, když se jeho výkony i přes všechnu snahu nelepší. Nemá však cenu propadnout pocitu beznaděje a přes překážky nevidět cíl, stejně jako přes stromy nevidět les. Důležité je uvědomit si, co děláme špatně, v případě cvičení se třeba poradit s trenérem a nevzdávat se. Cíl za to stojí, jen někdy bývá těžké se na něj soustředit.

Takže když už víte, jak na to, je nejvyšší čas vyrazit si zacvičit. Ať už fandíte běhání, cross-fitu, nebo zvedání těžkých činek, je čas posunout se zase někam dál! LUI vám přeje, aby vám to vyšlo!

Zdroj: Men's Health, WikiHow