Již koncem roku by se mělo důchodcům servírovat vytištěné 3D jídlo

Na 3D tiskárnách lze dnes vytisknout leccos, bohužel i včetně zbraní. Konečně se ale někdo zaměřil na to, že bude tisknout jídlo!

Autor: Nikol Šubrtová / Zdroj: FOTO: Shutterstock, 3ders.org, Instagram / 5. 5. 2019

Na stáří se těší málokdo. Ona představa neustálých bolestí kloubů a orgánů, o kterých jste v první části života ani nevěděli, že je máte, není nic extra. Obličejové a další tělní součásti začínají prohrávat partii pokeru s gravitací a zájem okolí o vás se u části populace omezí jen na to, že vás s neidentifikovatelnou promluvou pustí sednout v MHD či vás odtlačí v supermarketu od oddělení mléčných výrobků, protože čekají, že se tam budete zdržovat příliš dlouho, nebo dokonce snad zemřete a zatarasíte jim na příliš dlouho průchod k jogurtům. Děti vám říkají „brýden“ a dospělí na vás začínají mluvit pomalu a zřetelně a mají u toho takový znepokojivě návodný výraz, protože u vás už zřejmě předpokládají počínající demenci. Nicméně i tak život může být stále hezký, pokud ho dokážete brát s nadhledem.

Mnoho seniorů má potíže s kousáním a polykáním

Ve Švédsku se ovšem rozhodli, že důchodcům v domovech pro seniory zlepší život. A to 3D tiskem potravin. Zní to trochu úchylně, jakože na důchodce už se ani nebude „plýtvat“ normálním jídlem, ale pravda je zcela opačná.

1. 2. 2020Spojení technologií a fitness aneb Nejmodernější stroje, díky kterým zhubnete a získáte kondici

Jde totiž o to, že důchodci a některé další osoby, které potřebují péči, mají problémy s kousáním či polykáním potravy a také potřebují potravu dietní. Třeba ve Švédsku má s běžným kousáním a polykáním jídla problém celých osm procent dospělé populace.

Švédské obce se problém rozhodly ve svých domovech důchodců vyřešit moderně. Pointou je, že vezmou rozmělněné a pro dietu „vyčištěné“ jídlo a sestaví ho 3D tiskem zpátky do původní podoby, aby vypadalo atraktivně a ne jako kostky nebo kolečka hmoty, tedy tak, jak vypadá dnes.

„Pokud máte problémy s kousáním a polykáním, dnes pro tuto situaci dostupné jídlo opravdu nevypadá moc lákavě,“ popsal pro britský Telegraph jádro problému Richard Asplund, který působí jako vedoucí obecního oddělení stravování v obci Halmstad na západním pobřeží.

Švédové důchodcům vytisknou kuřecí stehna

Spolu s partnery projektu švédské obce doufají, že se jim podaří na úvod do esteticky atraktivní formy přetisknout pročištěné a předpřipravené kuře a brokolici. Tento pokrm se totiž v současné době podává v podobě placek či kvádrů zahuštěných vejci a škrobem. „Výsledek by měl vypadat jako kuřecí stehno, ale konzistencí odpovídat panna cottě,“ popisuje záměry Asplund.

Ve Švédsku budou upravené jídlo tisknout zpět do atraktivní podoby

Mnoho seniorů je kvůli nelákavé stravě podvyživých

Evelina Höglund, která pracuje jako výzkumná pracovnice koordinující projekt ve státním inovačním orgánu Rise, mluví o tom, že pečovatelské domy čelí každodenní bitvě, aby se jejich obyvatelé, kteří mají potíže s polykáním, najedli dostatečně.

„Je to velký problém, že lidé, kteří musí jíst takto upravené a tedy nevábné jídlo, pak jedí příliš málo a jsou podvyživení,“ popisuje. Rise na řešení pracuje nejen s obcemi, ale také s dodavateli potravin společnostmi Findus a Solina a firmami Cellink a Addema, jež se specializují na 3D tisk, i s odborníky při Lundské univerzitě a Univerzitě v Kristianstadu.

20. 2. 2020Předávání Cen Anděl letos zpestří Mirai, Ben Cristovao, Vojtěch Dyk, Ewa Farna a mnoho dalších

Největší výzvou je podle Eveliny Höglund přizpůsobit tiskárny určené pro zdravotnický průmysl tak, aby mohly tisknout hygienicky a také v dostatečném množství.

Projekt je v současné době v přípravné fázi, ovšem první „zkušební jídla“ by se měla klientům ve vybraných pečovatelských domech v Halmstadu a Helsingborgu objevit na stolech již koncem tohoto roku.