Jak vypadá skutečně zdravá stolice? A vážně potřebujete na záchodě dřepět?

Chodí tam každý, většinou jednou denně. Někdo po ránu, někdo po vydatném obědě. Někdo tam spěchá tryskem, jiný si tuhle chvilku vyhradí pro sebe jako moment, kdy si může nejen ulevit, ale i zarelaxovat, přečíst knížku nebo denní zprávy. Řeč je samozřejmě o „velké potřebě“ a všem s ní spojeném.

Nejrůznějších článků, řekněme to slušně, o „fekálii“, najdete po internetu spousty. Ale těch, které se problematikou vyměšování zabývají ve vší serióznosti, těch už tolik není. A kdo by chtěl na svém trůně zmírat bolestmi jen proto, že vyměšuje špatně?

Chytrá fitness zařízení mají na lidské zdraví nečekaně negativní dopad, způsobují tzv. nocebo efekt19. 1. 2022

V první řadě, pokud potřebujete, běžte. Lépe vykonat potřebu na nevonícím nedalekém WC než stolici zbytečně držet. Australské ministerstvo zdravotnictví varuje, že pokud často zadržujete stolici, může to vést až ke vzniku chronické, nepříjemné a bolestivé zácpy. Stolice totiž ve střevech tvrdne, čím déle ji držíte, tím obtížnější bývá ji vyloučit.

Periodicky se také na internetu objevují různé senzacechtivé články o tom, že „kadíte špatně“, a pokud si nepořídíte zázračnou stoličku v ceně tisíců korun, pravděpodobně si zauzlujete střeva, naskáčou vám hemeroidy a možná ještě navíc zemřete mladí, v bolestech a s plnými střevy.

Popravdě, myšlenka na správný posez není mimo. Australské ministerstvo zdravotnictví radí, že ideální je takové sezení, při kterém máte kolena výše než stehna, máte rovnou páteř a jste mírně naklonění dopředu a zároveň příliš netlačíte. Jenomže v takovém případě si můžete nohy podložit třeba balíkem novin, na stoličce vážně nezáleží. Každopádně je nesmysl se snažit dřepět nad prkýnkem, zrovna to nesvědčí pánevním svalům. Tedy samozřejmě pokud předchozí návštěvník prkýnko nezprznil a neznečistil.

Někdo si také na WC posedí rád co nejdéle, zvlášť když má v ruce telefon, knížku, nebo třeba herní konzoli. Jenomže ani dlouhé sezení zrovna nesvědčí zdraví vašich střev. Společně s tlačením naprázdno může zapříčinit hemeroidy. Na ty sice ještě nikdo nikdy neumřel, ale kdo je někdy zažil, zrovna pohodlně si nepřipadal. Hemeroidy také vznikají u těch, kteří trpí zácpamim nebo jsou jen zvyklí silně tlačit. Častěji na ně trpí také ti se sedavým zaměstnáním, kteří ve stravě nepřijímají dostatek vlákniny.

Další otázkou je barva. Na tu se dnes neptají jenom mariášníci, ale i leckoho, kdo chce žít zdravě, zajímá, jaká že barva je dobrá či špatná. Inu, je to jednoduché. Zdravý lidský trus je hnědý, ale jeho barvu ovlivňuje i to, co jíme a pijeme. Takže červeného zabarvení není třeba se bát, pokud jste třeba obědvali carpaccio z červené řepy nebo popíjeli silné červené víno. Některé mořské plody, jako třeba sépie, zase mají tendenci výkal barvit do černa.

Konzistence pak má být pevná, trochu vlhká – prostě taková, že z vás stolice vyklouzne jako had. Pokud máte pocit, že z vás lezou ostré kameny nebo naopak jen voda, něco je špatně. Zde je potřeba zopakovat fakt, že pro zdravou stolici je dobré jíst zdravě a zejména přijímat hodně vlákniny. Plus je také rozdíl, jestli vás průjem popadne jednou za čas nebo jím trpíte stále častěji. V takovém případě je dobré zajít si za lékařem.

Samostatnou kapitolou je pak peklo, které vás postihne po večeru plném hýření, alkoholu třeba ještě kebabu jako posledním hřebíčku do rakve. Kdo zažil, jistě dobře zná ultrarychlé vyměšování čehosi, co se lepí na mísu. Konzistence bývá různá, od zdravé, až po tu rozměklou, odér by ale porazil i pižmoně. Na vině je tu alkohol, který urychluje trávení, snižuje absorpci vody a také zmírňuje nutkání jít na velkou. Když už to ale na vás přijde, tak to stojí za to.

Muži hubnou snáze než ženy! Ale často se jim do toho nechce…29. 4. 2019

Podle MELMagazine také rychlejší trávení znamená, že stolice bude kašovitá a zároveň silně zapáchající.  Každopádně alkohol není jediným „fekálním iniciátorem“. Kdo je abstinentem a chce si vyzkoušet trochu „ranního pekla“, měl by podle uživatelů Redditu, které MELMagazine cituje, zkusit celý den jíst kadeřávek.

Koho téma zajímá, ten si může kromě jiného v galerii prohlédnout takzvanou Bristolskou škálu stolice, která ukazuje nejrůznější zdravé i nezdravé produkty vyměšování.

Zdroj: Queensland Health, MelMagazine, Reddit, Vice