
I muži hubnou do plavek! Chcete i vy shodit pár kil a mít do léta vyrýsovaný six-pack? Řešením je ketóza
Ačkoliv kvůli shození pár nadbytečných kil bychom samozřejmě neměli potřebovat žádný speciální důvod, konkrétně blížící se léto a touha vypadat dobře v plavkách dokáže na mnohé zapůsobit téměř jako zázračný motivátor. Zatímco by však mnozí tipovali, že mít sexy figuru chtějí především ženy, faktem je, že také muži ocení možnost oslňovat svým vyrýsovaným břichem. Ovšem od počáteční touhy po přitažlivém těle je ke konkrétním činům ještě na míle daleko…
V hlavní roli bílkoviny
V prvé řadě je třeba říci, že v případě žen je většinou cílem hubnutí prostě a jednoduše redukce hmotnosti obvykle cílící na klasické „problémové partie“, tedy břicho, zadek a stehna. Muži však chtějí ve vyšší míře také „rýsovat“, tedy zdůraznit svaly – ostatně, kdo z pánů by nechtěl mít slavný six pack…A právě v takovém případě je třeba do boje zapojit také bílkoviny. Ty jsou totiž základní stavební jednotkou všech tkání a jsou také podstatné pro fyziologické fungování organismu.
Klasickým východiskem každé diety je samozřejmě omezení příjmu tuků a sacharidů, je-li ovšem záměrem budovat efektivně svalovou hmotu, příjem dostatku kvalitních bílkovin je základem. A tak přichází na řadu principy tzv. ketogenní diety, jejíž podstata tkví v minimalizaci příjmu sacharidů, přiměřeném příjmu tuků a zároveň lehce zvýšeném příjmu bílkovin. Ačkoliv se samozřejmě nejedná o podobu ideálního dlouhodobého hubnutí, pro nárazové shození „zimních kilogramů“ je uvedení těla do stavu ketózy efektivním řešením – a to i proto, že díky dostatku bílkovin nebudete lidově řečeno „hubnout svaly“.
Ketóza v praxi
„Ketóza“ se v poslední době stala téměř hubnoucím zaklínadlem, jaký je ale její princip? Při ketóze tělo spaluje vlastní tukové zásoby, protože z nich čerpá energii a tu začne z tuků získávat ve chvíli, kdy vy ve svém jídelníčku snížíte obsah sacharidů na minimum. Zpočátku (cca první týden) je zároveň třeba počítat s tím, že se dostaví únava a pocit nedostatku energie, ovšem ve chvíli, kdy se tělo novému stravovacímu režimu přizpůsobí, situace se zvrátí a naopak budete plní elánu do života. A to i díky tomu, že nadbytečné kilogramy půjdou domů téměř samy.
Jíst, či nejíst?
Ačkoliv podstatou uvedení těla do stavu ketózy je eliminace příjmu sacharidů, což v praktické rovině znamená mj. vyřazení těstovin, rýže, brambor, pečiva a pozor – také ovoce, není třeba se bát, že byste hladověli či trpěli jakýmkoliv jiným nedostatkem. Ba naopak. Stravování bohaté na proteiny (nezřídka označované také jako proteinová dieta) je pestré a bohaté na vitamíny i minerály. „Nemusíte se bát monotónního stravování. Budete jíst na protein bohatá jídla v nejrůznějších úpravách,“ dodává Martina Dvořáková dietní koučka a hlavní výživová poradkyně KetoDiet. O tom pak svědčí i poměrně široký výčet „povolených“ potravin, jež je v rámci procesu hubnutí možné konzumovat. Varianty stravování jsou i v případě ketogenní diety různé, jídelníček si můžete samozřejmě zkusit sestavit sami (příp. se obrátit na odborníky), konkrétně KetoDiet nabízí přímo balíčky předpřipravených keto-pokrmů (specificky také určených mužům).
Rozhodně se ale není třeba obávat, že byste s novým stravovacím plánem museli trávit dlouhé hodiny u plotny. Jak upřesňuje Dvořáková, „příprava na bílkoviny bohatého jídla se zeleninovým salátem vám zabere jen pár minut a vy budete mít více času na cvičení.“ Ano, ani na cvičení totiž nelze – zejména pokud je vaším cílem zapracovat na svalové hmotě – zapomínat. Ovšem pokud budete cvičit právě v kombinaci s dodržováním pravidel proteinové diety, úspěch do léta je prakticky zaručen...