Parťák při učení, skvělý „wingman“ i největší kazišuk: Domácí mazlíčci prospívají vašemu zdraví, jen s tou láskou to občas přehánějí

Máte doma nějaké domácí mazlíčky? Tedy jiné než přítele nebo přítelkyni. Nic proti těm dvounohým, ale naši věrní čtyřnožci jsou nejen skvělými přáteli, ale ještě prospívají našemu duševnímu i fyzickému zdraví. Jen to kvůli nim občas skřípe v ložnici.

Vlastnictví domácího mazlíčka má v každém ohledu nesporné benefity - chlupáči např. pomáhají při seznamování, zlepšují psychický stav seniorů a pomáhájí i dětem se speciálními potřebami, a to v mnoha různých aspektech. Bez ohledu na to, minimálně v jednom případě „čert aby je vzal“. Kdy? Když dojde v jejich přítomnosti na sex...

I vzdělávání může být pestré. Ve Skotsku se zaměří na dospívající drag queens, v Pákistánu na trans lidi. Co bude předmětem výuky?29. 7. 2021

Socializátor - pes

Schválně, zkuste přemýšlet, v jakých všech oblastech vám může mazlíček pomoci? Nejen majitelé psů vám poví, že jejich parťák je skvělým prolamovačem ledů a společenským lubrikantem. Každý si asi vzpomene na staré vtipy typu: „Slečno, vy máte ale krásného pejska! Můžu si vás pohladit?“ Každopádně nejen pes, ale jakékoliv zvíře, které se nechá venčit na vodítku, vám poskytne spoustu příležitostí seznámit se s novými lidmi a ještě si k tomu protáhnout nohy. 

Venčení psa, to je vlastně takové příjemné kardio. Studie Univerzity v Missouri ukazuje, že pejskaři (ale i fretkaři či majitelé takových koček, které se nechají venčit) mají v průměru výrazně nižší hladiny cholesterolu než ti, kteří mazlíčka nemají. Kromě toho mívají i lepší hodnoty krevního tlaku.

Vědci se také shodují na tom, že domácí zvířata nám umožňují zklidnit se a vyčistit si hlavu. Studie vědců z Univerzity v Tel Avivu nejprve vystavila pokusné osoby stresové situaci. Vědci pak těmto participantům nabídli, že pro zklidnění si mohou pohladit malé zvíře, želvu a králíka. Kontrolní skupina pak dostala pouze plyšové hračky. Výsledky ukázaly, že ti, kteří dostali k pohlazení živé zvíře, si ulevili od stresu výrazně více než ti, kteří dostali jen plyšáka.

Mazlíčci fungují jako balzám na nervy pro malé i velké. Seniorům pomáhají překonat pocity samoty. Nejedná se ale jen o obvyklé důchodce s nerudným jezevčíkem či nejrůznější trochu bláznivé „kočkobáby“. Studie impaktovaného časopisu Gerontology ukázala, že když výzkumníci osamělým důchodcům darovali klec s cvrčky a poskytli instrukce, jak se o ně starat, důchodci po několika týdnech hlásili, že jejich deprese ustoupily a oni se cítí daleko lépe.

Domácí mazlíček - parťák pro děti

Mít psa se vyplatí i malým dětem. Asi každý, kdo vyrůstal na vesnici či v rodině s velkým zvěřincem, vám potvrdí, že později trpěl méně alergiemi než ti, kteří měli maximálně rybičky. Server Time cituje studii Univerzity v Tuebingenu, podle které může čtyřnohý miláček pomoci i s učením. Děti, které měly problémy se čtením či s výslovností, podle výzkumníků vykazovaly větší pokroky v učení, pokud předčítaly svému milému pejskovi, případně, pokud jazykolamy předříkávaly jemu místo logopeda.

Tamtéž najdeme i odkaz na další zajímavou studii o zvířatech jakožto „prolamovačích ledů“. Mazlíčci nepomáhají jen „švihákům lázeňským“ při honu za dalším řezivem, nebo důchodcům, kteří si při venčení společně zanadávají na tu dnešní mládež. Irští behaviorální vědci vedení profesorkou Magie O’Hare zjistili, že zvířata pomáhají i na školách, kde byl spuštěn program inkluze.

Stačí k tomu obyčejná malá klec, trochu sena, granule či mrkev a chlupaté morče. Pokud má třída svého mazlíčka, většinou všechny děti jásají. A to i ty s poruchami autistického spektra. Když měly ve třídě zvíře, nejen, že jevily větší spokojenost, ale také byly více ochotné se zapojovat do dění okolo sebe a socializovat se se svými spolužáky.

Zapomeňte na travesti. Do Čech míří velkolepá show s americkými „drag queens“ z dílny světoznámého RuPaula!28. 3. 2019

Zvířátko "kazišuk"

Celou dobu se věnujeme tomu, jak zvířata svým majitelům pomáhají, mj. i se seznamováním. Ovšem pozor, právě v tomto případě je to trochu dvojsečné. Pokud odečteme jasné případy jako to, že asi alergika domů nenalákáte, pokud s vámi pokoj sdílí chlupatý ovčácký pes, je tu ještě vliv mazlíčků na sexuální život.

Server FitnStyle uvádí, že podle studie University of Nevada jsou pro muže i ženy bez ohledu na jejich orientaci většinou pejskaři i kočkaři atraktivnější než ti, co mazlíčky nemají, má to ale jeden háček. Zvířátko musí být slušně vychované a nezanedbávané. Majitel takového mazlíčka bývá hodnocen jako lepší partner na dlouhodobý vztah. Když už se umí postarat o zvíře, tak jistě zvládne i partnera či partnerku.

Kdo ale nějaké zvířátko chová, jistě dobře ví, že i ten nejvychovanější pes či kočka nebo i křeček se může stát protivným „kazišukem“. Ať už se jedná o psa mermomocí dobývajícího se do postele, nebo potměšilého kocoura, který akt sleduje ze skříně s výrazem „no to za našich let nebejvalo“.

Většinou pak zvíře žárlí, že se mu v tu chvíli nevěnujete. „Zvíře si neuvědomuje, že vám kazí příjemné chvíle. Jen mu prostě připadá, že ho vynecháváte z něčeho zábavného, proto se snaží připomenout,“ říká odbornice na zvířecí psychiku Amanda Reister. „Když na vás při sexu skočí váš pes, neznamená to ale, že by se chtěl přidat do trojky. Zvířata lidský sex příliš nechápou, neví, o co se jedná. Ale vidí, že se děje něco zábavného, do čeho nejsou zapojena. Není divu, že dokáží zkazit leckterou romantickou chvilku.“

Takže jak to vypadá, zvířátka vám v 90 % případů pomohou a prospějí i všemu zdraví. Jen s tou romantikou to může být vachrlaté. Aby tedy váš sexuální život nebyl domácím mazlíčkem ohrožen, jistě pomůže nejen správné načasování vášní, ale i plné misky. A také zavřené dveře...

Zdroj: Time, FitnStyle, The Rooster, WebMD, Univesity of Tuebingen, University of Nevada, University of Tel Aviv, University of Missouri