ROZHOVOR: Pánské účesy, které jsou aktuálním hitem, přibližuje vlasová specialistka

Úprava vlasů a vousů se neustále vyvíjí. Najde se také daleko více mužů, kteří o své vlasy důkladně pečují. Každým rokem jsou trendy trochu jiné, objeví se nejrůznější novinky, barvy a styly účesů. Dost často směr určují také známé osobnosti, které jsou vzorem pro zbytek populace a nezřídka pak kadeřníci a kadeřnice slýchávají: „Udělejte mi to na Beckhama.“

Autor: Jan Witek / Zdroj: Edita Majerová; Foto: Shutterstock, Instagram / 31. 3. 2019

My jsme si o současných trendech povídali s kadeřnicí Editou Majerovou, která působí na pozici Classic Senior ve studiu BOMTON. Jaké účesy, barvy a kosmetika teď mezi muži opravdu letí?

Jaké jsou aktuální trendy v pánských účesech?

Trendem jsou obecně elegantní a dobře upravené účesy. U mužů platí, že se dbá převážně na to, aby účes klientovi sedl a aby jej bylo reálné podle kvality a množství vlasů upravit. Oblíbený je velmi krátký sestřih, který je jednoduchý na úpravu, nosí ho aktuálně třeba David Beckham. Dalším trendem jsou tzv. fady. To jsou hodně na krátko vystínované strany, kdy se dá skvěle vyhrát s vrchní délkou – buď krátký rozcuch, delší vlasy upravené k jedné straně, nebo klidně dlouhé vlasy na styl pompadour. Účes v tomto stylu nosí aktuálně například Channing Tatum. Úplným protikladem je styl grunge, jehož příznivci jsou například Zayn Malik nebo Justin Bieber. Jedná se o neupravený a nedbalý look.

28. 4. 2019Díky nové populární hře může nyní menstruovat celá rodina! V bizarní deskovce zažijete PMS dobrodružství a zatočíte si i vaječníkem!

Jaký účes volí nejčastěji vaši klienti?

Mí klienti volí spíše klasiku. Přirozeně vystínovaný fade po stranách a vrchní partii nechanou delší, učesanou k jedné straně nahoru. Často také volím texturované ofiny pro schování koutů, které mnoho mužů trápí. Tím, že i já sama mám ráda přirozenost, tak i většina mých klientů se přiklání k přirozenému stylu účesů, který jim jednoduše sluší. Řídím se vždy představami klienta a tím, aby to klientovi slušelo. Každému však sluší něco jiného.

Co muži a barvení vlasů? Přibývá těch, kteří si nechají vlasy obarvit?

Barvení u mužů není příliš časté. Když začnou muži šedivět, ve většině případů šediny nechají přiznané. Někteří muži používají lehké pánské barvy, které šediny pouze kašírují a vypadají pořád dost přirozeně, takže proti tomu nic nemám.

I přesto se zeptám - existuje v rámci pánského barvení nějaký aktuální trend?

Ano, teď je v kurzu šedá, kterou momentálně nosí např. Mikolas Josef. Dále výrazně oranžová, žlutá nebo modrá. V České republice to ale není moc časté, muži jsou zde spíše konzervativní.

Lze nějaké trendy sledovat i v úpravě vousů?   

Neřekla bych, že jsou dané přímo trendy, ale od doby, co se u nás objevily barber shopy, je vousatá tvář mezi muži stále populárnější. Nechávají si často plnovous nebo tzv. třídenní strniště. Je ale důležité, stejně jako u vlasů, respektovat rysy obličeje. Oblibená je ale také hladce oholená tvář.

Navštěvují vás spíše muži s konkrétními požadavky, nebo naopak klienti, kteří nechají finální podobu účesu na vás?

Většinou se klienti spoláhají na naše schopnosti. Nechají si poradit, co jim bude slušet. Jsou ale i muži, kteří přesně vědí, co chtějí, nosí několik let stejný účes a bojí se změny.

21. 5. 2019Cestujte po Evropě a navštivte netradiční památky: muzeum slavných nosů, svatyni Davida Hasselhoffa či kočičí loď

Co preferujete pro finální styling - gel, nebo vosk?

Já nejraději používám matné pasty, které vlasy nastylují, ale nejsou na první pohled viditelné. Vosky už se používají minimálně a gely jsou super na mokrý vzhled vlasů.

Jakou další vlasovou kosmetiku muži nejčastěji používají? 

Oblíbené jsou mentolové šampony, které pokožku příjemně zchladí. Na styling již zmíněné matné pasty a mořská voda ve spreji.

K čemu je dobrá mořská voda ve spreji?

Spreje s obsahem mořské soli vlasy lehce fixují a zároveň jim dodávají objem a požadovanou texturu. Vlasy jsou pak krásně nadýchané a zvlněné, aniž by působily nepřirozeným dojmem.

Myslíte, že o své vlasy muži dnes dbají více, než tomu bylo dříve? Používají třeba i více kosmetiky či různou vlasovou výživu?

Ano, je super, že spousta mužů se naučila chodit na střih pravidelně – cca jedenkrát za čtyři týdny. Není jim jedno, co mají na hlavě, a nevadí jim za kvalitní střih připlatit. Co se týče kosmetiky, zatím se většinou zájem zaměřuje jen na stylingové produkty, ve většině případů pouze zmiňované pasty. Jen zřídka je to ta slaná voda, lak na vlasy nebo vhodný šampon.