Spát jako král může každý z nás. Klíčem ke zdravému spánku je precizně zvolená matrace a polštář z dílny NASA

Ačkoliv spánkem se věda začala zabývat poměrně před nedávnem, za téměř 30 let výzkumu vědci přišli na takovou spoustu informací, že se člověku málem nechce ani věřit, že vlastně celá předcházející tisíciletí bez cenných rad přežil (a dokázal se sám vyspat). Nejen, že nás věda učí správně usínat, spát, ale učí nás i o čem se nám ani nesnilo...

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: ASKO, Luxury Sleeping, sleepfoundation.org / 4. 3. 2019

Spánek je životně důležitý, a to jak pro zdraví fyzické, tak i psychické. To pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Jak ale člověk může objektivně zhodnotit, zda spí skutečně „dobře“? Odborníci se shodují, že v průměru by dospělý člověk měl spát denně 7-9 hodin (to novorozenci si v postýlce užívají mnohem více, dokonce 14-17 hodin denně!). Ovšem jak známo, ne každému nutně „průměr“ vyhovuje. Bez ohledu na to, kolik času denně v posteli strávíme, věda prokázala, že spánku nakonec věnujeme v průměru celou třetinu života. A to je docela hodně – i proto bychom měli dostatečnou pozornost věnovat nejen spánku, ale i prostředí, v němž (a do nějž) uléháme.

Co je tedy důležité pro to, aby byl spánek kvalitní? Na jedné straně jsou názory odborníků, na straně druhé názory spáčů samotných. Jak ovšem naznačuje šetření amerického Národního spánkového ústavu, nakonec se teorie s praxí docela protíná. Co tedy lidé hodnotí jako nejdůležitější faktory ovlivňující kvalitu spánku? Žebříček TOP3 sestavený na základě rozsáhlého dotazníkového šetření mluví jasně – komfortní matrace, kvalitní a pohodlné polštáře a příjemné povlečení…

31. 3. 2019ROZHOVOR: Pánské účesy, které jsou aktuálním hitem, přibližuje vlasová specialistka

Spát jako král?

O tom, že kvalitní matrace je základ, snad není třeba dále polemizovat. Ovšem výběr té pravé, to už je docela věda. Základním pravidlem pak je, že čím vyšší je vaše váha, tím tvrdší by měla být matrace. Na druhou stranu, jak naznačují nejnovější vědecké poznatky, bolesti páteře mnohem efektivněji snižují matrace středně tvrdé než tvrdé (takže zapomeňte na babiččino moudro, že ta správná matrace je tvrdá jako prkno…).

Andrea Štěpánová, specialistka ze společnosti ASKO – NÁBYTEK pak upozorňuje, že ani při správném výběru tvrdosti matrace není ještě vyhráno.  „Kromě toho by matrace měla být také prodyšná a měla by mít dobré termoregulační schopnosti, abyste se při spaní zbytečně nepotili,“ doplnila s tím, že na výběr vhodné matrace je také třeba vyhradit si dostatek času. Ideální ovšem je – když už se rozhodnete pro nákup nové matrace – nebát se obrátit na odborníky. Ve všech prodejnách zaměřených na prodej nábytku a bytových doplňku, ASKO nevyjímaje, jsou samozřejmě k dispozici vyškolení specialisté, kteří vám budou při výběru matrací (ale i vhodných roštů či celých ložnicových sestav) ochotně asistovat. Pokud byste se navíc rozhodli pro nákup matrace (ale i dalšího vybavení ložnice) nyní, během března, v ASKO – NÁBYTEK na vás v rámci akce Měsíc zdravého spánku čekají zajímavé akční nabídky.

Skvělý servis a svého oboru znalé profesionály pak najdete také např. v multibrand showroomu Luxury Sleeping v Praze na Vinohradech, kde si na své přijdou i ti, kteří si nevyberou ze standardizované „ložnicové nabídky“ – jednou z možností, které toto „spánkové studio“ nabízí, je totiž výroba matrací i postelí zcela dle přání zákazníků a na míru. Pověstnou třešničkou na dortu je pak i sortiment tzv. vrchních (top) matrací, které výrazně zvyšují spánkový komfort. To, že v showroomu najdete skutečně luxusní zboží, pak dokládá i fakt, že firma dodává lůžka dokonce i holandské královské rodině!

Polštář vhodný do kosmu

Nejen výběr matrace je ovšem téměř vědeckou výpravou. Stejná pozornost by totiž měla být věnována také výběru polštáře. V opačném případě hrozí kromě bolestí hlavy, páteře a neklidného spánku také chrápání. Správný výběr polštáře by měl být v prvé řadě podřízen poloze, v niž nejčastěji spíte – jiný polštář je totiž vhodný na spaní na boku a zádech (pevnější, anatomicky tvarovaný) a jiný na spaní na břiše (měkký). Jakmile zdoláte problém s výběrem správného typu polštáře, nastupuje otázka týkající se výplně…

Ani v případě výplně polštářů pak věda rozhodně nezahálela – zapomeňte tedy na tradiční peří, které může způsobovat problémy např. alergikům a je navíc docela problematické na údržbu (na druhou stranu, konkrétně polštáře a peřiny plněné kvalitním husím peřím patří do ranku luxusnějších lůžkovin), a zaměřte se na mikrovlákno a nebo rovnou na materiál, za jehož výrobou stojí vědci z NASA. Jedná se o tolik populární „inteligentní“/paměťovou pěnu, která primárně vznikla proto, aby ulevila od tlaku, jemuž jsou vystaveni kosmonauti ve vesmíru. Tento materiál se dokáže velmi rychle přizpůsobit nejen tělesné teplotě, ale také tvaru těla, díky čemuž poskytuje perfektní oporu hlavě i krční páteři.

A pokud mezi výplněmi polštářů patří mezi top materiály prvotřídní husí peří, v Luxury Sleeping vám nabídnou také peřiny, jejichž náplň (krom husího peří) tvoří čistá vlna, kašmír nebo dokonce velbloudí srst. A to by v tom byl čert, aby se vám v takto vybaveném lůžku nesnilo minimálně o výletu k pyramidám v Gíze….

27. 4. 2019Většina dospělých do čtyřiceti prožívá zcela nový moderní typ krize středního věku

Oblékněte vaši postel!

Aby bylo lůžko kompletní, je jasné, že jej musíte zahalit do adekvátních lůžkovin – povlečení. To bylo dříve skutečně výsadou králů a šlechy, a to i proto, že se vyrábělo z vysoce kvalitních (a finančně nákladných) materiálů.

Dnes však při výběru povlečení hlavní roli nehraje společenské postavení, ale vzor, barva a materiál. Zatímco výběr vzorů a barev je zejména na vkusu každého (ačkoliv na zimu je vhodné volit spíše teplejší odstíny, jako je oranžová, hnědá, a na léto svěží barvy od modré až po bílou), v případě materiálu již do hry vstupují i jiné faktory než jen „příjemný pocit  na omak“.  Podstatná je v tomto případě gramáž, která je dána hustotou tkaní a také jemností a pevností materiálu. Nejkvalitnější povlečení je pak to, které je vyrobeno ze 100% česané dlouhovláknité a mercerované bavlny. Právě z tohoto materiálu jsou utkány jak bavlněné satény tak třeba i damašek.

V sortimentu povlečení pak můžete vybírat i takové, které je vyrobeno v nežehlivé úpravě, čímž je usnadněna údržba. Ta by v případě praní měla zohledňovat právě i materiál a je vhodné neužívat aviváže, které mohou způsbobat různé alergické reakce a hlavně omezovat schopnost vláken absorbovat vlhkost. Zvažovat je třeba i typ zapínání – např. dříve hojně užívané knoflíčky dnes již většinově nahradily zipy.

Podtrženo – sečteno, zařizování ložnice je činností, která rozhodně vyžaduje hlubší zamyšlení a velkou nákupní rozvahu. Pozitivním faktem je, že pokud se sami v nespočtu typů matracových výplní, roštů i samotných postelí neorientujete, ve specializovaných obchodech jsou vždy k ruce odborníci, kteří vám ochotně fundovaně poradí. A když se ke správně sestavené „postelové kombinaci“ přidá ještě kvalitní polštář, teplá deka a příjemné a oku lahodící povlečení, skutečně sladkým snům už nezabrání vůbec nic…