Instruktor Les Mills David Pártl o tom, jak našemu organismu dopřát tu nejlepší regeneraci
Rozhovor
<Path>

Instruktor Les Mills David Pártl o tom, jak našemu organismu dopřát tu nejlepší regeneraci

Věnujete se nějakému sportu anebo jen pociťujete, že váš organismus není až tak odolný a během aktuálního období měnícího se počasí a teplot vás většinou skolí rýma či chřipka? Je na čase, abyste svému tělu dopřáli tu pravou regeneraci. Pár tipů, jak na to, prozradil známý instruktor Les Mills (populární fitness cvičení vhodné prakticky pro každého) David Pártl.
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
1. 3. 2019

Davide, jak se o své tělo starat, pokud se věnujeme sportu stejně intenzivně jako ty?

Musím se přiznat, že zase tak extra, jak bych to řešit měl, to úplně neřeším. (smích) Nejsem na sebe tolik důsledný a tím, jak mám zatím mladé tělo, ten nápor ještě zvládám. Ale je pravda, že úplně člověk péči o namáhané tělo házet za hlavu nesmí. 

Užíváš tedy nějaké podpůrné prostředky?

Jsou to opravdu jen základy. Z fitness suplementů beru protein pro přísun bílkovin a BCAA, to jsou aminokyseliny.  Samozřejmě je mnohem více možností. Navíc také mám například rybí tuk OmegaMarine Forte+, který již užívám rok v kuse a musím říct, že je to super.

Proč zrovna rybí tuk?

Především kvůli pozitivním účinkům na organismus. Podpořím tím svou imunitu, zdraví srdce a celého cévního systému. Má také pozitivní vliv na správnou funkci zraku, mozku, kostí a svalů. Jen je důležité užívat rybí tuk pravidelně a dlouhodobě. Není to zrovna věc, kterou si vezmu a najednou se cítím jinak. Člověk jeho účinky pocítí až po čase, ale spíše tím, že není tak často nemocný, protože má silnou obranyschopnost. A fajn na OmegaMarine Forte je také to, že to jsou tabletky bez chuti. Když jsem byl malý, mamka mi dávala na lžičku rybí tuk, a to se nedalo polknout. Já celkově nejsem velký milovník ryb, zvládnout sníst dvě až tři ryby týdně, což je doporučené množství, je pro mě problém a tablety mi to skvěle vynahradí.

I když se říká „sportem ku zdraví“ i sportovci by měli na svou imunitu dbát...

Určitě by měli. Sport nás vysiluje a pak můžeme být náchylnější k onemocnění. Od té doby, co například užívám rybí tuk, jsem byl jen minimálně nemocný, dříve mě třeba taková rýma nebo chřipka potkávala daleko častěji. O imunitu by měl pečovat zkrátka úplně každý, sportovec i nesportovec, ale musí počítat s tím, že je to běh na dlouhou trať. A to je možná problém dnešních lidí.

<Path> Chcete jiné tělo, ale cvičení vás ubíjí? Trápíte se chybami, ale proces změny je mučení? Ne, nepotřebujete nakopat, ale nakopnout!Zdroj: them.us, elitedaily.com, mypilates.cz, czechsquash.cz, spojujenasjoga.cz, bbrfoundation.org, verywellmind.com

Dnešní lidé nemají trpělivost čekat na výsledky v delším časovém horzintu?

Lidé koukají především na ty věci, které fungují ihned, ale nevnímají, že něco může fungovat na pozadí a ovlivňovat třeba i organismus jako celek dlouhodobě. Jak jsem už říkal, je to vidět i na té náchylnosti k nemocem. Zvlášť v tomto období, kdy všichni kolem vás kýchají a prskají, je dobré mít silnou imunitu. Jen je potřeba vybudovat si určitý návyk – například po snídani vždycky spolknout tabletu a zkrátka vydržet a překonat začátky.

Ale to stejné je i u cvičení, ne?

Ano. Lidé mají většinou tendenci cvičit ty svaly, které jsou vidět, ale nezabývají se těmi, které vidět nejsou, i přes to, že ty jsou často důležitější. Takže nenafukovat jen biceps a prsa, ale nezapomínat ani na vnitřní svaly, které podporují správné držení a funkci těla.

Pojďme se vrátit k té regeneraci. Pro tebe je tedy důležité, aby všechny doplňky byly co nejčistější a přírodní?

Dá se to tak říct. Mám raději přírodní doplňky. Čím méně chemie, tím lépe. Ta chemie a přídavné látky se mi dost často projeví na kůži. A třeba mnou užívaný doplněk OmegaMarine má v sobě olej přímo z norského lososa.

Věnuješ se cvičení Les Mills. Které části těla tohle cvičení namáhá ze všeho nejvíc? 

V rámci Les Mills je to určitě celé tělo. Například při nejoblíbenějším programu Bodypump procvičíme všechny hlavní svalové skupiny v intenzivní míře během jedné hodiny. V Bodypumpu nezvedáme vysoké váhy, ale jedeme vysoký počet opakování. Takže je to pro tělo náročné a je důležité mu následně dopřát regeneraci.

Naznačoval jsi, že i když máš mladé tělo, neznamená to, že by se ti např. bolesti kloubů vyhýbaly obloukem...

Dá se říct, že zatím naštěstí ano, jsem zatím mladý, ale i prevence je skutečně důležitá. Co není, může být. I v rodině máme dost špatná kolena. Táta a teď už i brácha mají s koleny problémy, budeme to mít dědičné. Proto je důležité problémům předcházet. Snažím se tělo podpořit, abych pak ve třiceti nenaříkal.

Jaká je tedy konkrétně prevence bolestí kloubů?

Existují nejrůznější kloubní a jiné výživy. Já třeba používám FlexiMed a zatím jsem spokojený. Prevence je potřeba a navíc i FlexiMed je produkt, který obsahuje drcené kosti z lososa, takže je to výborný přírodní zdroj vápníku, žádná přehnaná chemie.

A co jiná forma regenerace? Navštěvuješ třeba nějaká wellness centra?

Úplným základem je pro mne spánek. Alespoň těch osm hodin. Tělo si vždy řekne, zda je nevyspalé. V takovém případě by pak měl člověk svůj režim změnit a dopřát tělu spánku více. Důležitý je pro mne také dostatečný přísun kvalitních živin z pestré stravy bohaté na bílkoviny, protože bílkovina podporuje regeneraci svalů, a také přísun tekutin, teď myslím čistou vodu. Ta také pomáhá k regeneraci svalové hmoty. Nejdůležitější je ale odpočinek.

Jak u tebe kromě spánku odpočinek vypadá?

Tak třeba to wellness, ale nejčastěji ze všeho ležím a odpočívám. Často jsem i s počítačem v posteli a pracuju odtamtud. Občas také spím přes den. To mám ze všeho nejradši. (smích) Není dle mého špatné dát si přes den „dvacet“. Tělo to občas potřebuje.

<Path> Tři tipy od slavného vyznavače naturální kulturistiky, jak můžete snadno urychlit růst vašich svalůZdroj: Instagram

Není odpolední šlofík spíš doména babiček a dětí?

Určitě to dělávají častěji, ale něco na tom odpoledním spánku stejně bude. Dnes lidé hodně spěchají. Když si nemůžou kvůli práci zdrřímnou přes den třeba v týdnu, tak to můžou zkusit alespoň o víkendu.

Liší se u tebe regenerace v zimě a v létě?

V zimě regeneraci a odpočinek určitě potřebuji víc. Ono je to spojeno i se slunečním svitem. Člověk prostě nemá moc energie. Zima tělo také více vysiluje, protože se musí víc zahřívat. Také tělo má tendenci obalovat se tukem, aby mu bylo teplo, takže potřebuje i více živin, doplňků. V létě jsem nabitý a mám pocit, že nic dalšího nepotřebuji. 

A co lidé, kteří se žádnému sportu aktivně nevěnují?

Na tom nezáleží. O své tělo by měl pečovat každý. Třeba ten zmíněný rybí tuk je pro každého, nemusí ho užívat jen sportovci. Jak jsem říkal, podporuje imunitu, krevní oběh...Pro zdravé tělo je to potřeba.

Zdroj: David Pártl

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop