
Když pro vlastní krásu trpí i zvířata. „Přešlechtění psi tráví svůj život v bolestech,“ říká veterinářka Kateřina Černá
„Zdravotních komplikací mají brachycefalická čili tuponosá plemena opravdu spoustu,“ říká MVDr. Kateřina Černá ze zvířecí kliniky AAvet. „První je takzvaný brachycefalický syndrom, což je komplex onemocnění, který je způsoben šlechtěním pro co nejkratší čumák. Tento syndrom zahrnuje zúžené nozdry, prodloužené měkké patro a zúženou průdušnici a další patologie v horních cestách dýchacích. Kvůli těmto problémům psi chrčí, chroptí i chrápou a výzkumy ukazují, že to lidé bohužel považují za normální znak plemene.“
Mezi další nemoci patří onemocnění kůže čili různé dermatitidy, záněty kožních záhybů, alergie, kvasinkové infekce či záněty uší kvůli zúženým zvukovodům, upřesnila také veterinářka. Mopsi, buldoci a buldočci také často trpí na oční onemocnění. „Nejčastěji jde o rohovkové eroze a vředy, záněty rohovky, syndrom suchého oka, glaukom čili zelený zákal nebo o deformity víček.“
V důsledku přešlechťování také dochází k deformitám na kostře a chrupavkách, hlavně na obratlích. „Francouzští buldočci jsou opravdu náchylní k onemocněním a deformacím páteře. S tím je spojen fakt, že oproti ostatním plemenům výrazně častěji trpí výhřezy meziobratlových plotének. Mezi další onemocnění, jež tyto chudáky postihují, můžeme zahrnout nejrůznější onemocnění srdce a časté potravní alergie a s tím spojené trávicí obtíže,“ vypočítává zdravotní problémy přešlechtěných plemen MVDr. Černá. Za zmínku také stojí komplikované porody a velice vysoký výskyt císařských řezů. Tato plemena totiž pro nepoměr mezi hlavičkou plodu a průměrem pánve matky často nemohou porodit přirozenou cestou.
„Bohužel zatím nejsou stanoveny jasné podmínky pro chov tuponosých plemen, ani zdravotní kritéria, která musí chovní psi splňovat, aby mohli mít štěňata s průkazem původu. Tak tomu je třeba u border kolií či australských ovčáků. To vede k tomu, že i papírová štěňátka jsou nemocná,“ konstatuje veterinářka. Ale štěňata s PP jsou jen menší částí problému. Vedle chovných stanic tu máme často zmiňované „množírny“, které jsou u Čechů bohužel stále populární.
Chovatelé a milovníci psů si zdravotní obtíže svých miláčků stále častěji uvědomují. V Německu proto probíhá pokus vyšlechtit takzvaného retro mopse. Chovatelé si dali za cíl zpětným křížením získat mopse v podobě, jak vypadal na začátku 20. století. Retro mopslík tak má delší nohy, štíhlejší tělo, menší a jinak tvarovanou hlavu, která není zdaleka tolik klenutá, stejně tak i větší uši. Cílem ale nebylo jen vyšlechtit retro mazlíka, ale zejména zvíře, které nebude trpět tolika zdravotními obtížemi jako dnešní mops.
MVDr. Černá je ale ke snaze německých chovatelů skeptická. „Myslím si, že slova ´zdravý´ a ´mops´ bohužel nejdou dohromady. Štíhlejší tělo a prodloužené nohy by mohly vyřešit některé problémy, ale obávám se, že je to spíše utopie. S retro mopsem jsem se u nás ještě nesetkala a jen podle fotek se nedá vyjadřovat ke kostře a chrupavkám. I pes, který vypadá relativně zdravě, může trpět například na potíže s páteří. Obecně platí, že čím placatější čumák, tím větší problémy. Jak s dýcháním, tak s kůží. Záleží také na tom, s jakým plemenem by se současný mops zkřížil, aby k těmto změnám došlo. I plemeno použité ke křížení může mít svoje problémy.“
Není tak divu, že nejzdravějšími psy bývají nenápadní a obyčejní „voříšci“. Ale pokud toužíte po zdravém a čistokrevném plemeni, situace není podle MVDr. Černé zcela beznadějná. „Mezi nejzdravější patří většinou ta psí plemena, která nejsou příliš populární. Lidově řečeno, člověk je ještě nestihl zkazit, protože není po jejich štěňatech taková poptávka. I když nic neplatí na 100 %, mezi zdravá a nepřešlechtěná plemena patří třeba vipeti, greyhoundi, australští honáčtí psi, čeští strakatí psi, ohaři nebo různí pastevečtí psi.“
„Kdo touží po klidnějším malém psovi do bytu, tomu můžu doporučit trpasličího jezevčíka. Jen je dobré vyhnout se těm strakatým s tzv. merle mutací, často trpí ztrátou zraku a sluchu,“ radí MVDr. Černá. Dalším relativně zdravým plemenem je welsh corgi, plemeno, které si oblíbila také britská královna. Jen pozor na sklony k tloustnutí, které tito pejsci mají.
Nemyslete si ale, že problémy s přešlechtěním trpí jen psi. Módní plemeno klapouchých koček trpí obrovskými potížemi s páteří, to platí i pro krátkonohé munchkiny, kteří kromě toho často mívají problémy se srdcem. „V ordinaci se také stále častěji setkávám s přešlechtěnými králíky a morčaty. Většinou trpí na zuby narostlé nakřivo, které jim přerůstají a já je musím už po několika měsících trhat. Lidé dnes přešlechtí snad cokoliv, co je trochu populární,“ zakončuje své vyprávění MVDr. Černá.