Cvičí a zároveň čistí prostředí od pohozených odpadků. Seznamte se s novým fitness trendem

Cvičí a zároveň čistí prostředí od pohozených odpadků. Seznamte se s novým fitness trendem

Mnoho lidí po celém světě si oblíbilo nový fitness trend, ve kterém však nejde o nějakou novou, dosud neobjevenou cvičební techniku. Dá se říct, že je to tak trochu cvičení, ale zároveň péče o životní prostředí...
Jan Witek Witek Jan Witek Witek Autor
22. 2. 2019

Co si pod tím představit? Lidé díky tomuto cvičení nepečují jen o své tělo, ale starají se tak i o naše životní prostředí. Vše probíhá tak, že se nadšenci vydají běhat, ale kromě pití a telefonu si s sebou vezmou také pytel na odpadky, který během běhání naplní.

Aktivita původně vznikla v roce 2016 ve Švédsku, ale postupem času se rozšířila i do dalších zemí a čím dál tím oblíbenější je také v Česku. Jde také o to, že se nejedná jen o běh, ale díky sbírání odpadků k běhu zařadíte také dřepy, protahujete se apod.

Bohužel je kolem nás stále mnoho lidí, kteří bezhlavě vyhazují odpadky kolem sebe. Plastové lahve, obaly od potravin, papírky a cigaretové nedopalky, tohle všechno můžeme nalézt na ulici, ale hlavně také v lesích, v parcích apod. Nadšení běžci se tak snaží tento nepořádek uklidit, aby naše prostředí bylo hezčí a čistější.

<Path> Profesor z Harvardu prozradil, jakých pět druhů cvičení je nejlepších pro vaše tělo. A je to docela překvapeníZdroj: FOTO: Instagram

Navíc je to velmi dobrá fyzická aktivita, jelikož po určitém čase se pytel začne plnit a člověk tudíž neběhá jen s vlastní váhou těla, ale má navíc ještě závaží v podobě plného pytle s odpadky.

Podobnou aktivitou se zabývá i Martina z Karviné, která je členkou skupiny Trash Hero. Tohle hnutí vzniklo v roce 2014 v Thajsku, kdy se skupina přátel rozhodla vzít pytle na odpadky a začít uklízet. Každý týden tak uklízeli jiná místa a své zážitky sdíleli s ostatními. Takových lidí bylo čím dál tím víc, až se k hnutí Trash Hero začala přidávat i jiná města a země, včetně České republiky.

Martina je členkou skupiny Trash Hero Karviná, kterou založil Martin Špaldoň. „Martin vždy vytvoří událost na Facebooku a čeká, kdo se přihlásí. Jdeme posbírat odpadky do pytlů a pak jsme vždy domluveni na jejich odvozu. Odvoz máme domluvený podle toho, čí parcelu uklízíme. Město nám většinou zařídí odvoz odpadu technickými službami a posledně jsme uklízeli parcelu ŘSD a ti nám to po domluvě taky odvezli. Úklidem si čistím hlavu a navíc jsem ráda, že mohu dělat něco pro naši přírodu,“ dodává Martina.

<Path> Velký test LUI: Vyzkoušeli jsme pro vás 10 různých deodorantů! Které vycházejí nejlépe a které si nekupovat?Zdroj:

Skupiny Trash Hero najdete také v jiných českých městech, kromě sbírání odpadků se příznivci veřejného úklidu setkávají také na různých přednáškách, workshopech, ale třeba si po úklidu zajdou i na společné pivo. Tito lidé pak svou práci sdílejí také na sociálních sítích, aby nadchli i ostatní. Jaký odpad se venku může povalovat? To můžete vidět v přiložené fotogalerii.

Zdroj: Foto: Trash Hero, Facebook, Instagram

Populární
články

E-Shop