Cvičí a zároveň čistí prostředí od pohozených odpadků. Seznamte se s novým fitness trendem

Mnoho lidí po celém světě si oblíbilo nový fitness trend, ve kterém však nejde o nějakou novou, dosud neobjevenou cvičební techniku. Dá se říct, že je to tak trochu cvičení, ale zároveň péče o životní prostředí...

Autor: Jan Witek / Zdroj: Foto: Trash Hero, Facebook, Instagram / 22. 2. 2019

Co si pod tím představit? Lidé díky tomuto cvičení nepečují jen o své tělo, ale starají se tak i o naše životní prostředí. Vše probíhá tak, že se nadšenci vydají běhat, ale kromě pití a telefonu si s sebou vezmou také pytel na odpadky, který během běhání naplní.

Aktivita původně vznikla v roce 2016 ve Švédsku, ale postupem času se rozšířila i do dalších zemí a čím dál tím oblíbenější je také v Česku. Jde také o to, že se nejedná jen o běh, ale díky sbírání odpadků k běhu zařadíte také dřepy, protahujete se apod.

Bohužel je kolem nás stále mnoho lidí, kteří bezhlavě vyhazují odpadky kolem sebe. Plastové lahve, obaly od potravin, papírky a cigaretové nedopalky, tohle všechno můžeme nalézt na ulici, ale hlavně také v lesích, v parcích apod. Nadšení běžci se tak snaží tento nepořádek uklidit, aby naše prostředí bylo hezčí a čistější.

3. 4. 2019Sebevraždy mužů jako důsledek krize mužství. „Muži si chtějí udržet image chlapáků, na depresi nejsou připraveni,“ tvrdí psycholog

Navíc je to velmi dobrá fyzická aktivita, jelikož po určitém čase se pytel začne plnit a člověk tudíž neběhá jen s vlastní váhou těla, ale má navíc ještě závaží v podobě plného pytle s odpadky.

Podobnou aktivitou se zabývá i Martina z Karviné, která je členkou skupiny Trash Hero. Tohle hnutí vzniklo v roce 2014 v Thajsku, kdy se skupina přátel rozhodla vzít pytle na odpadky a začít uklízet. Každý týden tak uklízeli jiná místa a své zážitky sdíleli s ostatními. Takových lidí bylo čím dál tím víc, až se k hnutí Trash Hero začala přidávat i jiná města a země, včetně České republiky.

Martina je členkou skupiny Trash Hero Karviná, kterou založil Martin Špaldoň. „Martin vždy vytvoří událost na Facebooku a čeká, kdo se přihlásí. Jdeme posbírat odpadky do pytlů a pak jsme vždy domluveni na jejich odvozu. Odvoz máme domluvený podle toho, čí parcelu uklízíme. Město nám většinou zařídí odvoz odpadu technickými službami a posledně jsme uklízeli parcelu ŘSD a ti nám to po domluvě taky odvezli. Úklidem si čistím hlavu a navíc jsem ráda, že mohu dělat něco pro naši přírodu,“ dodává Martina.

29. 3. 2019MBPFW: Lukáš Macháček oslnil schopností kombinovat – luxusní eleganci podtrhly sportovní prvky i „BDSM postroje“

Skupiny Trash Hero najdete také v jiných českých městech, kromě sbírání odpadků se příznivci veřejného úklidu setkávají také na různých přednáškách, workshopech, ale třeba si po úklidu zajdou i na společné pivo. Tito lidé pak svou práci sdílejí také na sociálních sítích, aby nadchli i ostatní. Jaký odpad se venku může povalovat? To můžete vidět v přiložené fotogalerii.