Mužský problém: neplodnost. Muži mají o polovinu méně spermií než před 40 lety. Co je příčinou?

Ačkoliv problémy s neplodností jsou většinou spojovány se ženami, ne vždy se jedná jen a pouze o jejich potíž. Ano, ženy dozajista nesou na svých bedrech velkou zátěž – ony jsou těmi, kdo nakonec otěhotní (nebo ne), jsou těmi, kdo musí podstupovat náročnou léčbu a příp. kroky související s umělým oplodněním. I přesto je však až 50 % případů, kdy páry nemohou mít děti, do určité míry způsobeno muži. Navzdory tomu je mužská neplodnost jistým tabu a pro muže také stigmatem. S čím se neplodní muži potýkají? A existuje pro ně „pomoc“, aby se necítili méněcenně?

Autor: Mirka Dobešová / Zdroj: time.com / 22. 2. 2019

Přeci jen – když je muž, jenž je i vizuálně považován za reklamu na „mužství“, nakonec neplodný, s tímto faktem nějak musí naložit. „Myslím, že jsem stereotypním mužem. Jsem tetovaný, mám svaly, cvičím. Ale jsem neplodný,“ popisuje Bradley Goldman. Ovšem vypořádat se s touto skutečností rozhodně nemusí být nic snadného.

Někteří muži to, proč jsou neplodní, vědí. Jednou z nejčastějších příčin mužské neplodnosti je tzv. varikokéla – tedy stav, kdy jsou žíly v šourku příliš velké a spletité, což způsobuje přehřívání varlat a v důsledku horší produkci a stav spermií. Tento problém je nezřídka řešitelný operativně. Dalšími důvody mužské neplodnosti může být užívání steroidů a léků proti úbytku vlasů, obezita a další zdravotní obtíže.

24. 4. 2019ANKETA: Jsou pro muže vlasy opravdu tak důležité? Vyrazili jsme se zeptat do pražských ulic

Jsou však i případy – a není jich málo – kdy je mužská neplodnost i pro lékaře záhadou. Svou roli může sehrávat genetika, životní prostředí, dieta, konzumace alkoholu, stres…dokonce i nošení nevhodného spodního prádla. I proto, že analýza z roku 2017 zjistila, že u mužů žijících v západních zemích klesnul počet spermií za období posledních 40 let o více než 50 %, vědci se nyní snaží zjistit, které faktory (či jejich souhra) tuto situaci zapříčiňují nejvíce.

V každém případě muži, kteří opouštějí ordinaci lékaře s diagnózou neplodnosti, se nezřídka potýkají s pocity viny, hanby a určité nedostatečnosti. Jak naznačil výzkum na toto téma, neplodní muži propadají také depresi a v krajních případech pomýšlí i na sebevraždu – mají totiž pocit, že tento problém mají jen oni. „Je tu dlouhá historie myšlenky, že s neplodností a s problémy v reprodukci nemají muži nic společného. To je ale velký omyl,“ upřesňuje Esmée Hanna, výzkumnice mužské neplodnosti z jedné z britských univerzit. A upozorňuje, že pro neplodné ženy jsou dostupné rozličné podpůrné skupiny apod., kdežto muži mají obecně potíže se s tímto problémem vůbec někomu svěřit.

6. 4. 2019Soutěžte s LUI o vstupenky na pražskou show v rámci RuPaul´s Werq the World tour!

Právě sdílení pocitů a prožitků je však základním receptem na vyrovnání se se situací. „Muži mají pocit, že musí být tvrdí jako skála. Mužství je spojováno se sílou, nezávislostí a také konkrétními mužskými schopnostmi,“ tvrdí socioložka Liberty Barnes. A také proto mají mnozí muži problém svěřit se s tím, že jsou neplodní. „Zpočátku jsem o tom nechtěl mluvit, nechtěl jsem psát do anonymní skupiny…ale nakonec mě přesvědčil příspěvek muže, který se kvůli neplodnosti rozhodl pro sebevraždu. Neplodnost je problém, s nímž se potýká mnoho mužů, ale nemluví o tom. A to je třeba změnit,“ doplňuje Goldman. Ten si zároveň pohrává s myšlenkou, že založí YouTube kanál, který se tématu bude plně věnovat. „Neplodnost neznamená, že muž není dostatečným mužem. A pokud je možné alespoň jednomu muži ukázat, že v tom není sám, je třeba jít s našimi příběhy na světlo světa,“ uzavírá.