Šílené způsoby, jak se ještě před sto lety „léčila“ chřipka

Šílené způsoby, jak se ještě před sto lety „léčila“ chřipka

V dobách, kdy se na chřipku běžně umíralo, byly způsoby léčby různé – nad některými dnes zůstává rozum stát, jiné jsou vyloženě zdraví škodlivé. Jak se chřipka…
Henry Tooman Henry Tooman Autor
4. 12. 2018

V dobách, kdy se na chřipku běžně umíralo, byly způsoby léčby různé – nad některými dnes zůstává rozum stát, jiné jsou vyloženě zdraví škodlivé. Jak se chřipka léčila před sto lety? Zde je pár bizarních způsobů!

Červená barva
V roce 1918 vypukla epidemie španělské chřipky. Šlo o děsivý virus, na který nebyl známý žádný lék. Nejšílenější prevence z té doby je jednoznačně nošení červené barvy. Podle záznamů měla mít červená ochranné účinky, protože chřipka tuto barvu prý „neměla ráda“.

<Path> Cycle in the footsteps of old Baroque masters - the many attractions of the Baroque cycling trails in the Plzeň RegionZdroj:

Plátky cibule
Jakmile byl někdo virem nakažený, ostatní se rychle nakazili také. Ve snaze tomu předejít umísťovaly některé rodiny po domě plátky cibulí, které údajně uměly virus absorbovat a ochránit tak lidi před nakažením. Nicméně dnes už víme, že takto virus chřipky nefunguje.

Pouštění žilou
Tato technika byla používána více než dva tisíce let! Používala se na léčbu všeho, od chřipky a problémů se srdcem až po posedlost démony. Teorie ohledně léčení chřipky byla prostá: Tím, že lékaři pacienta zbaví krve, ho zbaví i toxinů, tudíž jej dokáží vyléčit z čehokoliv. Nefungovalo to – ve skutečnosti tato metoda mnoho pacientů zabila. Například George Washingtona, prvního amerického prezidenta. Nicméně šlo o hojně využívanou metodu až do dvacátých let minulého století!

Projímadla
Podobně jako u pouštění krve žilou se věřilo i na léčivé účinky projímadel. „Malé množství projímadla každé ráno vám pomůže předejít nachlazením a chřipce,“ hlásá reklama z roku 1930. Mnoho tehdejších projímadel bylo bohužel vyrobeno z jedovatých ingrediencí jako rtuť či rakovinotvorný fenolftalein.

<Path> Superpřenašeči aneb Příběhy lidí, kteří sehráli roli při šíření smrtelných nemocíZdroj: health.com, cnn.com

Whisky
V roce 1941 Time magazín otiskl článek, který prohlašoval, že „whisky je jeden z nejlevnějších a nejúčinnějších prostředků proti bolesti, ovšem doktoři ji přestali předepisovat z morálních a etických důvodů.“ Podle studie z této doby stačí dvě unce pětadevadesáti procentního alkoholu obilného původu, aby se vám práh bolesti na dvě hodiny zvýšil o 45 %. Whisky nicméně prokazatelně narušuje spánkový režim a spánek je pro nemocné tělo obzvlášť důležitý.

Vdechování škodlivých plynů
Během epidemie španělské chřipky si lidé v Anglii všimli, že dělníci, kteří byli vystavení škodlivým plynům, se nenakazili tak snadno. Mnoho rodičů tak začalo své děti brát k nejbližší továrně místo k lékaři. Dnes však víme, že tyto plyny nejsou prevencí proti žádným nemocem.

Klystýr
Po pouštění žilou a projímadlech se jednalo o další způsob, který lékaři v devatenáctém století hojně předepisovali. Věřilo se, že se s jeho pomocí chřipka „spláchne“. V jednom případě z roku 1936 dostal pacient sedm výplachů během tří týdnů plus několik různých druhů projímadel, píše Dr. Jeremy Brown ve své knize Influenza: The Hundred Year Hunt to Cure the Deadliest Disease.

Zdroj: Reader's Digest, Unsplash, Shutterstock

Populární
články

Gay páry dnes již docela běžně děti vychovávají
LIDÉ

„Chtěli jsme být s partnerem rodiči za každou cenu, dnes kvůli tomu syn trpí,“ přiznává Erik, který svého rozhodnutí lituje

Autor: Mirka Dobešová
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
Pro někoho je BDSM jen čistokrevná úchylárna, pro jiného zase životní poslání
LIDÉ

„BDSM je můj smysl života,“ říká Lucie, kterou fascinovala bolest už na základní škole

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Portrét muže, který musel opustit vše, aby našel svobodu
LIDÉ

V Rusku ho vydírala policie, protože je gay. Uprchl proto do Kanady a Čechům vzkazuje: “Bojujte za svá práva, dokud ještě můžete”

Autor: Redakce LUI
Ani studium na křesťanské škole neznamená, že by vaši sexuální orientaci nebo genderovou identitu měli učitelé jakkoliv hanět
LIDÉ

„LGBT je hřích,“ řekla učitelka a byla vyhozena z práce. Soud její žalobu ministerstva školství nyní zamítl

Autor: Michal Černý
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Myslím, tedy jsem! Ale kde jsem?
BEYOND REALITY

Pochybnostmi o realitě se zabýval i René Descartes: „Myslím, tedy jsem!“ Jenže kde vlastně jsme?

Autor: Redakce LUI
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková

E-Shop