Šílené způsoby, jak se ještě před sto lety „léčila“ chřipka

4. 12. 2018 12:00 Zdraví & Krása
Šílené způsoby, jak se ještě před sto lety „léčila“ chřipka

V dobách, kdy se na chřipku běžně umíralo, byly způsoby léčby různé – nad některými dnes zůstává rozum stát, jiné jsou vyloženě zdraví škodlivé. Jak se chřipka léčila před sto lety? Zde je pár bizarních způsobů!

Červená barva
V roce 1918 vypukla epidemie španělské chřipky. Šlo o děsivý virus, na který nebyl známý žádný lék. Nejšílenější prevence z té doby je jednoznačně nošení červené barvy. Podle záznamů měla mít červená ochranné účinky, protože chřipka tuto barvu prý „neměla ráda“.

6. 12. 20185 látek, na kterých si naše tělo buduje největší závislost

Plátky cibule
Jakmile byl někdo virem nakažený, ostatní se rychle nakazili také. Ve snaze tomu předejít umísťovaly některé rodiny po domě plátky cibulí, které údajně uměly virus absorbovat a ochránit tak lidi před nakažením. Nicméně dnes už víme, že takto virus chřipky nefunguje.

Pouštění žilou
Tato technika byla používána více než dva tisíce let! Používala se na léčbu všeho, od chřipky a problémů se srdcem až po posedlost démony. Teorie ohledně léčení chřipky byla prostá: Tím, že lékaři pacienta zbaví krve, ho zbaví i toxinů, tudíž jej dokáží vyléčit z čehokoliv. Nefungovalo to – ve skutečnosti tato metoda mnoho pacientů zabila. Například George Washingtona, prvního amerického prezidenta. Nicméně šlo o hojně využívanou metodu až do dvacátých let minulého století!

Projímadla
Podobně jako u pouštění krve žilou se věřilo i na léčivé účinky projímadel. „Malé množství projímadla každé ráno vám pomůže předejít nachlazením a chřipce,“ hlásá reklama z roku 1930. Mnoho tehdejších projímadel bylo bohužel vyrobeno z jedovatých ingrediencí jako rtuť či rakovinotvorný fenolftalein.

26. 11. 2018Šest jídel, která vám pomohou zatočit s kocovinou

Whisky
V roce 1941 Time magazín otiskl článek, který prohlašoval, že „whisky je jeden z nejlevnějších a nejúčinnějších prostředků proti bolesti, ovšem doktoři ji přestali předepisovat z morálních a etických důvodů.“ Podle studie z této doby stačí dvě unce pětadevadesáti procentního alkoholu obilného původu, aby se vám práh bolesti na dvě hodiny zvýšil o 45 %. Whisky nicméně prokazatelně narušuje spánkový režim a spánek je pro nemocné tělo obzvlášť důležitý.

Vdechování škodlivých plynů
Během epidemie španělské chřipky si lidé v Anglii všimli, že dělníci, kteří byli vystavení škodlivým plynům, se nenakazili tak snadno. Mnoho rodičů tak začalo své děti brát k nejbližší továrně místo k lékaři. Dnes však víme, že tyto plyny nejsou prevencí proti žádným nemocem.

Klystýr
Po pouštění žilou a projímadlech se jednalo o další způsob, který lékaři v devatenáctém století hojně předepisovali. Věřilo se, že se s jeho pomocí chřipka „spláchne“. V jednom případě z roku 1936 dostal pacient sedm výplachů během tří týdnů plus několik různých druhů projímadel, píše Dr. Jeremy Brown ve své knize Influenza: The Hundred Year Hunt to Cure the Deadliest Disease.

Zdroj: Reader's Digest, Unsplash, Shutterstock
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop