Vánoce bez alkoholu? Vyléčený alkoholik radí, jak nepodlehnout pošťuchování okolí!

29. 11. 2018 12:00 Zdraví & Krása
Vánoce bez alkoholu? Vyléčený alkoholik radí, jak nepodlehnout pošťuchování okolí!

Vánoce jsou nejen svátky klidu, ale také přejídání a – co si budeme nalhávat – pití alkoholu. Jak to udělat, pokud z jakéhokoliv důvodu nepijete? Není totiž nic jednoduššího, než podlehnout lákání a pošťuchování ostatních!

Eric Rutherford začínal jako dětský herec a do kontaktu s alkoholem přišel překvapivě brzo – už v jedenácti letech, když hrál v lokálním divadle. Začalo to tak, že mu lidé koupili alkoholický drink, protože jim to připadalo „roztomilé“, brzy následovalo kouření trávy, tvrdý alkohol a chození do barů. Gay bar Eric poprvé navštívil, když mu bylo 14, v patnácti si dal svou první lajnu kokainu. Kolem sedmnáctého roku začínal tušit, že by mohl mít problém. Ale pořád mu připadalo, že je příliš mladý, než aby mohl být alkoholik – a tak svůj problém neřešil.

30. 11. 2018Vynálezy slavných osobností: Víte, na co drží patent Prince nebo Abraham Lincoln?

Když bylo Ericovi jednadvacet let, byl doslova ztracený, už nevěřil ve svou budoucnost. „Vtipkoval jsem, že do jednadvaceti budu mrtvý – a také jsem k tomu směřoval,“ píše Eric pro server OUT.com.

Příští rok to bude třicet let, co nepije ani nebere drogy. Navštěvuje skupinu anonymních alkoholiků a svůj život od základů změnil. Za téměř třicet let si vytvořil návyky, které mu pomohly se s jeho závislostmi poprat. A pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete pít, ať už přes svátky, nebo kdykoliv jindy, můžete se těmito zvyky inspirovat:

1. Střízlivý kamarád
Užijte si párty se střízlivým kamarádem, na kterého se můžete spolehnout. Lidé se prý Ericovi často diví: „Jak to, že se dokážeš bavit, i když jsi pořád střízlivý?“ Eric se toto „nové“ chování musel naučit, nešlo to samo od sebe. Musel v sobě znovu najít pocit, jak se cítit na tanečním parketu pohodlně a sebevědomě, jak se s přáteli dobře bavit a od srdce se zasmát. A se střízlivým parťákem to jde lépe. Eric přitom po svém střízlivém kamarádovi nevyžaduje, aby nepil nikdy – stačí to pouze na ten večer. Parťák je zde také proto, aby se Erica zastal, pokud jej někdo jiný pošťuchuje k tomu, aby si dal alkohol.

2, Najděte si za alkohol náhradu
Místo pití se odměňte jinou věcí. Konkrétně u Erica to jsou bonbóny, Red Bull nebo kousek dýňového koláče. Dát si místo drinku bonbon může znít hloupě, jde však o uspokojení nějaké touhy a náhradní řešení fungují lépe, než si možná myslíte.

15. 11. 2018ROZHOVOR: Buddhistický mnich radí, jak být v životě šťastní. „Myslete pozitivně a začněte se mít rádi. Nikdo jiný to za vás totiž neudělá“

3. Udělejte si pauzu
Uprostřed párty, kdy se na vás víno valí ze všech stran, se nebojte udělat si pauzu. Běžte si odpočinout třeba do koupelny, můžete si promluvit sami se sebou v zrcadle a udělat si jasno v tom, jaké jsou vaše priority.

4. Namíchtejte si falešný koktejl
Udělejte si falešný koktejl – sodovka s limetou, jablečný či rybízový džus ve vinné skleničce. Je pravděpodobné, že lidé, kteří by měli tendenci vás ponoukat k pití alkoholu, si díky tomu budou myslet, že už něco pijete, a svoje řeči si odpustí.

5. Přítel na telefonu
Mějte ve svém telefonním seznamu někoho, na koho se můžete ve chvíli osobní krize obrátit – zavolat mu a svěřit se se svými pocity. Pozor, musí jít o někoho, kdo vám v každé chvíli poradí správně!

„Pokud opravdu nechcete pít, pamatujte, že vaše rozhodnutí je důležitější než fakt, že zrovna nezapadáte do představ ostatních o tom, jak by se měl chovat člověk na párty či rodinné oslavě!“ uzavírá Eric. „Musíte věřit, že máte na to žít tu nejlepší možnou verzi svého života.“

Zdroj: OUT.com, unslash.com
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop