ROZHOVOR: Buddhistický mnich radí, jak být v životě šťastní. „Myslete pozitivně a začněte se mít rádi. Nikdo jiný to za vás totiž neudělá“

15. 11. 2018 08:00 Zdraví & Krása
ROZHOVOR: Buddhistický mnich radí, jak být v životě šťastní. „Myslete pozitivně a začněte se mít rádi. Nikdo jiný to za vás totiž neudělá“

Ve dnech 17. - 21. listopadu se v Česku uskuteční Mindfulness tour 2018. Konference, jejímž tématem je bdělost v každodenním životě. „Pouze pokud jsme bdělí, dokážeme být vnitřně šťastní a spokojení,“ tvrdí hlavní hvězda konference – buddhistický mnich John Paramai Dhanissaro. LUI Magazín měl možnost Johna vyzpovídat a zeptat se jej na otázky, které si klademe všichni. A tudíž, jak být v životě šťastní. 

 Jaká je podle vás definice štěstí? 

Štěstí přichází až tehdy, když dokážeme zbavit naši mysl neštěstí. Mysl reaguje u všech lidí na této planetě shodně. Vlastnost mysli je, že pořád jen přemýšlí a přemýšlí. Hodně přemýšlí. A většinou je to o něčem, co nás trápí a co zároveň nedokážeme z mysli dostat. Tato „toulající se“ mysl je pak zdrojem jakékoliv nespokojenosti. Jakmile zvládneme zbavit mysl obav a nečistých myšlenek, lépe porozumíme životu a naučíme se nechat věci jen tak plynout, staneme se šťastnějšími. V tom spočívá síla žití v přítomném okamžiku. 

Je toto chyba, kterou my – lidé žijící západním stylem života – děláme nejčastěji? Že neumíme žít teď a tady?

Ani bych neřekl. To, čemu skutečně nerozumím, je, proč se na západě neptáte na tři jednoduché otázky: 1. Proč jsme se do tohoto světa narodili? 2. Co je smyslem života? 3. Jak tento smysl naplnit? Přijde mi to skoro až ironické. Udivuje mě, s jakým důrazem je slovo „proč“ používáno v otázkách veškeré západní vzdělanosti (např. titul Začněte s PROČ spisovatele Simona Synka – poznámka autora). Z jakého důvodu se tedy neptáte na „proč“ v otázkách spojených s vaším vlastním životem?

19. 11. 2018Jaký byl rok 2018? Podle britských odborníků toxický. Co se s námi děje a jak se situací naložit?

Existuje podle vás návod, jak dosáhnout klidné mysli?

Mysl má jednu úžasnou vlastnost, díky které lze dosáhnout stavu vnitřního klidu. Jak už jsem řekl, mysl je neustále v pohybu. Pořád pracuje, přemýšlí. Hodně přemýšlí. Nicméně zvládne naplno uvažovat, cítit a ocenit pouze jednu myšlenku v jednom konkrétním čase. Pokud se cítíte smutní, nejste spokojení. Pokud se cítíte spokojení, nejste smutní. Pokud tedy dokážeme připoutat naši pozornost na jednu myšlenku na delší časový úsek, naše mysl se tím odpoutá od stavů nespokojenosti a my tak můžeme cítit vnitřní mír a radost ze života. 

Snadno se to řekne, o poznání hůře pak provádí. Jak je možné bojovat proti toxickým myšlenkám, které nás odvádějí od stavu vnitřní spokojenosti?

Existují dva způsoby, jak je možné zbavit se toxických myšlenek: 1. Vyčistit mysl, 2. zaměřit svou pozornost na pozitivní vjemy a myšlenky. Pokud je naše mysl otrávená negativními myšlenkami, je to stejné, jako bychom měli na nose nasazené otrávené brýle, skrze které se vše pozitivní jeví jako negativní. Očista mysli napomáhá toto špatné vidění světa přenastavit na správné, vrací nám zpět nezakalený pohled na svět a pomáhá nám chápat jej v jeho pravé podstatě. Jednorázovou očistou mysli tento proces nicméně nekončí. Blažený pocit nebude trvat věčně. Je to stejné jako v případě tělesné hygieny – není možné jednou se osprchovat a pak se na hygienu vykašlat. Vždy po nějakém čase je nutné tělo znovu omýt. Proto je třeba i na čisté mysli neustále pracovat a udržovat ji v ryzím stavu. Pokud se naučíme myslet každý den pozitivně, časem nám nezabere tolik času mysl opětovně vyčistit. 

28. 11. 2018Dokonalý spánek? Dopřejte si jej s Royal Comfort!

Jak tedy mysl vyčistit od jedovatých myšlenek?

Pokud si chcete udržet mysl zbavenou jakýchkoliv tíživých myšlenek, je nejprve nutné udržet ji bdělou v jakékoliv aktivitě, jíž se věnujete. Ve výsledku zjistíte, že nejste bdělí pouze v tom, co konáte, ale také v tom, jak a co si myslíte. Všechno to začíná správným nastavením mysli. Tedy tím, co si myslíte a jak si to v hlavě srovnáte. Proto bychom měli mysl trénovat meditací. Abychom si byli schopni vytvořit to správné nastavení, v němž není prostor pro nenávist (ať už k sobě nebo k ostatním lidem – poznámka autora). Zde to všechno začíná. 

Na západě se učíme, že štěstí znamená hodně peněz a kariérní úspěch. Je toto pojetí klamné?

Mnoho lidí si není vědomo jiných a jednodušších cest, které vedou k osobnímu štěstí a které vycházejí z našeho vnitřku. Snaží se nacházet štěstí v okolním světě. Své osobní štěstí vyvažují tím, kolik vydělávají, k jakému úspěchu se dopracovali, případně tím, co mají, a porovnávají své „štěstí“ s ostatními. Tito lidé bohužel nevědí, že toto štěstí má svou dobu expirace. Jídlo, které nyní konzumují, jim nebude chutnat navěky. Písničky, které nyní poslouchají, se jim nebudou líbit navěky. Vztahy, v nichž aktuálně žijí, nebudou navždy tak krásné. Hybatelem těchto změn je opět naše mysl, která je neustále nespokojená. Která je nešťastná. Pokud ji z nespokojeného stavu dovedeme přeorientovat do spokojenějších úrovní, začneme si více cenit toho, co v našem životě existuje přirozeně. I když jde stále o ty samé věci a jevy. 

Ve svém posledním článku v tištěném vydání LUI Magazínu píšu, že štěstí je nutné hledat uvnitř. Jak tento výraz chápete vy? 

Pokud je to, co nám brání ve štěstí, nespokojenost, pak je logické, že se nespokojenosti musíme zbavit. A nespokojenost je uhnízděná v mysli. Můžeme říci, že se jedná o typ viru nebo bakterie, které lidem způsobují onemocnění. Když je nám špatně, chodíme k lékařům. Ti se také dívají na to, co se děje uvnitř našich těl. Až potom, kdy lékaři zasáhnou, se nám udělá lépe. S myslí je to stejné. Ačkoliv v jejím případě se nemůžeme svěřit odborníkům. Mysl můžeme uzdravit jen my sami. Nikdo to nemůže udělat za nás. 

18. 11. 2018ROZHOVOR: Tereza Mašková vydala první singl s názvem New me. Co chce tímto singlem říct a jak pokračuje její kariéra po Superstar?

Řekněme, že stav vnitřní spokojenosti se lépe udržuje v prostředí, kde na nás nepůsobí vnější svody a jiná lákadla. Což se nedá říci o životě ve velkoměstě, kde na nás denně působí mnoho pokušení. Jak jim vzdorovat? 

Zaprvé bych doporučil najít si něco, na co můžeme silněji zaměřit pozornost. Což může být avizovaná meditace. Lidé, kteří svou mysl netrénují vůbec, snadněji těmto lákadlům, jež jsou všude kolem nás, podlehnou. Děje se tomu proto, že mysl není schopná užít si přítomný okamžik a momentální pocit spokojenosti (který vychází z uvědomění si „teď“, nevzniká tedy přemýšlením nad minulostí nebo nad obavami o budoucnost – pozn. autora), což vede ke snaze zahladit pocity nespokojenosti hledáním něčeho, co tento stav pohltí a přinutí mysl zapomenout na smutek a problémy, jimž v životě čelí. Nicméně problémy zde stále jsou a největší chybou při jejich řešení je nevidět to, co máme, ale zaměřovat se pouze na to, co nemáme. Šťastná mysl dovede rychleji věci akceptovat, pochopit a nechat život jen tak plynout. Jakmile získáme vnitřní mír a klid, začneme si užívat každý moment života naplno a nepoddáme se pokušení tak snadno. 

Čím si podle vás znečišťujeme osobní karmu? 

Špatnou karmu si vytváříme nečistou myslí. Myslí, která je zaslepená stejně jako oči překryté špinavými brýlemi. Pokud je vaše mysl špinavá, není schopná uvědomit si skutečné příčiny vašeho strádání. Pro takovou mysl může být to, co je správné, vnímané jako špatné a naopak. Zkrátka nevidí čistě. Takto si lidé vytváří špatnou karmu. Protože věří, že to, co je ve skutečnosti špatné, je správné. A vidí to tak proto, že mají znečištěnou mysl. 

19. 11. 2018Chřipková sezóna je tady. Co dělat proto, abychom se nenakazili? Samotné vitamíny nepomůžou

Jaký je váš koncept lásky?

Láska začíná tam, kde jsme schopni milovat sami sebe a být šťastní s tím, kým ve skutečnosti jsme. Tento pocit nezměrné lásky k sobě samému bude ve výsledku tak silný, že jej po čase budete chtít sdílet s ostatními lidmi. Bezpodmínečně. To, co určitě nefunguje, je hledat někoho, kdo tuto potřebu lásky uspokojí za vás. Takto to jednoduše nejde. Pokud se pro tuto cestu rozhodnete a budete hledat někoho, kdo by vám mohl pomoci s vaší nespokojeností, budou k vám přicházet jen další nespokojení lidé hledající to samé, co vy. 

Ctihodný John Paramai Dhanissaro (Supadulchai), běžně oslovován jako „Luang Phi John“, se narodil 25. srpna 1979 v thajském Bangkoku. Vystudoval počítačové inženýrství na univerzitě v Chulalongkornu a na Asijském technologickém institutu. V sebevzdělávání později pokračoval studiem telematiky, v rámci kterého získal titul Ph.D. Od svého setkání se ctihodným Luang Por Dhammajayo Bhikkhuem v roce 2005 se začal více věnovat meditaci a její výuce měrem k mezinárodnímu publiku, jemuž se snaží radit v otázkách nalezení vnitřního míru a klidu. V současné době se věnuje práci na sofistikovaných programech a technologiích, které pomáhají lidem nalézat rovnováhu mezi náročným životním stylem a osobní spokojeností. Jím vyvinutou online platformu Peace Revolution v současné době využívá 120 000 lidí z 235 světových oblastí. 

Zdroj: John Paramai Dhanissaro
Jakub Starý

Autor

Jakub Starý

E-shop