Vše, co jste chtěli vědět o alkoholovém paměťovém výpadku, jenž často provází i oslavy konce roku – včetně tipů, jak se mu vyhnout
Straight friendly
Zdroj: iStock

Vše, co jste chtěli vědět o alkoholovém paměťovém výpadku, jenž často provází i oslavy konce roku – včetně tipů, jak se mu vyhnout

Už se těšíte na silvestrovský večírek? Tak abyste si ho vůbec pamatovali...
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
30. 12. 2022

Výpadek paměti měla po bujarém večírku pravděpodobně většina z nás. Některé ale tato ztráta krátkodobé paměti trápí častěji než jiné – což naznačuje, že existují určité predispozice, které k tomuto problému vedou. Výpadky paměti v souvislosti s alkoholem pak nastávají proto, že právě alkohol narušuje činnost hipokampu, který tím ztrácí svou schopnost přepisovat krátkodobé vzpomínky v ty dlouhodobé. Podle Aarona Whitea z amerického Národního ústavu pro zneužívání alkoholu a alkoholismus je tento stav jako „dočasná mezera na pásce“. Poznáte sami, že jste již ve stavu, kdy váš mozek nezvládá zaznamenávat okolní dění? A co byste o těchto dočasných „blackoutech“ měli vědět?

<Path> Drsňák a sex symbol Václav Noid Bárta prožívá krutý rozvod. Co si vymyslela jeho ex? To nepochopíte!Zdroj:

Jak poznat počínající (či probíhající) stav „výpadku“?

Stejně tak jako sami nerozpoznáte, že jste se propili do nicoty, nepoznají to na vás ani ostatní. Jak ukázaly realizované výzkumy, lidé, jejichž hladina alkoholu v krvi překročila „únosnou mez“, byli i v tomto stavu schopni reagovat na okolní dění a dokonce byli i schopni provádět jednoduché výpočty. Půl hodiny poté však na vše naprosto zapomněli… Mozek totiž v takových chvílích funguje v „krizovém režimu“, krátkodobá paměť běží na plné obrátky, to, co se děje, však lidé během pár sekund zapomínají, jelikož nedochází k uložení dění do paměti dlouhodobé.

Jaké faktory ovlivňují vznik „okna“?

Ačkoliv by se dalo předpokládat, že v pití lze získat určitou praxi (či trénink :-) ), faktem je, že pravděpodobnost vzniku výpadku roste s tím, kolikrát se lidé v nedávné době opili. Platí tedy přímá úměra – čím více alkoholu, tím vyšší pravděpodobnost blackoutu. Dle dostupných dat alespoň jednou ztratilo ponětí o okolním světě na 52 % mužů a 39 % žen.

Na druhou stranu však platí, že někteří k výpadkům – bez ohledu na množství zkonzumovaného alkoholu – inklinují více než jiní. Častější jsou tedy výpadky u žen. Existuje však i určitá dědičná predispozice. Jak naznačila jedna z realizovaných studií, genetické predispozice jsou spojeny dokonce s více jak polovinou paměťových výpadků! Stejně tak již bylo prokázáno, že některé mozky jsou k alko-blackoutům jednoduše náchylnější – podle provedených výzkumů se tento problém týká cca 40 % populace.

Může blackout souviset s určitým typem alkoholu?

Je omyl domnívat se, že blackouty způsobuje jen určitý typ alkoholu. Propít se k nim můžete jak s vínem, tak i s vodkou. Záleží však na množství a především rychlosti pití. „Jestliže někdo pije pomalu, mozek okamžitě začne pracovat tak, aby účinky alkoholu minimalizoval, to je tzv. akutní tolerance. Pokud ale někdo pije rychle, paměťové okruhy nemají čas na přizpůsobení, a tak se prostě vypnou,“ upřesňuje specialista White. Fragmentární výpadky paměti se dle jeho slov (bez ohledu na to, co pijete) dostavují ve chvíli, kdy alkohol dosáhne hladiny 0,2 g/dl krve. Blackout přichází s hladinou o desetinu vyšší.

<Path> Poslední z Velké letní soutěže! 31.8. Biodynamická vína Pfleuger v hodnotě 3200 KčZdroj:

Jak dočasným alkoholovým oknům předcházet?

Nejlepší odpovědí je samozřejmě nepít. Ovšem když už se ocitnete na party či oslavě, kde poteče alkohol proudem, před jeho konzumací se pokuste něco (ideálně mastného) sníst. Myslete také na dostatečnou hydrataci – pokud pijete panáky, nezapomínejte na dostatek vody. Vyvarujte se také nárazové konzumaci většího množství alkoholu – rozložte si jeho příjem na celý večer. A pokud berete léky, na alkohol rovnou zapomeňte.

Tak na zdraví!

Zdroj: healthline.com, bbc.com, ncbi.nlm.nih.gov, tandfonline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, yourroutine.com

Populární
články

Přijmout partnera svého syna se zdá být samozřejmé, ne vždy tomu tak ale je
LIDÉ

„Synův coming out byl šok, když ale na oběd přivedl přítele, zamilovali jsme si ho,“ shrnuje Tomáš. Jak se s tím, že syn je gay, vyrovnal?

Autor: Mirka Dobešová
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop