Vše, co jste chtěli vědět o alkoholovém paměťovém výpadku, jenž často provází i oslavy konce roku – včetně tipů, jak se mu vyhnout
Straight friendly
Zdroj: iStock

Vše, co jste chtěli vědět o alkoholovém paměťovém výpadku, jenž často provází i oslavy konce roku – včetně tipů, jak se mu vyhnout

Už se těšíte na silvestrovský večírek? Tak abyste si ho vůbec pamatovali...
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
30. 12. 2022

Výpadek paměti měla po bujarém večírku pravděpodobně většina z nás. Některé ale tato ztráta krátkodobé paměti trápí častěji než jiné – což naznačuje, že existují určité predispozice, které k tomuto problému vedou. Výpadky paměti v souvislosti s alkoholem pak nastávají proto, že právě alkohol narušuje činnost hipokampu, který tím ztrácí svou schopnost přepisovat krátkodobé vzpomínky v ty dlouhodobé. Podle Aarona Whitea z amerického Národního ústavu pro zneužívání alkoholu a alkoholismus je tento stav jako „dočasná mezera na pásce“. Poznáte sami, že jste již ve stavu, kdy váš mozek nezvládá zaznamenávat okolní dění? A co byste o těchto dočasných „blackoutech“ měli vědět?

<Path> Víte, jaký pražský klub Američané nazývají novodobým Studiem 54?Zdroj:

Jak poznat počínající (či probíhající) stav „výpadku“?

Stejně tak jako sami nerozpoznáte, že jste se propili do nicoty, nepoznají to na vás ani ostatní. Jak ukázaly realizované výzkumy, lidé, jejichž hladina alkoholu v krvi překročila „únosnou mez“, byli i v tomto stavu schopni reagovat na okolní dění a dokonce byli i schopni provádět jednoduché výpočty. Půl hodiny poté však na vše naprosto zapomněli… Mozek totiž v takových chvílích funguje v „krizovém režimu“, krátkodobá paměť běží na plné obrátky, to, co se děje, však lidé během pár sekund zapomínají, jelikož nedochází k uložení dění do paměti dlouhodobé.

Jaké faktory ovlivňují vznik „okna“?

Ačkoliv by se dalo předpokládat, že v pití lze získat určitou praxi (či trénink :-) ), faktem je, že pravděpodobnost vzniku výpadku roste s tím, kolikrát se lidé v nedávné době opili. Platí tedy přímá úměra – čím více alkoholu, tím vyšší pravděpodobnost blackoutu. Dle dostupných dat alespoň jednou ztratilo ponětí o okolním světě na 52 % mužů a 39 % žen.

Na druhou stranu však platí, že někteří k výpadkům – bez ohledu na množství zkonzumovaného alkoholu – inklinují více než jiní. Častější jsou tedy výpadky u žen. Existuje však i určitá dědičná predispozice. Jak naznačila jedna z realizovaných studií, genetické predispozice jsou spojeny dokonce s více jak polovinou paměťových výpadků! Stejně tak již bylo prokázáno, že některé mozky jsou k alko-blackoutům jednoduše náchylnější – podle provedených výzkumů se tento problém týká cca 40 % populace.

Může blackout souviset s určitým typem alkoholu?

Je omyl domnívat se, že blackouty způsobuje jen určitý typ alkoholu. Propít se k nim můžete jak s vínem, tak i s vodkou. Záleží však na množství a především rychlosti pití. „Jestliže někdo pije pomalu, mozek okamžitě začne pracovat tak, aby účinky alkoholu minimalizoval, to je tzv. akutní tolerance. Pokud ale někdo pije rychle, paměťové okruhy nemají čas na přizpůsobení, a tak se prostě vypnou,“ upřesňuje specialista White. Fragmentární výpadky paměti se dle jeho slov (bez ohledu na to, co pijete) dostavují ve chvíli, kdy alkohol dosáhne hladiny 0,2 g/dl krve. Blackout přichází s hladinou o desetinu vyšší.

<Path> Světoznámý tattoo mistr Scott Campbell navrhl potetovanou láhev pro koňak Hennessy! Tahle designovka je pití pro pravé muže!Zdroj:

Jak dočasným alkoholovým oknům předcházet?

Nejlepší odpovědí je samozřejmě nepít. Ovšem když už se ocitnete na party či oslavě, kde poteče alkohol proudem, před jeho konzumací se pokuste něco (ideálně mastného) sníst. Myslete také na dostatečnou hydrataci – pokud pijete panáky, nezapomínejte na dostatek vody. Vyvarujte se také nárazové konzumaci většího množství alkoholu – rozložte si jeho příjem na celý večer. A pokud berete léky, na alkohol rovnou zapomeňte.

Tak na zdraví!

Zdroj: healthline.com, bbc.com, ncbi.nlm.nih.gov, tandfonline.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, yourroutine.com

Populární
články

E-Shop