Lidé a jejich boj proti zápachu – deodoranty od pravěku až po současnost

13. 9. 2018 12:00 Zdraví & Krása
Lidé a jejich boj proti zápachu – deodoranty od pravěku až po současnost

Použít ráno, než vyrazíme do světa, deodorant je v dnešní době samozřejmost. A rozhodne-li se někdo dát prostor svému přirodnímu odéru, je to bráno jako neohleduplnost vůči ostatním. Ovšem ne vždy mělo lidstvo vůči tělesnému zápachu takto striktní postoj. Jak celá kultura vonění vůbec vznikla?

Jeskynním lidem zápach pomáhal přežít
Když lidé ještě žili v jeskyních, svůj tělesný pach příliš neřešili – měli holt jiné starosti. Zápach byl velmi silný, dokonce horší než u jiných zvířat. Dnešní antropologové věří, že se jednalo o evoluční výhodu. Díky silnému zápachu leckterého predátora přešla chuť a šel si raději ulovit něco jiného.

Egypťané se všelijak snažili proti tělesnému zápachu bojovat

Egypťanům pot nevoněl
Když Egypťané zrovna nestavěli pyramidy, usilovně pracovali na maskování svého tělesného zápachu. Dopřávali si parfémované koupele a do podpaží si aplikovali velké množství parfému. Jako deodorant používali i karob, kadidlo či ovesnou kaši. Další častou metodou bylo, že si dávali kousek vonného vosku na hlavu. Ten se během dne pomalu rozpouštěl a nechával za sebou omamnou vůni. Vosk sice dělal nepořádek, ale zápach efektivně zamaskoval.

6. 12. 2018Je pití piva opravdu zdravé? V čem nám tento nápoj může pomáhat?

Fanatický boj Řeků a Římanů proti zápachu
Stejně jako v Egyptě i v Řecku byly parfémované koupele hodně populární. Řecký básník Homér dokonce jednou prohlásil, že dobrý hostitel se pozná tak, že svým hostům nabídne vanu a aromatické oleje. Římané maskování zápachu dotáhli ještě dál: v parfémované vodě namáčeli nejen sebe a své šaty, ale myli v ní i koně a domácí mazlíčky. 

Smradlavý středověk
Během středověku se věci trochu zvrtly. Křesťané totiž rozhodli, že nahota je špatná – a to i ve vaně. To mělo za následek, že se lidé zkrátka přestali mýt. Ti bohatší se pokoušeli vlastní zápach překrýt těžkými parfémy a tato praktika byla populární až do devatenáctého století. Ti méně šťastní, kteří na parfémy peníze neměli, zkrátka páchli.

Vintage reklama na deodoranty z 80. let. Zdroj: Pinterest

Maminčin deodorant
První deodorant, který se alespoň trochu podobal dnešním produktům, se jmenoval „Mum“ a na trh přišel v roce 1888. Šlo o kašovitou hmotu, která se aplikovala do podpaží. Tento revoluční vynález následoval první opravdový antiperspirant, který na trh přišel pod názvem Everdry. Jednalo se o roztok chloridu hlinitého a do podpaží se nanášel pomocí vatového tampónu. Dlouho trvalo, než na kůži uschnul, měl ve zvyku štípat, pálit a dokonce prožírat oblečení! Ale co bylo důležité – člověk se nepotil. V roce 1950 byl vynalezen první kuličkový deodorant, o deset let později následoval první deodorant ve spreji.

28. 11. 2018Olej nemusí sloužit pouze ke smažení. Vyzkoušejte přírodní olejovou medicínu
Část sortimentu Axe. Mají toho opravdu hodně!

Lidstvo si tedy se zápachem užilo svoje. Díky kosmetickému průmyslu tělesný zápach již není problém – vonět nebylo nikdy jednodušší! Trh nabízí široké množství produktů. Věděli jste, jak moc širokou paletu produktů a vůní nabízí např. značka AXE? Mezi nimi si tu svou vybere opravdu každý, ať už má ve vůních jakékoliv preference.

Zdroj: Axe
Hynek Toman

Autor

Hynek Toman

Estét tíhnoucí k perfekcionismu, i pankáč, který je pro každou špatnost. Milovník ostrého jídla. V minulém životě byl Marilyn Monroe.

E-shop