Jak přestat s kouřením v roce 2024? Identifikujte spouštěč a obklopujte se správnými lidmi
Abyste získali motivaci, potřebujete silný důvod, proč skončit. Může to být ochrana vaší rodiny před pasivním kouřením nebo také vaše osobní snaha udržet si zdravý životní styl a dobrou fyzickou kondici. Jakými pozitivními změnami projde vaše tělo po poslední cigaretě?
1. Po 20 minutách se vrátí vaše tepová frekvence do normálního stavu.
2. Po 8 hodinách se hladina kyslíku v krvi obnovuje a hladina oxidu uhelnatého, který je pro vaše tělo škodlivý, se snižuje na polovinu.
3. Po 48 hodinách je veškerý oxid uhelnatý z vašeho těla vyplaven. Vaše chuťové a čichové smysly se zlepšují.
4. Po 72 hodinách se zvyšuje vaše energie na základě klidového režimu vašich průdušek.
5. Po dvou až dvanácti týdnech se zlepší váš krevní oběh.
6. Po třech až devíti měsících se funkce vašich plic zvýší o 10 %.
7. Po jednom roce se vaše riziko srdečního infarktu ve srovnání s kuřákem sníží na polovinu.
8. Po deseti letech se vaše riziko úmrtí na rakovinu plic ve srovnání s kuřákem sníží na polovinu.
Identifikujte spouštěč
Charles Duhigg, odborník na zvyky a autor knihy The Power of Habit, tvrdí, že zvyky se skládají ze tří klíčových složek: spouštěče či narážky, rutiny a odměny. Pokud se chcete pokusit o změnu jakéhokoliv zvyku, je nezbytné identifikovat jeho spouštěč.
Pokud jste závislí na nikotinu, zamyslete se nad tím, kdy a kde obvykle kouříte. Například se možná sejdete s přáteli nad skleničkou vína a všichni během rozhovoru potahujete z elektronických cigaret.
Pokud jste skutečně rozhodnuti přestat kouřit, zkuste se obklopovat především přáteli, kolegy a členy rodiny, kteří nekouří a s ostatními komunikujte své cíle a důvody, proč se jim straníte. Vaši přátelé by vás měli ve vašem úsilí podporovat.
Zaměstnejte svá ústa
Závislost na kouření je často psychická. Čekáte na tramvaj a máte potřebu zapálit si cigaretu? Zaměstnejte svá ústa jinak, abyste touze po tabáku odolali. Sáhněte po žvýkačce nebo tvrdém bonbonu.
Elektronické cigarety jako náhrada?
Vznik e-cigaret měl původně ambiciózní cíl: nabídnout méně škodlivou alternativu pro kuřáky, kteří se snaží opustit svou závislost nebo alespoň minimalizovat zdravotní rizika spojená s kouřením. Nicméně vysoký obsah nikotinu v elektronických cigaretách vedl k vzniku nové závislosti, která se týká i mladých lidí, kteří pokoušeni klasickými cigaretami nikdy nebyli. Celkově tedy lze konstatovat, že přechod kuřáků na elektronické cigarety může přinést určité okamžité výhody v podobě snížení některých zdravotních rizik, ale dlouhodobě není efektivním prostředkem k úplnému konci s kouřením.
Nevzdávejte se!
Málokomu se podaří přestat kouřit ze dne na den. Pokud jste skutečně rozhodnuti skončit, nenechte se odradit svým selháním. Místo toho přemýšlejte, co bylo spouštěčem vaší touhy po cigaretě, v jakém jste byli prostředí a jaké byly vaše emoce. Využijte to jako příležitost k posílení svého odhodlání přestat.