Bojujete s rýmou nebo nachlazením? Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Bojujete s rýmou nebo nachlazením? Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy

Napadl sníh a teploty klesly na mínusové hodnoty. Znamená to spoustu věcí – vytažení vánočních svetrů, útulné večery u praskajícího krbu v klidu domova, ale také chřipkovou sezónu. Posílení imunity přitom může být velmi jednoduché, stačí vědět, po čem sáhnout. Jaké potraviny pomohou urychlit léčbu rýmy a nachlazení?
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
5. 12. 2023

Přiznejme si to. Nic nechutná tak dobře, když jsme nemocní a někdy se objeví i opravdové nechutenství. Správná strava je přitom jeden z nejdůležitějších faktorů posouvajících nás k cíli za uzdravením a neměli bychom ji podceňovat. Banán nebo ovesné vločky jsou potraviny nevýrazné, ale bohaté na živiny a poskytující kalorie i vitamíny, které jsou ve dnech slabosti a neustále plného nosu potřeba. Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vlákninu, vitamíny a minerály. Při nemoci vám pomůže zvýšit energii, díky čemuž se budete cítit lépe. Jaké další potraviny byste měli do svého jídelníčku zařadit?

Jogurt s ovocem

Zní to zvláštně? Jogurt je potravinou obsahující probiotika, která jsou našemu tělu prospěšná, jelikož podporují imunitní systém. Doporučujeme jogurt řecký, který vám dodá i velké množství bílkovin.

Ovoce je kvalitním zdrojem vlákniny. Během zimních měsíců ho konzumujeme výrazně méně než v letních dnech, což způsobuje nedostatek některých vitamínů a jiných látek, potřebných k boji proti parazitům rýmy a nachlazení. Mnoho druhů ovoce je také bohaté na vitamín C, antioxidant, který pomáhá našemu imunitnímu systému správně fungovat.

<Path> Když se podívali do kalhot, zděsili se: Některým pánům se prý po covidu smrsknul penis. Má nemoc na velikost mužské chlouby vliv?Zdroj: Insider.com, Menshealth.com, Nypost.com, Abc.net.au, M.ufhealth.org

Celou takto sestavenou svačinu si také můžete osladit kapkou medu, který má antivirové účinky.

Zelený čaj

Pokud chcete shodit pár kil, sáhnete po zeleném čaji. Víte ale, jaké konkrétní látky obsažené v tomto nápoji zmiňované snížení hmotnosti zajistí? Jsou to katechiny, které vám pomohou i v boji proti běžnému nachlazení a některým virům chřipky. 

 

Kromě toho pravidelné pití zeleného čaje snižuje pravděpodobnost, že onemocníte. 

 Zázvor

Zázvor je velmi známou potravinou pro své pozitivní účinky při všemožných nemocech. Studie dokonce ukazují, že účinně zmírňuje nevolnost související s těhotenstvím i léčbou rakoviny. Ať už sáhnete po zázvorovém čaji nebo pivu, ujistěte se, že nápoj obsahuje skutečný zázvor, ne pouze příchuť. Dobrým nápadem je také využití čerstvého zázvoru při vaření.

<Path> "Muž by měl mít svou tajnou zbraň", říká Roman. "Tou mojí je kolagen!“Zdroj: Inca Collagen

 

Kořeněná jídla

Víte, proč chilli papričky pálí? Obsahují kapsaicin, který způsobuje pocit pálení při dotyku. Tato látka se také velmi často vyskytuje v náplastích a gelech na zmírnění bolesti.

Přestože jeho pozitivními účinky se zatím zabíralo velmi málo studií, zdá se, že má vliv na rozpouštění hlenu a čištění dutin. Vyhněte se ale kořeněným jídlům, pokud máte podrážděný žaludek. Mohou způsobovat nadýmání a nevolnost.

Tipy redakce

Česnek

Má antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky a podle studie z roku 2016 mohou doplňky obsahující česnek zlepšit imunitní funkce a snížit závažnost nachlazení a rýmy. 

Jakým potravinám byste se měli při rýmě či nachlazení vyhnout?

Stejně tak jako výše popsané potraviny náš imunitní systém podporují, existují i takové, jejichž konzumací je potlačován. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem cukru. Nejnebezpečnější v tomto ohledu mohou být slazené nealkoholické nápoje. 

Omezte ale i ty alkoholické a dobře vám pravděpodobně neudělá ani kofein. Nápoje, které ho obsahují vás dokonce mohou dehydratovat a pokud pijete energetické drinky, jejich složení dost možná obsahuje přísady a sloučeniny, které podporují zánět. 

Zdroj: healthline.com, share.upmc.com, ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop