Bojujete s rýmou nebo nachlazením? Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy
Přiznejme si to. Nic nechutná tak dobře, když jsme nemocní a někdy se objeví i opravdové nechutenství. Správná strava je přitom jeden z nejdůležitějších faktorů posouvajících nás k cíli za uzdravením a neměli bychom ji podceňovat. Banán nebo ovesné vločky jsou potraviny nevýrazné, ale bohaté na živiny a poskytující kalorie i vitamíny, které jsou ve dnech slabosti a neustále plného nosu potřeba. Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vlákninu, vitamíny a minerály. Při nemoci vám pomůže zvýšit energii, díky čemuž se budete cítit lépe. Jaké další potraviny byste měli do svého jídelníčku zařadit?
Jogurt s ovocem
Zní to zvláštně? Jogurt je potravinou obsahující probiotika, která jsou našemu tělu prospěšná, jelikož podporují imunitní systém. Doporučujeme jogurt řecký, který vám dodá i velké množství bílkovin.
Ovoce je kvalitním zdrojem vlákniny. Během zimních měsíců ho konzumujeme výrazně méně než v letních dnech, což způsobuje nedostatek některých vitamínů a jiných látek, potřebných k boji proti parazitům rýmy a nachlazení. Mnoho druhů ovoce je také bohaté na vitamín C, antioxidant, který pomáhá našemu imunitnímu systému správně fungovat.
Celou takto sestavenou svačinu si také můžete osladit kapkou medu, který má antivirové účinky.
Zelený čaj
Pokud chcete shodit pár kil, sáhnete po zeleném čaji. Víte ale, jaké konkrétní látky obsažené v tomto nápoji zmiňované snížení hmotnosti zajistí? Jsou to katechiny, které vám pomohou i v boji proti běžnému nachlazení a některým virům chřipky.
Kromě toho pravidelné pití zeleného čaje snižuje pravděpodobnost, že onemocníte.
Zázvor
Zázvor je velmi známou potravinou pro své pozitivní účinky při všemožných nemocech. Studie dokonce ukazují, že účinně zmírňuje nevolnost související s těhotenstvím i léčbou rakoviny. Ať už sáhnete po zázvorovém čaji nebo pivu, ujistěte se, že nápoj obsahuje skutečný zázvor, ne pouze příchuť. Dobrým nápadem je také využití čerstvého zázvoru při vaření.
Kořeněná jídla
Víte, proč chilli papričky pálí? Obsahují kapsaicin, který způsobuje pocit pálení při dotyku. Tato látka se také velmi často vyskytuje v náplastích a gelech na zmírnění bolesti.
Přestože jeho pozitivními účinky se zatím zabíralo velmi málo studií, zdá se, že má vliv na rozpouštění hlenu a čištění dutin. Vyhněte se ale kořeněným jídlům, pokud máte podrážděný žaludek. Mohou způsobovat nadýmání a nevolnost.
Česnek
Má antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky a podle studie z roku 2016 mohou doplňky obsahující česnek zlepšit imunitní funkce a snížit závažnost nachlazení a rýmy.
Jakým potravinám byste se měli při rýmě či nachlazení vyhnout?
Stejně tak jako výše popsané potraviny náš imunitní systém podporují, existují i takové, jejichž konzumací je potlačován. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem cukru. Nejnebezpečnější v tomto ohledu mohou být slazené nealkoholické nápoje.
Omezte ale i ty alkoholické a dobře vám pravděpodobně neudělá ani kofein. Nápoje, které ho obsahují vás dokonce mohou dehydratovat a pokud pijete energetické drinky, jejich složení dost možná obsahuje přísady a sloučeniny, které podporují zánět.