Co o vás prozradí tvar a barva vaší stolice? Záchodová mísa je oknem do vašeho zdraví
Jak vypadá zdravá stolice?
Všichni odmalička víme, že zdravé hovínko má barvu hnědou a tvar hada či klobásy. Takto krásnou stolici byste měli vyprodukovat minimálně třikrát týdně, ale maximálně třikrát denně. Hodně také záleží na vaší stravě a odlišné zabarvení ještě nutně nemusí znamenat návštěvu lékaře. Červená stolice se například může objevit po nadměrné konzumaci červené řepy. Pokud ale vidíte ve stolici krev, může se jednat o hemeroidy nebo nádorové onemocnění trávicího systému. V tento moment doporučujeme vyhledat odborníka a problém začít řešit. Podívejte se, jaké další barevné odchylky se u vás mohou objevit a co znamenají, pokud pomineme náš jídelníček:
· Černá stolice může poukazovat na stejný zdravotní problém jako červená. Pokud totiž dochází ke krvácení v horní části traktu, během cesty dolů krev ztmavne.
· Pokud máte žlutou stolici, nechte si udělat test na celiakii nebo omezte tučná jídla.
· Křídově světlý odstín může znamenat chudobu žluči. Jedná se o hustou tekutinu, která se tvoří v játrech a její nedostatek může být důsledkem hned několik různých příčin.
· Zelená barva znamená tak rychlé trávení, až je to nežádoucí. Při bleskovém průchodu traktem se totiž nestihne navázat dostatek bilirubinu, který zajišťuje zdravě hnědou barvu.
Konkrétní typy stolice a jejich význam
Svou stolici můžete dokonce jednoduše popsat pomocí obrázkové bristolské stupnice stolice, kterou vytvořil tým gastroenterologů z Bristolské univerzity ve Velké Británii a která se běžně používá na určení abnormalit stolice na základě jejího tvaru a konzistence. Jak tato sedmibodová stupnice vypadá a co jednotlivé typy vypovídají o vašem zdravotním stavu?
1. Typy 1 a 2 popisují tvrdou stolici tmavší barvy značící zácpu. Často je doprovázena bolestmi žaludku a nadýmáním. Příčinou může být nedostatek tekutin, strava s nízkým obsahem vlákniny, ale také syndrom dráždivého tračníku či Parkinsonova choroba.
2. Typy 3 a 4 jsou námi již zmiňovaná zdravá hovínka, která jsou nejideálnějším stavem stolice.
3. Stolice pátého a šestého typu je považována za průjem, nejčastěji způsobený výskytem virové nebo bakteriální infekce.
4. Typ 7 popisuje stolici tak tekutou, až je v některých případech neudržitelná. Kromě zmiňované infekce může za tímto stavem stát také celiakie nebo Crohnova choroba.
Trápí vás zápach?
Pravděpodobně jsou na vině vaše dietní návyky nebo užívané léky. Antibiotika jsou jednou z nejčastějších příčin. Může se však také jednat o příznak infekce, který se brzy projeví i symptomy, jako jsou křeče v břiše, zvracení nebo průjem.
Jak předejít abnormální stolici a podpořit svůj trávicí trakt?
Pokud chcete udělat svým střevům radost nebo předejít potenciálnímu problému, zaměřte se na svou stravu. Sestavujte svůj jídelníček hlavně z nezpracovaných potravin, které jsou bohaté na probiotika pomáhající lidskému střevu, pijte více tekutin a pravidelně cvičte. To ale pravděpodobně nejsou pro nikoho žádné nové rady. Jak už bylo zmíněno, zdravá strava a pohyb je v naší společnosti častým tématem. Co když ale stále nic nezabírá?
Zkuste své tělo na pravidelný pohyb střev sami natrénovat, a to například tak, že si každý den půjdete ve stejnou hodinu sednout na toaletu, i když necítíte potřebu. Pravidelný rozvrh vám může pomoci stejně jako správné držení těla. Zkuste se uvolnit, narovnejte páteř a lehce se předkloňte. Někteří také rádi využívají podnožku, aby dostali kolena minimálně na úroveň kyčlí.