Co o vás prozradí tvar a barva vaší stolice? Záchodová mísa je oknem do vašeho zdraví
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Co o vás prozradí tvar a barva vaší stolice? Záchodová mísa je oknem do vašeho zdraví

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale vaše stolice ví o vašem zdraví víc než vy a je schopná vám konkrétní informace předat pomocí své barvy, tvaru či konzistence. Stejně jako se často skloňuje zdravá strava, mělo by se mluvit i o toaletních návycích a signálech, kterými nám naše výkaly mohou dát najevo, že s námi není něco v pořádku.
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
23. 11. 2023

Jak vypadá zdravá stolice?

Všichni odmalička víme, že zdravé hovínko má barvu hnědou a tvar hada či klobásy. Takto krásnou stolici byste měli vyprodukovat minimálně třikrát týdně, ale maximálně třikrát denně. Hodně také záleží na vaší stravě a odlišné zabarvení ještě nutně nemusí znamenat návštěvu lékaře. Červená stolice se například může objevit po nadměrné konzumaci červené řepy. Pokud ale vidíte ve stolici krev, může se jednat o hemeroidy nebo nádorové onemocnění trávicího systému. V tento moment doporučujeme vyhledat odborníka a problém začít řešit. Podívejte se, jaké další barevné odchylky se u vás mohou objevit a co znamenají, pokud pomineme náš jídelníček:

·      Černá stolice může poukazovat na stejný zdravotní problém jako červená. Pokud totiž dochází ke krvácení v horní části traktu, během cesty dolů krev ztmavne.

·      Pokud máte žlutou stolici, nechte si udělat test na celiakii nebo omezte tučná jídla.

·      Křídově světlý odstín může znamenat chudobu žluči. Jedná se o hustou tekutinu, která se tvoří v játrech a její nedostatek může být důsledkem hned několik různých příčin.

·      Zelená barva znamená tak rychlé trávení, až je to nežádoucí. Při bleskovém průchodu traktem se totiž nestihne navázat dostatek bilirubinu, který zajišťuje zdravě hnědou barvu.

<Path> Na záchod se chodíme schovat před přítelkyní i dětmi, přiznali muži v průzkumu. Utíkáním stráví na toaletě v průměru 7 hodin za rokZdroj: mirror.co.uk, people.com

Konkrétní typy stolice a jejich význam

Svou stolici můžete dokonce jednoduše popsat pomocí obrázkové bristolské stupnice stolice, kterou vytvořil tým gastroenterologů z Bristolské univerzity ve Velké Británii a která se běžně používá na určení abnormalit stolice na základě jejího tvaru a konzistence. Jak tato sedmibodová stupnice vypadá a co jednotlivé typy vypovídají o vašem zdravotním stavu?

1.     Typy 1 a 2 popisují tvrdou stolici tmavší barvy značící zácpu. Často je doprovázena bolestmi žaludku a nadýmáním. Příčinou může být nedostatek tekutin, strava s nízkým obsahem vlákniny, ale také syndrom dráždivého tračníku či Parkinsonova choroba.

2.     Typy 3 a 4 jsou námi již zmiňovaná zdravá hovínka, která jsou nejideálnějším stavem stolice.

3.     Stolice pátého a šestého typu je považována za průjem, nejčastěji způsobený výskytem virové nebo bakteriální infekce. 

4.     Typ 7 popisuje stolici tak tekutou, až je v některých případech neudržitelná. Kromě zmiňované infekce může za tímto stavem stát také celiakie nebo Crohnova choroba.

Tipy redakce

Trápí vás zápach?

Pravděpodobně jsou na vině vaše dietní návyky nebo užívané léky. Antibiotika jsou jednou z nejčastějších příčin. Může se však také jednat o příznak infekce, který se brzy projeví i symptomy, jako jsou křeče v břiše, zvracení nebo průjem.

Jak předejít abnormální stolici a podpořit svůj trávicí trakt?

Pokud chcete udělat svým střevům radost nebo předejít potenciálnímu problému, zaměřte se na svou stravu. Sestavujte svůj jídelníček hlavně z nezpracovaných potravin, které jsou bohaté na probiotika pomáhající lidskému střevu, pijte více tekutin a pravidelně cvičte. To ale pravděpodobně nejsou pro nikoho žádné nové rady. Jak už bylo zmíněno, zdravá strava a pohyb je v naší společnosti častým tématem. Co když ale stále nic nezabírá?

<Path> Co všechno zvládá tato luxusní designová toaleta? Aneb inteligence dorazila i do vaší koupelnyZdroj:

Zkuste své tělo na pravidelný pohyb střev sami natrénovat, a to například tak, že si každý den půjdete ve stejnou hodinu sednout na toaletu, i když necítíte potřebu. Pravidelný rozvrh vám může pomoci stejně jako správné držení těla. Zkuste se uvolnit, narovnejte páteř a lehce se předkloňte. Někteří také rádi využívají podnožku, aby dostali kolena minimálně na úroveň kyčlí. 

Zdroj: healthline.com, my.clevelandclinic.org, wikipedia.org, verywellhealth.com

Populární
články

V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Michal Novotný
AKTUALITY

„Chudák“ bílý heterosexuální muž Michal Novotný řekl svůj názor a dostal za to facku na sítích. Homofob přece není, když to sám říká

Autor: Martin Lyko
Nemusíte mít bujnou kštici, abyte vypadali stylově
STYL

Jak vypadat dobře bez vlasů? Sexy look vám dodají nejen vousy, radí stylista. Důraz klade na siluetu a doplňky

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Měli by být generací, která je otevřená všemu, feminismus se ale mladým mužům nelíbí
LIDÉ

Feminismus přináší víc škody než užitku, tvrdí mladí muži. Být mužem je dle nich těžké. Progresivněji myslí i senioři, ukázal výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?
CESTOVÁNÍ

Také jste někdy snili o tom, že se tu na všechno vykašlete a zmizíte v zahraničí? V čem vám může taková změna pomoci?

Autor: Irena Piloušková
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Autorem emotivního dopisu je nejmenovaný dospívající gay
AKTUALITY

15letý chlapec v emotivním dopise vysvětlil, co pro něj znamená stejnopohlavní manželství. Upřímný text sdílela Danuše Nerudová

Autor: Martin Lyko
Oko je okno nejen do duše, ale také do neřestných myšlenek
TĚLO & MYSL

Je možné poznat sexuální orientaci z očí? Vědce to napadlo před půl stoletím, teorii potvrdili ale až nedávno

Autor: Martin Lyko

E-Shop