Co o vás prozradí tvar a barva vaší stolice? Záchodová mísa je oknem do vašeho zdraví
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Co o vás prozradí tvar a barva vaší stolice? Záchodová mísa je oknem do vašeho zdraví

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale vaše stolice ví o vašem zdraví víc než vy a je schopná vám konkrétní informace předat pomocí své barvy, tvaru či konzistence. Stejně jako se často skloňuje zdravá strava, mělo by se mluvit i o toaletních návycích a signálech, kterými nám naše výkaly mohou dát najevo, že s námi není něco v pořádku.
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
23. 11. 2023

Jak vypadá zdravá stolice?

Všichni odmalička víme, že zdravé hovínko má barvu hnědou a tvar hada či klobásy. Takto krásnou stolici byste měli vyprodukovat minimálně třikrát týdně, ale maximálně třikrát denně. Hodně také záleží na vaší stravě a odlišné zabarvení ještě nutně nemusí znamenat návštěvu lékaře. Červená stolice se například může objevit po nadměrné konzumaci červené řepy. Pokud ale vidíte ve stolici krev, může se jednat o hemeroidy nebo nádorové onemocnění trávicího systému. V tento moment doporučujeme vyhledat odborníka a problém začít řešit. Podívejte se, jaké další barevné odchylky se u vás mohou objevit a co znamenají, pokud pomineme náš jídelníček:

·      Černá stolice může poukazovat na stejný zdravotní problém jako červená. Pokud totiž dochází ke krvácení v horní části traktu, během cesty dolů krev ztmavne.

·      Pokud máte žlutou stolici, nechte si udělat test na celiakii nebo omezte tučná jídla.

·      Křídově světlý odstín může znamenat chudobu žluči. Jedná se o hustou tekutinu, která se tvoří v játrech a její nedostatek může být důsledkem hned několik různých příčin.

·      Zelená barva znamená tak rychlé trávení, až je to nežádoucí. Při bleskovém průchodu traktem se totiž nestihne navázat dostatek bilirubinu, který zajišťuje zdravě hnědou barvu.

<Path> Proč je těžké ulevit si na dovolené? Zácpu může způsobovat stres, pásmová nemoc i příliš mnoho kofeinuZdroj:

Konkrétní typy stolice a jejich význam

Svou stolici můžete dokonce jednoduše popsat pomocí obrázkové bristolské stupnice stolice, kterou vytvořil tým gastroenterologů z Bristolské univerzity ve Velké Británii a která se běžně používá na určení abnormalit stolice na základě jejího tvaru a konzistence. Jak tato sedmibodová stupnice vypadá a co jednotlivé typy vypovídají o vašem zdravotním stavu?

1.     Typy 1 a 2 popisují tvrdou stolici tmavší barvy značící zácpu. Často je doprovázena bolestmi žaludku a nadýmáním. Příčinou může být nedostatek tekutin, strava s nízkým obsahem vlákniny, ale také syndrom dráždivého tračníku či Parkinsonova choroba.

2.     Typy 3 a 4 jsou námi již zmiňovaná zdravá hovínka, která jsou nejideálnějším stavem stolice.

3.     Stolice pátého a šestého typu je považována za průjem, nejčastěji způsobený výskytem virové nebo bakteriální infekce. 

4.     Typ 7 popisuje stolici tak tekutou, až je v některých případech neudržitelná. Kromě zmiňované infekce může za tímto stavem stát také celiakie nebo Crohnova choroba.

Tipy redakce

Trápí vás zápach?

Pravděpodobně jsou na vině vaše dietní návyky nebo užívané léky. Antibiotika jsou jednou z nejčastějších příčin. Může se však také jednat o příznak infekce, který se brzy projeví i symptomy, jako jsou křeče v břiše, zvracení nebo průjem.

Jak předejít abnormální stolici a podpořit svůj trávicí trakt?

Pokud chcete udělat svým střevům radost nebo předejít potenciálnímu problému, zaměřte se na svou stravu. Sestavujte svůj jídelníček hlavně z nezpracovaných potravin, které jsou bohaté na probiotika pomáhající lidskému střevu, pijte více tekutin a pravidelně cvičte. To ale pravděpodobně nejsou pro nikoho žádné nové rady. Jak už bylo zmíněno, zdravá strava a pohyb je v naší společnosti častým tématem. Co když ale stále nic nezabírá?

<Path> Proč z nás ty nejlepší nápady vypadnou na záchodě? „Toaletní kreativita“ skutečně existuje. Možných vysvětlení je hned několikZdroj: buffer.com, ncb.nlm.nih.gov, reddit.com, lui.cz, thescienceexplorer.com, robjhayes.co.uk,

Zkuste své tělo na pravidelný pohyb střev sami natrénovat, a to například tak, že si každý den půjdete ve stejnou hodinu sednout na toaletu, i když necítíte potřebu. Pravidelný rozvrh vám může pomoci stejně jako správné držení těla. Zkuste se uvolnit, narovnejte páteř a lehce se předkloňte. Někteří také rádi využívají podnožku, aby dostali kolena minimálně na úroveň kyčlí. 

Zdroj: healthline.com, my.clevelandclinic.org, wikipedia.org, verywellhealth.com

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop