Co o vás prozradí tvar a barva vaší stolice? Záchodová mísa je oknem do vašeho zdraví
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Co o vás prozradí tvar a barva vaší stolice? Záchodová mísa je oknem do vašeho zdraví

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale vaše stolice ví o vašem zdraví víc než vy a je schopná vám konkrétní informace předat pomocí své barvy, tvaru či konzistence. Stejně jako se často skloňuje zdravá strava, mělo by se mluvit i o toaletních návycích a signálech, kterými nám naše výkaly mohou dát najevo, že s námi není něco v pořádku.
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
23. 11. 2023

Jak vypadá zdravá stolice?

Všichni odmalička víme, že zdravé hovínko má barvu hnědou a tvar hada či klobásy. Takto krásnou stolici byste měli vyprodukovat minimálně třikrát týdně, ale maximálně třikrát denně. Hodně také záleží na vaší stravě a odlišné zabarvení ještě nutně nemusí znamenat návštěvu lékaře. Červená stolice se například může objevit po nadměrné konzumaci červené řepy. Pokud ale vidíte ve stolici krev, může se jednat o hemeroidy nebo nádorové onemocnění trávicího systému. V tento moment doporučujeme vyhledat odborníka a problém začít řešit. Podívejte se, jaké další barevné odchylky se u vás mohou objevit a co znamenají, pokud pomineme náš jídelníček:

·      Černá stolice může poukazovat na stejný zdravotní problém jako červená. Pokud totiž dochází ke krvácení v horní části traktu, během cesty dolů krev ztmavne.

·      Pokud máte žlutou stolici, nechte si udělat test na celiakii nebo omezte tučná jídla.

·      Křídově světlý odstín může znamenat chudobu žluči. Jedná se o hustou tekutinu, která se tvoří v játrech a její nedostatek může být důsledkem hned několik různých příčin.

·      Zelená barva znamená tak rychlé trávení, až je to nežádoucí. Při bleskovém průchodu traktem se totiž nestihne navázat dostatek bilirubinu, který zajišťuje zdravě hnědou barvu.

<Path> Americké úřady varují: Imodium je na průjem, ne na to, abyste se s ním sjížděliZdroj:

Konkrétní typy stolice a jejich význam

Svou stolici můžete dokonce jednoduše popsat pomocí obrázkové bristolské stupnice stolice, kterou vytvořil tým gastroenterologů z Bristolské univerzity ve Velké Británii a která se běžně používá na určení abnormalit stolice na základě jejího tvaru a konzistence. Jak tato sedmibodová stupnice vypadá a co jednotlivé typy vypovídají o vašem zdravotním stavu?

1.     Typy 1 a 2 popisují tvrdou stolici tmavší barvy značící zácpu. Často je doprovázena bolestmi žaludku a nadýmáním. Příčinou může být nedostatek tekutin, strava s nízkým obsahem vlákniny, ale také syndrom dráždivého tračníku či Parkinsonova choroba.

2.     Typy 3 a 4 jsou námi již zmiňovaná zdravá hovínka, která jsou nejideálnějším stavem stolice.

3.     Stolice pátého a šestého typu je považována za průjem, nejčastěji způsobený výskytem virové nebo bakteriální infekce. 

4.     Typ 7 popisuje stolici tak tekutou, až je v některých případech neudržitelná. Kromě zmiňované infekce může za tímto stavem stát také celiakie nebo Crohnova choroba.

Tipy redakce

Trápí vás zápach?

Pravděpodobně jsou na vině vaše dietní návyky nebo užívané léky. Antibiotika jsou jednou z nejčastějších příčin. Může se však také jednat o příznak infekce, který se brzy projeví i symptomy, jako jsou křeče v břiše, zvracení nebo průjem.

Jak předejít abnormální stolici a podpořit svůj trávicí trakt?

Pokud chcete udělat svým střevům radost nebo předejít potenciálnímu problému, zaměřte se na svou stravu. Sestavujte svůj jídelníček hlavně z nezpracovaných potravin, které jsou bohaté na probiotika pomáhající lidskému střevu, pijte více tekutin a pravidelně cvičte. To ale pravděpodobně nejsou pro nikoho žádné nové rady. Jak už bylo zmíněno, zdravá strava a pohyb je v naší společnosti častým tématem. Co když ale stále nic nezabírá?

<Path> Designový kousek pro fajnšmekry - zlatá toaleta Louis Vuitton za více jak 2 milionyZdroj:

Zkuste své tělo na pravidelný pohyb střev sami natrénovat, a to například tak, že si každý den půjdete ve stejnou hodinu sednout na toaletu, i když necítíte potřebu. Pravidelný rozvrh vám může pomoci stejně jako správné držení těla. Zkuste se uvolnit, narovnejte páteř a lehce se předkloňte. Někteří také rádi využívají podnožku, aby dostali kolena minimálně na úroveň kyčlí. 

Zdroj: healthline.com, my.clevelandclinic.org, wikipedia.org, verywellhealth.com

Populární
články

Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová
Než budete místo vstávání do práce přepočítávát štosy bankovek v županu, asi to chvíli potrvá. Pasivní přijmy jsou běh na delší trať
BUSINESS

Jak pracovat bez práce? Pasivní příjem, tedy nepracovat a získávat peníze, chce každý. Jak ale na to?

Autor: Martin Lyko
Bezpečný sex by mohl mít brzy zcela nové parametry
TĚLO & MYSL

Sexuální svoboda a bezpečný sex bez ochrany na obzoru. Pilulka „den poté“ riziko nákazy pohlavně přenosnými nemocemi výrazně snižuje

Autor: Mirka Dobešová
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop