Postup na domácí bělení zubů: Zkuste těchto 5 věcí, které vám zajistí zářivý úsměv
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Postup na domácí bělení zubů: Zkuste těchto 5 věcí, které vám zajistí zářivý úsměv

V průběhu našeho života jsou zuby vystavovány různým okolním vlivům, které způsobují změny jejich zabarvení. Za žlutými či našedlými zuby mohou stát výrazně zabarvené potraviny, kouření, ale také genetika, před kterou se nikdo z nás neschová. Bělení zubů bylo podle publikovaných informací populární už v 19. století, kdy byla pro tyto účely používána kyselina chlorovodíková a peroxid vodíku, o kterém bude v článku řeč. V té době to bylo samozřejmě vnímáno jako luxus, kterým si mohli zvýšit sebevědomí pouze ti vyvolení. Dnes je ale jiná doba a kvůli krásnějšímu úsměvu vás nemusí čekat ani návštěva u specialisty. Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak dosáhnout světlejšího odstínu zubů v pohodlí domova.
Rozálie Růžičková Rozálie Růžičková Autor
9. 11. 2023

Oil pulling

Oil pulling terapie může být prováděna pomocí sezamového, kokosového či slunečnicového oleje, který je v našich podmínkách dobře dostupný. Jedná se o jednoduchý proces vyplachování úst slibující rozmanité zdravotní výhody. Doporučuje se tekutinu v ústech držet 3-5 minut a proces denně opakovat.

Metoda pochází z Indie. Místní tento tradiční lidový lék používají již mnoho let k prevenci kazů, zápachu z úst, krvácení dásní, sucha v krku, popraskaných rtů, k posílení zubů či dásní a jeho fungování je podloženo několika současnými medicínskými studiemi. Mimo to účinně zabraňuje usazování plaku způsobujícího žloutnutí zubů.

<Path> Nová česká reklama otevřeně zobrazující gaye míří do českých celostátních televizí! Neuhádnete, jaký produkt reklama propaguje!Zdroj:

Omezte kávu i víno

Že jsou cigarety společně s kávou jedním z nejčastějších důvodů ztráty krásné, slonovinově bílé barvy našich zubů, jsme už slyšeli. A neříká se to jen tak. Pomocí exogenních barviv mohou nápoje jako káva, ale také čaj nebo víno výrazně zabarvovat povrch zubu.

Tento efekt lze samozřejmě zmírnit pravidelným mechanickým čištěním zubů. Na trhu jsou navíc dostupné speciální pasty, které obsahují chemické látky slibující zářivější úsměv, ale pro dlouhodobé udržení nezabarveného a zdravého chrupu je důležité vyvarovat se požívání potravin a nápojů obsahující agresivní barviva.

Jedlá soda

Jedlá soda neboli uhličitan sodný má přirozené bělící schopnosti a ve vašich ústech vytvoří prostředí zabraňující růstu bakterií. Pokud nechcete experimentovat, mnoho komerčních výrobců zubních past má ve svém portfoliu takovou, která obsahuje jedlou sodu, ale existuje samozřejmě také domácí příprava tohoto kouzelného bělidla. Smíchejte 1 čajovou lžičku jedlé sody s 2 čajovými lžičkami vody a lektvar pro nádherně bílé zuby je na světě!

<Path> Kam zajít během Pride týdne? Našli jsme pro vás nejlepší kavárny, vinárny a restaurace, které nesmíte minout!Zdroj:

Investujte do volně dostupných chemických prostředků

Na trhu je velké množství produktů, které slibují zářivější úsměv a o jejichž účinnosti bychom mohli vést debaty. Asi nejznámější jsou bělící pásky a pudry, které díky aktivním složkám odstraní pigmenty z povrchu zubu. Dále jsou hojně využívané bělící pasty obsahující různé účinné látky, které v tomto článku zmiňujeme.

Tipy redakce

Na domácím bělení značně ušetříte, většinou se ceny kompletních bělících sad pohybují do 2 000Kč, zatímco při návštěvě odborníka se mohou ceny vyšplhat až do řádu desetitisíců.

Peroxid vodíku

Jak jsme již zmiňovali, peroxid vodíku je pro účely bělení zubů používán již po staletí. Mnoho bělících produktů ho obsahuje, nicméně v mnohem vyšší koncentraci, než která se doporučuje při domácím použití. Podle studií má pasta obsahující peroxid vodíku mnohem větší účinky na snižování zabarvení zubů způsobené kávou, než jiné typy zubních past – včetně těch, které obsahují dřevěné uhlí a abrazivních zubních past.

Jedním ze způsobů využití je nahrazení ústní vody za peroxid vodíku či jeho smíchání s jedlou sodou, čímž dojde k vytvoření domácí pasty. Ale pozor! Každodenní používání může narušit vaši zubní sklovinu. Doporučuje se třikrát týdně.

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, belici-pasky.com

Populární
články

Do pračky, nebo stačí otočit? Tři čtvrtiny opakovaných nosičů spodního prádla volí nejdřív druhou možnost
AKTUALITY

Více než pětina mužů si nemění spodní prádlo, ukázal průzkum. Někteří si berou čisté trenky dokonce jen jednou za týden

Autor: Martin Lyko
„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Za Davidem visí obrazy, které sám vytvořil
Living 2/23

Davidův byt s pečlivě vybranými doplňky: "Nedokážu jen tak něco někam položit. Musí to sedět!"

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?
TĚLO & MYSL

„Nejlepší péče o pleť? Plná peněženka!“ Jsou boháči opravdu krásnější a zdravější? Co na to říkají vědci?

Autor: Irena Piloušková
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Pokud máte potřebu posílat cizím lidem explicitní fotky bez jejich předchozího souhlasu, měli byste se zamyslet, proč tomu tak je
LIDÉ

Dick pic v první zprávě? „Jsem ču*ák,“ říkáte příjemci. Když si nedáte pozor, porušíte navíc zákon

Autor: Martin Lyko
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko

E-Shop