
Neutrácejte za léky. Babské rady na nachlazení a chřipku, které vás zaručeně postaví na nohy
Při běžných nemocech lidé často volí metodu léčby pomocí homeopatik. Přestože jejich účinky zatím nikdo nedokázal vysvětlit, jejich popularitu nelze zapřít. O tom ale jindy…
Sáhnětě po teplém vývaru
Pití teplého hovězího nebo kuřecího vývaru je dobrý způsob, jak uvolnit nos a dutiny a zároveň zůstat hydratovaný. Jeho vysoký obsah bílkovin pomáhá při obnově imunitních buněk.
Echinacea purpurea
Třapatka nachová je nádherná květina obsahující mnoho chemických látek, které přispívají k posílení imunitního systému. Jedna polévková lžíce extraktu ze suchých kořenů či nati zpracovaná do formy sirupu denně vás dokáže postavit na nohy. Podle University of Connecticut snižuje užívání Echinacey purpurey šance na nachlazení o 58 % a zkracuje dobu trvání běžného nachlazení o jeden a půl dne. Vypěstovat si ji přitom můžete i sami na zahradě, jelikož se této trvalce v našich klimatických podmínkách velmi daří.
Panáčka vlít a bude nám líp!
Ve větším množství alkohol imunitě škodí a narušuje spánek, který je při boji s nachlazením velmi důležitý, ale babičky nás se svými radami neklamaly. Alkohol chřipkové viry skutečně velmi účinně ničí.
Jako správní Češi samozřejmě nedejme dopustit na slivovici. Pokud vám samotná nechutná, zkuste kombinaci s mlékem, medem či citronem.
Ženšen
Proti chřipce a nachlazení velmi dobře bojuje kořen ženšenu. V Koreji, odkud tato rostlina pochází, je označována jako ,,všelék“, jelikož její využití v tamější kultuře dodnes nemá žádné hranice. Požívat ho můžete zpracovaný nebo ve formě čaje. Ale pozor! Jedná se o velmi drahou komoditu na trhu s léčivými rostlinami.
Ženšen také zlepšuje sexuální funkce u mužů, prohlubuje spánek a vědci dokázali i jeho léčebné účinky u lidí nakažených virem Herpes.
Priessnitzův zábal
Vinzenz Priessnitz se narodil na konci 18. století do chudé rodiny žijící v malé osadě Gräfenbergu. Proslavil se svým alternativním léčebným systémem spojeným s účinky teplé a studené vody. Priessnitzův obklad, který v praxi velmi často doporučují i praktičtí lékaři, zrychluje průtok krve a s tím související hojivé procesy. Jak si ho připravit a jak funguje?
Kus chladné látky přiložte na kůži tak, aby přiléhal. To po několika minutách způsobí zúžení cév. Zakryjte nepromokavou vrstvou, kterou může být například igelit a zakončete suchou látkou, která vše upevní. Někdo pro tento účel využívá ručník, jiní šálu nebo šátek. Po 30 až 40 minutách se teplota těla vyrovnává a původně zúžené žíly reagují rozšiřováním, které se zastaví až v momentě odložení zábalu. Doporučená doba působení je 2-3 hodiny. Pokud příznaky neustupují, opakujte několikrát denně.