SZÚ varuje před epidemií další nemoci, která je častější mezi gayi. Znepokojen je rezistencí vůči léčbě, ohrožení jsou nejvíce lidé s HIV
News
Zdroj: Adobe Stock

SZÚ varuje před epidemií další nemoci, která je častější mezi gayi. Znepokojen je rezistencí vůči léčbě, ohrožení jsou nejvíce lidé s HIV

Světem se šíří další nemoc, před kterou by se měli mít gayové na pozoru. Skoro v polovině případů je totiž odolná vůči léčbě, informuje Státní zdravotní ústav. Nemoc se do světa dostala z Kapverdských ostrovů, hrozí ale i komunitní šíření.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
28. 2. 2023

Problém na obzoru?

Státní zdravotní ústav vydal zprávu o epidemii bacilární úplavice způsobené kmenem Shigella, nejčastěji kmenem S. sonnei. Nově se nemoc objevuje v Evropě, Spojeném království i Spojených státech. K 16. únoru bylo známo 258, 4 z toho v ČR. Alarmující je rezistence nemoci vůči antibiotikům.

Projevy a riziko nákazy

Shigella je bakterie, která způsobuje shigelózu, druh úplavice. Nemoc se projevuje těžkými vodnatými průjmy, provází ji horečka, zimnice a křečovité bolesti břicha. Typická je příměs krve a hlenu ve stolici. Symptomy se objevují většinou 1–2 dny po nákaze a odeznívají po 7 dnech. Hrozí silná dehydratace organizmu, proto je potřeba přijímat spoustu tekutin.

Nejčastějším přenosem je konzumace kontaminovaných potravin, možný je ale také přenos fekálně-orální cestou a při sexu. SZÚ uvádí, že „nákaza je také častěji zaznamenána v komunitě MSM (mužů majících sex s muži)“. Nepochybně je to dáno sexuálními praktikami MSM, které zvyšují riziko kontaktu úst s exkrementy. V USA, které už vydalo také varování před nákazou, tvoří 80 % nemocných právě muži mající sex s muži.

<Path> Chlamýdie - nepříjemná bakterie, kterou má 80 % z nás!Zdroj:

Léková rezistence a nejvyšší ohrožení

„Znepokojivé zjištění je zvyšující se odolnost shigel vůči antibiotikům první a druhé linie, které se používají v rámci léčebných postupů,“ píše se ve zprávě SZÚ. „Za období 2017–2020 byly ze zemí EU/EHP hlášeny údaje o antibiotické rezistenci u 41 % (5 216 z 12 695) laboratorně potvrzených případů S. sonnei. Z 2 394 izolátů testovaných na peniciliny, chinolony a cefalosporiny třetí generace bylo 174 izolátů (7,3 %) rezistentních vůči všem třem výše uvedeným skupinám.“

Dobrou zprávou ale je, že nemoc většinou nepotřebuje léčbu a většina nemocných se uzdraví sama jen s podpůrnou terapií. U Jedinců s oslabeným imunitním systémem, jako třeba lidí s HIV, ale může mít nemoc závažný průběh a u nich je pak léčba antibiotiky zvažována.

Zdroj: Giphy

Jak se chránit

Základem prevence je pečlivá hygiena, zejména ve veškeré souvislosti s vyprazdňováním, jídlem a análním sexem. SZÚ vydal tato doporučení:

  • Pečlivě a pravidelně si umývat ruce tekoucí vodou a mýdlem po použití toalety, při přípravě jídla, před jídlem
  • Vyvarovat se náhodného polykání vody při koupání v rybnících, jezerech, bazénech
  • Při cestování do zahraničí dodržovat návyky bezpečného stravování (např. vyvarovat se konzumace jídla na ulici („street food“), pokud se hygienické podmínky v dané provozovně zdají nedostačující, vyvarovat se pití nápojů s příměsí a přídavkem ledu)
  •  Chránit se při sexu, při známkách onemocnění abstinovat (po odeznění průjmu ještě 1–2 dny)

Vzhledem k častějšímu výskytu nemoci u mužů majících sex s muži doporučujeme ještě další opatrnost:

  • Umývat si ruce, genitálie a zadek mýdlem a vodou před a po sexuální aktivitě
  • Umývat si ruce po manipulaci se sexuálními pomůckami, kondomy, orálními rouškami a všemi dalšími věcmi, které mohly být v kontaktu s řitním otvorem nebo pohlavními orgány
  • Používat při orálně-genitálním a orálně-análním sexu („kouření“ a „lízání“) kondomy a orální roušky, používat při hrátkách prsty nebo fistingu lékařské rukavice
  • Pečlivě umývat sexuální pomůcky po každém použití (není od věci ani dezinfikování)
Zdroj: Státní zdravotní ústav, Queerty.com

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop