
SZÚ varuje před epidemií další nemoci, která je častější mezi gayi. Znepokojen je rezistencí vůči léčbě, ohrožení jsou nejvíce lidé s HIV
Problém na obzoru?
Státní zdravotní ústav vydal zprávu o epidemii bacilární úplavice způsobené kmenem Shigella, nejčastěji kmenem S. sonnei. Nově se nemoc objevuje v Evropě, Spojeném království i Spojených státech. K 16. únoru bylo známo 258, 4 z toho v ČR. Alarmující je rezistence nemoci vůči antibiotikům.
Projevy a riziko nákazy
Shigella je bakterie, která způsobuje shigelózu, druh úplavice. Nemoc se projevuje těžkými vodnatými průjmy, provází ji horečka, zimnice a křečovité bolesti břicha. Typická je příměs krve a hlenu ve stolici. Symptomy se objevují většinou 1–2 dny po nákaze a odeznívají po 7 dnech. Hrozí silná dehydratace organizmu, proto je potřeba přijímat spoustu tekutin.
Nejčastějším přenosem je konzumace kontaminovaných potravin, možný je ale také přenos fekálně-orální cestou a při sexu. SZÚ uvádí, že „nákaza je také častěji zaznamenána v komunitě MSM (mužů majících sex s muži)“. Nepochybně je to dáno sexuálními praktikami MSM, které zvyšují riziko kontaktu úst s exkrementy. V USA, které už vydalo také varování před nákazou, tvoří 80 % nemocných právě muži mající sex s muži.
Léková rezistence a nejvyšší ohrožení
„Znepokojivé zjištění je zvyšující se odolnost shigel vůči antibiotikům první a druhé linie, které se používají v rámci léčebných postupů,“ píše se ve zprávě SZÚ. „Za období 2017–2020 byly ze zemí EU/EHP hlášeny údaje o antibiotické rezistenci u 41 % (5 216 z 12 695) laboratorně potvrzených případů S. sonnei. Z 2 394 izolátů testovaných na peniciliny, chinolony a cefalosporiny třetí generace bylo 174 izolátů (7,3 %) rezistentních vůči všem třem výše uvedeným skupinám.“
Dobrou zprávou ale je, že nemoc většinou nepotřebuje léčbu a většina nemocných se uzdraví sama jen s podpůrnou terapií. U Jedinců s oslabeným imunitním systémem, jako třeba lidí s HIV, ale může mít nemoc závažný průběh a u nich je pak léčba antibiotiky zvažována.
Zdroj: GiphyJak se chránit
Základem prevence je pečlivá hygiena, zejména ve veškeré souvislosti s vyprazdňováním, jídlem a análním sexem. SZÚ vydal tato doporučení:
- Pečlivě a pravidelně si umývat ruce tekoucí vodou a mýdlem po použití toalety, při přípravě jídla, před jídlem
- Vyvarovat se náhodného polykání vody při koupání v rybnících, jezerech, bazénech
- Při cestování do zahraničí dodržovat návyky bezpečného stravování (např. vyvarovat se konzumace jídla na ulici („street food“), pokud se hygienické podmínky v dané provozovně zdají nedostačující, vyvarovat se pití nápojů s příměsí a přídavkem ledu)
- Chránit se při sexu, při známkách onemocnění abstinovat (po odeznění průjmu ještě 1–2 dny)
Vzhledem k častějšímu výskytu nemoci u mužů majících sex s muži doporučujeme ještě další opatrnost:
- Umývat si ruce, genitálie a zadek mýdlem a vodou před a po sexuální aktivitě
- Umývat si ruce po manipulaci se sexuálními pomůckami, kondomy, orálními rouškami a všemi dalšími věcmi, které mohly být v kontaktu s řitním otvorem nebo pohlavními orgány
- Používat při orálně-genitálním a orálně-análním sexu („kouření“ a „lízání“) kondomy a orální roušky, používat při hrátkách prsty nebo fistingu lékařské rukavice
- Pečlivě umývat sexuální pomůcky po každém použití (není od věci ani dezinfikování)