Je chemsex skutečně jen výsadou gayů? Dle Jiřího Pavláta, ředitele Domu světla, propadli sexu na drogách i heterosexuálové
Rozhovor
Zdroj: Jiří Pavlát/se svolením
<Path>

Je chemsex skutečně jen výsadou gayů? Dle Jiřího Pavláta, ředitele Domu světla, propadli sexu na drogách i heterosexuálové

Chemsex, tedy sex pod vlivem různých návykových (obvykle nelegálních) látek, je fenomén, který již dosáhl i do Česka. Hojně se o něm hovoří zejména v souvislosti s muži majícími sex s muži (gayi, chcete-li) a ačkoliv tuzemská data to do jisté míry potvrzují, v komplexnějším měřítku spíše poukazují na to, že ani hetero populace není tak úplně z obliga. Lhaní si do kapsy s tím, že „my to neděláme“ a „nás se to netýká“, je pak spíše jen zaděláváním si na netušené problémy. Co přesně tedy data shromažďovaná z před-testových pohovorů Českou společností AIDS pomoc dle Jiřího Pavláta, ředitele Domu světla, kde vedle pomoci a podpory HIV+ lidem poskytují také řadu dalších služeb, a to včetně testování na pohlavně přenosné nemoci, o chemsexu vypovídají?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
23. 1. 2023

Alkohol a sex. Marihuana a sex. Nic z toho není ideální kombinace, ale za ryzí chemsex podobnou praxi považovat nelze. Lidé, kteří se chemsexu oddávají, tedy obvykle užívají různě typy drog, které lze považovat spíše za „tvrdé“. „U nás je docela běžný pervitin, ale hlavně se užívá GHB (tekutá extáze, pozn. red.) v kombinaci s poppers. Již po užití této kombinace se lidé ocitají ve zvýšeném zdravotním riziku. Kombinace stimulantů, jako je kamagra, tedy generická viagra, a poppers, pak zase vede k násobení jejich účinků a výsledkem může být i bezvědomí,“ varuje Pavlát.

<Path> Spodní prádlo může být překvapivě „funkční“ – dokáže již chránit i před pohlavně přenosnými chorobamiZdroj: cdc.gov, webmd.com, nytimes. com, wellandgood.com, mic.com, qz.com

Chemsex se tak dle slov Pavláta může stát určitým začarovaným kruhem – při užití vyšší dávky drog totiž v případě mužů kvalita erekce klesá, a tak musejí užít i něco na její podporu. Výsledkem je pak prý ale zcela netušený sexuální prožitek. Jenže ten si vybírá svou daň. „Chemsex dokáže člověka zničit, dáte si v pátek, v sobotu, pořád ale nemáte dost. A tak jedete i v neděli. Pak samozřejmě nefungujete v práci… a následující pátek se všechno opakuje. Je to regulérní závislost. Všechny ty zážitky jsou tak super, že prostě chcete znovu a znovu, intervaly se zkracují…,“ popsal Pavlát pro LUI zkušenosti některých klientů.

Kromě vzniku závislosti se ale k chemsexu dle Pavláta pojí i celá řada dalších přidružených rizik. Od možnosti nákazy pohlavně přenosnými nemocemi (protože kdo by se v takové situaci chránil, že) přes naprostou ztrátu bariér a nekontrolované (sexuální) chování třeba až po znásilnění. „Toho, že jste ´mimo´, skutečně může váš protějšek zneužít. Měli jsme tu už takových případů několik a velmi těžko se řeší. Když je totiž člověk tzv. pod vlivem, je samozřejmě otázkou, jestli si to, co se s ním dělo, přál, nebo ne. Hodnotit, zda došlo ke zneužití, je velmi obtížné. Navíc užívání mnoha těch látek není legální, takže oběti mají ještě strach z následků užití a zábrany mluvit o tom na policii,“ vysvětlil Pavlát s tím, že je tu ještě stigma pojící se k odlišné sexuální orientaci. Protože chemsex je klasicky spojován s muži majícími sex s muži.

Chemsex jako doména gayů?

Vzhledem k tomu, že chemsex již ve svých počátcích začal být považován za „doménu“ mužů majících sex s muži, vlastně není divu, že v roce 2018 začala ČSAP, resp. Dům světla, v rámci tzv. před-testového online dotazníku (jedná se o dotazník, který je v souladu s metodickým pokynem Ministerstva zdravotnictví nutné absolvovat před anonymním testováním na HIV a zjišťují se podstoupená rizika možné nákazy HIV, a tedy i chemsex) shromažďovat příslušná anonymizovaná data. Dva roky pandemie ale přeci jen docela změnily pomyslná pravidla hry. Relevantní obrázek o situaci tak může nabídnout jen srovnání let 2019 a 2022 (byť právě loni byl srovnávaný vzorek početně větší).  Ano, ve skupině mužů majících sex s muži se počet těch, kteří „provozují“ chemsex, zdvojnásobil. Je tu ale jedno velké ALE.

Kdybychom měli zmínit konkrétní čísla, tak dle informací Jiřího Pavláta bylo v roce 2019 v Domě světla testováno celkem 5 770 mužů, z nichž 3 211 bylo ze skupiny mužů majících sex s muži. A z těchto 3 211 mužů jich 443 (7,7 %) mělo zkušenost s chemsexem. V roce 2022 bylo celkem testováno 8 593 mužů, těch, kteří mají sex s muži, bylo 5 101 – přitom chemsex již provozovalo celých 15 % z nich. Na první pohled by se mohlo zdát, že tento (dvojnásobný…) nárůst je skutečně alarmující. Jenže. Testování v Domě světla, ačkoliv je zaměřeno na pohlavně přenosné choroby, jimiž se lze nakazit bez ohledu na pohlaví a orientaci, využívá dominantně gay populace. „Pokud se podíváme na poměr uživatelů chemsexu čistě u hetero návštěvníků, tak dojedeme k číslu 9,3 % – a to zas tak velký rozdíl ve srovnání s gay populací není, okomentoval shromážděná data sám Pavlát.  Ať už je to ale s chemsexem mezi heterosexuály jakkoliv, minimálně zájem o testy (jakékoliv) příliš neprojevují. A to navzdory faktu, že např. nechráněný (a tedy rizikový) sex po konzumaci alkoholu je v Česku zcela běžná praxe.

<Path> Gay seznamka Scruff zahájila originální tažení proti chemsexu. Blokuje užití slova „party“. Proč? A přidá se i Grindr?Zdroj:

Co by si tedy každý (každá), kdo má v plánu chemsex vyzkoušet nebo jej již aktivně provozuje, měl(a) zapamatovat?

- Že zodpovědnost a bezpečnost jsou na prvním místě. Zatímco gay populace již – i díky řadě intenzivních kampaní ze strany neziskovek – ví, že by se měla pravidelně testovat (nejen na HIV, ale i další pohlavně přenosné choroby), mezi heterosexuály je povědomí o možnosti (a potřebě) testování spíše malé.

- Že data týkající se všech pohlavně přenosných nemocí šířících se mezi gay populací mohou působit „strašidelně“, ale ve skutečnosti ukazují jediné: gayové vědí, že jsou v rizikové skupině, na testy chodí, a tak o nich existují data, která jsou relativně robustní. O hetero většině to ale říct nejde.

- A že „fenomény“, jako je užívání návykových látek při sexu, rizikový sex či šíření pohlavně přenosných nemocí, se týkají všech. Heterosexualita rozhodně jako „ochrana“ nefunguje.   

Jak totiž shrnuje sám Pavlát: „Nechci strašit a ani nikomu dávat návod, ale když už, ať chemsex zkouší lidé, kteří jsou informovaní a jsou tzv. v obraze.“

Zdroj: Redakce, ČSAP-Dům světla/Jiří Pavlát, hiv-pomoc.cz, chemsex.cz, zdravotnickydenik.cz, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Vzdělávací systém zaspal a koronavirová pandemie ničemu zrovna  nepomohla
LIDÉ

Tušíte, kde se na ženském těle nachází „nubis“? Téměř polovina univerzitních studentů to ví. V čem zaostává sexuální výchova?

Autor: Mirka Dobešová
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Taťána Kuchařová je terčem mohutné kritiky ze všech stran
AKTUALITY

Jak si ze dne na den zničit kariéru: Taťána Kuchařová ponížila sebe i manžela před církví a národem

Autor: Albert Prokop
Prožít svou autentickou gay kovbojskou lásku – Zacatecas je snem každého teplého honáka
AKTUALITY

Yee-haw! Tohle město hostí každý rok setkání teplých kovbojů. A vypadá to přesně tak, jak bychom doufali.

Autor: Martin Lyko
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop

E-Shop