
Je chemsex skutečně jen výsadou gayů? Dle Jiřího Pavláta, ředitele Domu světla, propadli sexu na drogách i heterosexuálové
Alkohol a sex. Marihuana a sex. Nic z toho není ideální kombinace, ale za ryzí chemsex podobnou praxi považovat nelze. Lidé, kteří se chemsexu oddávají, tedy obvykle užívají různě typy drog, které lze považovat spíše za „tvrdé“. „U nás je docela běžný pervitin, ale hlavně se užívá GHB (tekutá extáze, pozn. red.) v kombinaci s poppers. Již po užití této kombinace se lidé ocitají ve zvýšeném zdravotním riziku. Kombinace stimulantů, jako je kamagra, tedy generická viagra, a poppers, pak zase vede k násobení jejich účinků a výsledkem může být i bezvědomí,“ varuje Pavlát.
Chemsex se tak dle slov Pavláta může stát určitým začarovaným kruhem – při užití vyšší dávky drog totiž v případě mužů kvalita erekce klesá, a tak musejí užít i něco na její podporu. Výsledkem je pak prý ale zcela netušený sexuální prožitek. Jenže ten si vybírá svou daň. „Chemsex dokáže člověka zničit, dáte si v pátek, v sobotu, pořád ale nemáte dost. A tak jedete i v neděli. Pak samozřejmě nefungujete v práci… a následující pátek se všechno opakuje. Je to regulérní závislost. Všechny ty zážitky jsou tak super, že prostě chcete znovu a znovu, intervaly se zkracují…,“ popsal Pavlát pro LUI zkušenosti některých klientů.
Kromě vzniku závislosti se ale k chemsexu dle Pavláta pojí i celá řada dalších přidružených rizik. Od možnosti nákazy pohlavně přenosnými nemocemi (protože kdo by se v takové situaci chránil, že) přes naprostou ztrátu bariér a nekontrolované (sexuální) chování třeba až po znásilnění. „Toho, že jste ´mimo´, skutečně může váš protějšek zneužít. Měli jsme tu už takových případů několik a velmi těžko se řeší. Když je totiž člověk tzv. pod vlivem, je samozřejmě otázkou, jestli si to, co se s ním dělo, přál, nebo ne. Hodnotit, zda došlo ke zneužití, je velmi obtížné. Navíc užívání mnoha těch látek není legální, takže oběti mají ještě strach z následků užití a zábrany mluvit o tom na policii,“ vysvětlil Pavlát s tím, že je tu ještě stigma pojící se k odlišné sexuální orientaci. Protože chemsex je klasicky spojován s muži majícími sex s muži.
Chemsex jako doména gayů?
Vzhledem k tomu, že chemsex již ve svých počátcích začal být považován za „doménu“ mužů majících sex s muži, vlastně není divu, že v roce 2018 začala ČSAP, resp. Dům světla, v rámci tzv. před-testového online dotazníku (jedná se o dotazník, který je v souladu s metodickým pokynem Ministerstva zdravotnictví nutné absolvovat před anonymním testováním na HIV a zjišťují se podstoupená rizika možné nákazy HIV, a tedy i chemsex) shromažďovat příslušná anonymizovaná data. Dva roky pandemie ale přeci jen docela změnily pomyslná pravidla hry. Relevantní obrázek o situaci tak může nabídnout jen srovnání let 2019 a 2022 (byť právě loni byl srovnávaný vzorek početně větší). Ano, ve skupině mužů majících sex s muži se počet těch, kteří „provozují“ chemsex, zdvojnásobil. Je tu ale jedno velké ALE.
Kdybychom měli zmínit konkrétní čísla, tak dle informací Jiřího Pavláta bylo v roce 2019 v Domě světla testováno celkem 5 770 mužů, z nichž 3 211 bylo ze skupiny mužů majících sex s muži. A z těchto 3 211 mužů jich 443 (7,7 %) mělo zkušenost s chemsexem. V roce 2022 bylo celkem testováno 8 593 mužů, těch, kteří mají sex s muži, bylo 5 101 – přitom chemsex již provozovalo celých 15 % z nich. Na první pohled by se mohlo zdát, že tento (dvojnásobný…) nárůst je skutečně alarmující. Jenže. Testování v Domě světla, ačkoliv je zaměřeno na pohlavně přenosné choroby, jimiž se lze nakazit bez ohledu na pohlaví a orientaci, využívá dominantně gay populace. „Pokud se podíváme na poměr uživatelů chemsexu čistě u hetero návštěvníků, tak dojedeme k číslu 9,3 % – a to zas tak velký rozdíl ve srovnání s gay populací není,“ okomentoval shromážděná data sám Pavlát. Ať už je to ale s chemsexem mezi heterosexuály jakkoliv, minimálně zájem o testy (jakékoliv) příliš neprojevují. A to navzdory faktu, že např. nechráněný (a tedy rizikový) sex po konzumaci alkoholu je v Česku zcela běžná praxe.
Co by si tedy každý (každá), kdo má v plánu chemsex vyzkoušet nebo jej již aktivně provozuje, měl(a) zapamatovat?
- Že zodpovědnost a bezpečnost jsou na prvním místě. Zatímco gay populace již – i díky řadě intenzivních kampaní ze strany neziskovek – ví, že by se měla pravidelně testovat (nejen na HIV, ale i další pohlavně přenosné choroby), mezi heterosexuály je povědomí o možnosti (a potřebě) testování spíše malé.
- Že data týkající se všech pohlavně přenosných nemocí šířících se mezi gay populací mohou působit „strašidelně“, ale ve skutečnosti ukazují jediné: gayové vědí, že jsou v rizikové skupině, na testy chodí, a tak o nich existují data, která jsou relativně robustní. O hetero většině to ale říct nejde.
- A že „fenomény“, jako je užívání návykových látek při sexu, rizikový sex či šíření pohlavně přenosných nemocí, se týkají všech. Heterosexualita rozhodně jako „ochrana“ nefunguje.
Jak totiž shrnuje sám Pavlát: „Nechci strašit a ani nikomu dávat návod, ale když už, ať chemsex zkouší lidé, kteří jsou informovaní a jsou tzv. v obraze.“