Česku chybí 60 tisíc dárců krve. Gayové ale darovat krev nesmí, když pravdivě vyplní potupný dotazník. Uvízli jsme v minulém století?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Česku chybí 60 tisíc dárců krve. Gayové ale darovat krev nesmí, když pravdivě vyplní potupný dotazník. Uvízli jsme v minulém století?

To, co bylo pravdou před pár dekádami, je již minulostí – tak vypadá vývoj společnosti, která samozřejmě následuje veškerý probíhající pokrok. Hodinky dnes dokáží člověka vzbudit ve správný moment spánkové fáze, lidé míří na „výlet“ do vesmíru a silnice pravděpodobně budou brzy brázdit autonomní vozidla. Scénáře, které se ještě na konci minulého století mohly zdát jako vystřižené ze sci-fi, jsou dnes realitou. Snad tedy proto, aby toho pokroku nebylo příliš, jsme v medicíně (byť i ona významně pokročila kupředu) minimálně v jednom aspektu ustrnuli na jediném místě a navzdory všem překotným změnám se nedokážeme oprostit od zažitých stereotypů. Jinak si to, že gayové stále v Česku nemohou oficiálně darovat krev, nelze vysvětlit…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
25. 1. 2023

Pravidla pro dárcovství?

Dárcem krve se dle českých pravidel může stát každý ve věku 18-65 let, musí však vážit minimálně 50 kg a nesmí se dlouhodobě léčit s žádnou nemocí. Tedy, aby bylo jasno: dárcem krve např. nemůže být někdo, kdo trpí kardiovaskulárními onemocněními, potýká se s těžkými alergiemi či má nemocné ledviny. Zdravotních podmínek je celá řada (a jsou samozřejmě opodstatněné). Pak je tu ovšem ještě jedna podmínka – člověk nesmí být gay (či „být mužem, který má sex s muži“, a to po dobu předešlých 365 dnů)… A zrovna tahle podmínka na opodstatněnosti v dnešní době již nejen ztrácí, ale již dávno ztratila. Což ostatně dokazují i příklady řady dalších zemí, které toto pravidlo již přehodnotily. Jen my v Česku stále diskriminujeme a vlastně si i tak trošku lžeme do kapsy. Jak totiž několikrát zmínil i gay aktivista Jiří Hromada, „předseda krajské gay organizace Jihočeského kraje byl v minulosti zároveň i nositel zlaté plakety dárce krve.“ Proč jsou ale gayové stále považováni za „rizikové“ a jsou vystavováni také dotazníkům, které jsou v některých případech skutečně až potupné?

Tedy, ještě než přejdeme k tomu, v kolika zemích světa již muži mající sex s muži krev darovat (za relativně přijatelných podmínek) mohou, je rozhodně namístě říct si něco o oné „rizikovosti“. Ano, krví se může přenášet řada chorob. V souvislosti s gayi jistě každého napadne HIV – což je také důvod, proč právě tato skupina lidí je z dárcovství a priori vyloučena. Tedy, gayové se skutečně s větší pravděpodobností mohou nakazit HIV. Jenže doba pokročila. Gayové si jsou tohoto rizika vědomi a mají také nástroje k tomu, aby nákaze předcházeli – např. preexpoziční profylaxí (PrEP). Kromě toho jsou to právě gayové, kteří ke svému sexuálnímu zdraví přistupují mnohem zodpovědněji než většinová populace, což dokládají i počty testů na HIV a další pohlavně přenosné choroby, které jsou každoročně realizovány (pod záštitou České společnosti AIDS pomoc) v Domě světla a na spolupracujících testovacích místech.

Není anální sex jako anální sex

Zaměříme-li se specificky na problematiku análního sexu (což je de facto základní kámen úrazu, jelikož při něm vzniká nejvíce poranění, a tak roste i riziko, že se člověk nakazí pohlavně přenosnou chorobou), je docela úsměvné, že žen, které chtějí darovat krev, se nikdo na anální sex neptá.

Ačkoliv dotazníky, které dárci na odběrovém místě vyplňují, zjevně svým obsahem variují, v některých se specificky objevuje i formulace „rizikový sex muže s mužem“, resp. přímo: „Pro muže – měl jste někdy sex s jiným mužem?“. Rizikovost takového chování je přitom přinejmenším diskutabilní, minimálně prizmatem toho, že se jednoduše neměří všem stejným metrem. Navíc když k tomu není již žádný objektivní důvod.

Když je o krev nouze…

Je to až paradoxní, že mnohé země ke změně své legislativy vzhledem ke gay dárcovství krve přistoupily jednoduše až ve chvíli, kdy nebylo zbytí. Tou dobou byla covidová pandemie a krve byl nedostatek. Ke změnám se odhodlalo např. Řecko, Francie či Kanada. V těchto zemích je tak důraz kladen na „rizikový sexuální styk“ a stanoveny např. určité časové limity (v řádu jednotek měsíců), které od tohoto rizikového styku musí člověk (bez ohledu na pohlaví a orientaci) před darováním krve dodržet. V Kanadě jsou to např. tři měsíce.

Nedostatek krve je ale i nyní. A tak s přehodnocováním zákonů přišlo např. Německo. „V budoucnu by měli být gay dárci krve posuzováni podle jejich individuálního rizikového chování. To, zda člověk může být dárcem krve, je totiž spíše otázkou rizikového chování než sexuální orientace. A ani v této otázce nesmí docházet ke skryté diskriminaci,“ oznámil tak na počátku letošního roku německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Že by důvodem byla snaha o narovnání práv? Inu, bůh suď. „Máme příliš málo dárců krve. Krev je vzácná a zachraňuje životy,“ uvedl totiž také na tiskové konferenci. Ke změně v zákoně by pak mělo dojít již od dubna letošního roku (a mimochodem, v Německu byla sexuální abstinence pro muže mající sex s muži pro možnost darovat krev doposud stanovena na 4 měsíce, v Česku je to stále rok…). Nová pravidla pak již projednávají i v USA a řada dalších zemích, které nebyly jmenovány, již také zaujala vůči gayům-dárcům krve mnohem vstřícnější postoje.

<Path> Nejstarší pacient s HIV slaví 100. narozeniny. Je zdravý, fit a nadějí i pro ostatní HIV pozitivníZdroj: ctvnews.ca, hivplusmag.com

Chtěl by někdo stále metat argumenty o rizicích nákazy HIV? I na to má moderní věda/medicína odpověď. V Izraeli, kde již gayové a bisexuálové krev mohou darovat zcela bez jakýchkoliv omezení, jednoduše umí všechna rizika eliminovat, a to díky tzv. dvojímu testování darované krve (krev je po inkubační dobu HIV uchovávána a pak znovu testována). Takže když se chce, všechno jde. Jen té krve v Česku asi zatím k tomu, aby došlo k patřičným změnám, chybí stále málo…

Zdroj: cervenykriz.eu, novinky.cz, pravniprostor.cz, barrandov.tv, greekreporter.com, denikn.cz, dw.com, lgbtqnation.com, lui.cz, pravo21.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop