„Nejčastějšími příznaky sexuálně přenosné choroby jsou žádné příznaky,“ tvrdí odbornice. Jak na bezpečný sex (ať už jste top, či bottom)?
LGBT+
Zdroj: iStock

„Nejčastějšími příznaky sexuálně přenosné choroby jsou žádné příznaky,“ tvrdí odbornice. Jak na bezpečný sex (ať už jste top, či bottom)?

V době, kdy nákaza HIV již zdaleka není takovou hrozbou, jako byla dříve, jako by se vytratila i obava z rizikového sexuálního chování. Přitom zejména v gay komunitě by bezpečný sex měl být naprostým základem (a je pravda, že mnozí gayové si toho jsou vědomi, a tak na související zásady dbají a také zodpovědně přistupují ke svému sexuálnímu zdraví). Na druhou stranu ale platí klasické tvrzení, že opakování je matkou moudrosti. Takže: nač při (bezpečném) sexu rozhodně nezapomínat?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
18. 1. 2023

I použití kondomu může být tak trošku „věda“

Je-li řeč o bezpečném sexu, často je tím jediným, co si člověk pod daným slovním spojením představí, sex s kondomem. Ano, díky užití kondomu je skutečně možné předcházet nákaze pohlavně přenosnými chorobami. I když sex je skvělý, člověk aby měl stále někde v koutku mysli výstražnou kontrolku, která dělá „bu-bu-bu“. Samozřejmě, že nechceme důležitost ochrany při sexu zlehčovat, kondomy jsou při omezení šíření nepříjemných (a nebezpečných) infekcí velmi důležité. Nejsou ale samospásné.

„Velmi častou chybou je nesprávné užití kondomu,“ tvrdí tak certifikovaná sexuální terapeutka Kate Balestrieri. A co lidé dle jejích slov dělají nejčastěji špatně? V prvé řadě užívají kondomy, které mají již „dny své slávy“ za sebou. Vytahovat z kapes relikt dob dávno minulých se jednoduše nemusí vyplatit. Stejně jako otevírání kondomu pomocí zubů. „Roztrhnout obal kondomu zuby může vypadat skutečně sexy, ale zvyšuje to pravděpodobnost, že se kondom protrhne nebo jinak poškodí,“ vysvětluje. Kromě toho je třeba dbát na to, abyste kondom správně nasadili a především zvolili správnou velikost (ať už je totiž kondom příliš malý, nebo příliš velký, hrozí, že při souloži skončí tam, kde nemá). Kondom ale rozhodně není vše, nač byste s ohledem na „bezpečný sex“ měli myslet.

Zdroj: Giphy

Hygiena má mnoho rozměrů

I když sex je nepochybně skvělá aktivita, ve své podstatě je taky docela nečistá. Tedy, aby bylo jasno, co tím myslíme: nahá těla se třou o sebe a lidé si vyměňují různé tělní tekutiny. Pokud je sex popsán zrovna takhle, vlastně nijak sexy ani není… což ale neznamená, že prožitek nestojí za to. Jen hygiena by rozhodně neměla zůstat stranou. A to platí nejen pro hygienu klasickou (tj. sprchu), ale samozřejmě i pro hygienu intimních partií. Jste-li pasivní, měli byste pár hodin před sexem věnovat důkladnější pozornost análnímu svěrači (vhodné je použití anální sprchy, ač ne pokaždé, alespoň tehdy, máte-li sami pocit, že by mohlo dojít ´k nehodě´). Kromě hygieny tělesné je namístě myslet také na čistotu lůžka, sexuálních hraček a všech dalších propriet, které při sexu užíváte. Mimochodem, nejen kondomy, ale i lubrikant má určené datum „spotřeby“, tak na to nezapomeňte.

Pravidelné testování je základ

Navzdory veškeré opatrnosti samozřejmě nelze přenos různých nepříjemných infekcí vyloučit. Vedete-li tedy pravidelný sexuální život, nezapomeňte se nechat pravidelně testovat. To platí nejen pro případ HIV, ale i řadu dalších pohlavně přenosných chorob. Pokud tápete, které by to měly být, postačí, když navštívíte web hiv-pomoc.cz, předtestový dotazník vám poradí. Mimochodem, pozornost byste měli věnovat také možné nákaze HPV virem, který se také pohlavním stykem přenáší – a může způsobit i některé typy rakoviny (např. rakovinu anu). Jste-li zodpovědní, ideálně si vyznačte datum testu/návštěvu lékaře do diáře, ať jste v obraze, kdy byste měli vyrazit na opětovnou kontrolu (příp. funkci nastavení data posledního testování najdete i na Grindru). Kdybyste si pak nebyli jistí tím, jaká by frekvence testování měla být, můžete zohlednit třeba mezinárodní doporučení, dle nějž by lidé, kteří mají více sexuálních partnerů, měli být testováni na pohlavně přenosné choroby jednou za tři až šest měsíců (a to ať už provozujete sex anální, nebo jen orální).

A jelikož na sex jsou potřeba dva, všechna tato pravidla by měla platit i pro váš protějšek. Není nic horšího, než si infekci vzájemně předávat v mylném přesvědčení, že projevy sexuálně přenosné infekce byste přeci poznali. „Jedním z nejčastějších příznaků pohlavně přenosné choroby je naprosto žádný symptom,“ shrnuje lakonicky sexuoložka Jess O´Reilly.

<Path> „Letošní rok uběhlo 40 let od oznámení prvních případů HIV. Lidé s HIV/AIDS se však dodnes setkávají s mnoha stigmaty,“ říká Robert Hejzák z České společnosti AIDS pomocZdroj: Robert Hejzák

Komunikace nade vše

Nejen pro skvělý, ale i bezpečný sex je třeba také adekvátní komunikace. Člověk přitom nutně nemusí být v dlouhodobém vztahu, aby pro něj toto „pravidlo“ platilo. I když před „jednorázovkou“ si asi s protějškem jen stěží budete vyměňovat informace o vašem sexuálním zdraví (byť by to bylo nepochybně skvělé), ve více běžných situacích byste měli. Stejně jako byste si měli promluvit o tom, co při sexu preferujete a jaké praktiky máte v plánu provozovat. „Komunikace dělá sex nejen příjemnějším, ale i bezpečnějším. Když mluvíte o bezpečnějším sexu, může vás to také uklidnit, a tak si užijete sex s méně starostmi a obavami,“ uzavírá O´Reilly.

Zdroj: askmen.com, queerintheworld.com, them.us, hiv-pomoc.cz, lui.cz

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop