„Nejčastějšími příznaky sexuálně přenosné choroby jsou žádné příznaky,“ tvrdí odbornice. Jak na bezpečný sex (ať už jste top, či bottom)?
LGBT+
Zdroj: iStock

„Nejčastějšími příznaky sexuálně přenosné choroby jsou žádné příznaky,“ tvrdí odbornice. Jak na bezpečný sex (ať už jste top, či bottom)?

V době, kdy nákaza HIV již zdaleka není takovou hrozbou, jako byla dříve, jako by se vytratila i obava z rizikového sexuálního chování. Přitom zejména v gay komunitě by bezpečný sex měl být naprostým základem (a je pravda, že mnozí gayové si toho jsou vědomi, a tak na související zásady dbají a také zodpovědně přistupují ke svému sexuálnímu zdraví). Na druhou stranu ale platí klasické tvrzení, že opakování je matkou moudrosti. Takže: nač při (bezpečném) sexu rozhodně nezapomínat?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
18. 1. 2023

I použití kondomu může být tak trošku „věda“

Je-li řeč o bezpečném sexu, často je tím jediným, co si člověk pod daným slovním spojením představí, sex s kondomem. Ano, díky užití kondomu je skutečně možné předcházet nákaze pohlavně přenosnými chorobami. I když sex je skvělý, člověk aby měl stále někde v koutku mysli výstražnou kontrolku, která dělá „bu-bu-bu“. Samozřejmě, že nechceme důležitost ochrany při sexu zlehčovat, kondomy jsou při omezení šíření nepříjemných (a nebezpečných) infekcí velmi důležité. Nejsou ale samospásné.

„Velmi častou chybou je nesprávné užití kondomu,“ tvrdí tak certifikovaná sexuální terapeutka Kate Balestrieri. A co lidé dle jejích slov dělají nejčastěji špatně? V prvé řadě užívají kondomy, které mají již „dny své slávy“ za sebou. Vytahovat z kapes relikt dob dávno minulých se jednoduše nemusí vyplatit. Stejně jako otevírání kondomu pomocí zubů. „Roztrhnout obal kondomu zuby může vypadat skutečně sexy, ale zvyšuje to pravděpodobnost, že se kondom protrhne nebo jinak poškodí,“ vysvětluje. Kromě toho je třeba dbát na to, abyste kondom správně nasadili a především zvolili správnou velikost (ať už je totiž kondom příliš malý, nebo příliš velký, hrozí, že při souloži skončí tam, kde nemá). Kondom ale rozhodně není vše, nač byste s ohledem na „bezpečný sex“ měli myslet.

Zdroj: Giphy

Hygiena má mnoho rozměrů

I když sex je nepochybně skvělá aktivita, ve své podstatě je taky docela nečistá. Tedy, aby bylo jasno, co tím myslíme: nahá těla se třou o sebe a lidé si vyměňují různé tělní tekutiny. Pokud je sex popsán zrovna takhle, vlastně nijak sexy ani není… což ale neznamená, že prožitek nestojí za to. Jen hygiena by rozhodně neměla zůstat stranou. A to platí nejen pro hygienu klasickou (tj. sprchu), ale samozřejmě i pro hygienu intimních partií. Jste-li pasivní, měli byste pár hodin před sexem věnovat důkladnější pozornost análnímu svěrači (vhodné je použití anální sprchy, ač ne pokaždé, alespoň tehdy, máte-li sami pocit, že by mohlo dojít ´k nehodě´). Kromě hygieny tělesné je namístě myslet také na čistotu lůžka, sexuálních hraček a všech dalších propriet, které při sexu užíváte. Mimochodem, nejen kondomy, ale i lubrikant má určené datum „spotřeby“, tak na to nezapomeňte.

Pravidelné testování je základ

Navzdory veškeré opatrnosti samozřejmě nelze přenos různých nepříjemných infekcí vyloučit. Vedete-li tedy pravidelný sexuální život, nezapomeňte se nechat pravidelně testovat. To platí nejen pro případ HIV, ale i řadu dalších pohlavně přenosných chorob. Pokud tápete, které by to měly být, postačí, když navštívíte web hiv-pomoc.cz, předtestový dotazník vám poradí. Mimochodem, pozornost byste měli věnovat také možné nákaze HPV virem, který se také pohlavním stykem přenáší – a může způsobit i některé typy rakoviny (např. rakovinu anu). Jste-li zodpovědní, ideálně si vyznačte datum testu/návštěvu lékaře do diáře, ať jste v obraze, kdy byste měli vyrazit na opětovnou kontrolu (příp. funkci nastavení data posledního testování najdete i na Grindru). Kdybyste si pak nebyli jistí tím, jaká by frekvence testování měla být, můžete zohlednit třeba mezinárodní doporučení, dle nějž by lidé, kteří mají více sexuálních partnerů, měli být testováni na pohlavně přenosné choroby jednou za tři až šest měsíců (a to ať už provozujete sex anální, nebo jen orální).

A jelikož na sex jsou potřeba dva, všechna tato pravidla by měla platit i pro váš protějšek. Není nic horšího, než si infekci vzájemně předávat v mylném přesvědčení, že projevy sexuálně přenosné infekce byste přeci poznali. „Jedním z nejčastějších příznaků pohlavně přenosné choroby je naprosto žádný symptom,“ shrnuje lakonicky sexuoložka Jess O´Reilly.

<Path> Alexander Cheves: "Jsem HIV pozitivní a díky PrEP nemusím používat kondomy." Aneb otázky, na které jste se chtěli zeptat HIV+ člověkaZdroj: gayety.com

Komunikace nade vše

Nejen pro skvělý, ale i bezpečný sex je třeba také adekvátní komunikace. Člověk přitom nutně nemusí být v dlouhodobém vztahu, aby pro něj toto „pravidlo“ platilo. I když před „jednorázovkou“ si asi s protějškem jen stěží budete vyměňovat informace o vašem sexuálním zdraví (byť by to bylo nepochybně skvělé), ve více běžných situacích byste měli. Stejně jako byste si měli promluvit o tom, co při sexu preferujete a jaké praktiky máte v plánu provozovat. „Komunikace dělá sex nejen příjemnějším, ale i bezpečnějším. Když mluvíte o bezpečnějším sexu, může vás to také uklidnit, a tak si užijete sex s méně starostmi a obavami,“ uzavírá O´Reilly.

Zdroj: askmen.com, queerintheworld.com, them.us, hiv-pomoc.cz, lui.cz

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop