Nová zdravotní krize mezi gayi a HIV+: tak hovoří odborníci o šíření HPV viru způsobujícího rakovinu anu. Jak na správnou prevenci?
LGBT+

Nová zdravotní krize mezi gayi a HIV+: tak hovoří odborníci o šíření HPV viru způsobujícího rakovinu anu. Jak na správnou prevenci?

Ačkoliv HPV virus si většina lidí spojí především s rakovinou děložního čípku, pravdou je, že nákaza tímto virem, s nímž se během života setká drtivá většina populace, může mít fatální následky i pro muže. I když rakovina anu není tou, která by patřila zrovna mezi „nejčastější“, oborníci o ní v souvislosti s gayi hovoří jako o další drtivé ráně přicházející po zdolané epidemii HIV…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
12. 1. 2023

HIV jako rizikový faktor?

Česká republika patří mezi země, kde je výskyt HIV poměrně nízký. Mezi lety 1985 a 2022 (včetně) tak laboratoře zachytily „jen“ 4 323 případů nákazy. Přesto je dle průběžných dat možné hovořit o postupném meziročním nárůstu HIV+ pacientů – mezi nimiž z hlediska pohlaví dominují muži, resp. muži mající sex s muži. Jak přitom ukazují různá souborná data, onemocnění virem HIV může zvýšit také riziko vzniku dalších onemocnění, mj. i pak rakoviny anu, již pro změnu zapříčiňuje nákaza virem HPV. Rakovina anu pak, mimochodem, ve vyšší míře postihuje gaye obecně, tedy nejen ty, kteří jsou HIV+. Stejně jako v případě celé řady dalších nemocí tedy platí, že základem je prevence. Jak by ale měla správně vypadat?

Neveselá fakta o HPV viru a rakovině

Rakovina anu (anální rakovina) je nejčastěji způsobena chronickou nebo přetrvávající infekcí lidským papilomavirem (HPV). Pokud se člověk infikuje HPV, samozřejmě to hned neznamená rozsudek závažného onemocnění. HPV se vyskytuje ve dvojici podob, ve formě nízkorizikové, kdy tělo dokáže vše nežádoucí samo eliminovat, ale také ve formě vysoce rizikové. Tehdy v případě nákazy může dojít k rozvoji tzv. anální prekancerózy, která – není-li včas odhalena – může způsobit i nádor anu.  K nákaze přitom nutně nemusí dojít jen během sexuální aktivity (tj. análního či orálního sexu), HPV se totiž přenáší z člověka na člověka i prostřednictvím blízkého kožního kontaktu s infikovanou oblastí.

Možná všechny tyto informace zní docela odborně a člověk by tak mohl nabýt pocitu, že jeho se nic takového vlastně netýká. Jenže chyba lávky. HPV infekce je v populaci velmi rozšířená – v průběhu života se s ní setká většina (80 %) populace a např. v USA jí trpí každý druhý muž (bez ohledu na orientaci). A tak není divu, že někteří odborníci již považují  anální karcinomy za další obrovský problém, jemuž musí muži, především pak bisexuálové, gayové a ti, co jsou HIV+ (a to kvůli oslabené imunitě), čelit.  

Jak „být připraven“?

Vzhledem k příčině rakoviny anu, tedy nákaze virem HPV, je jasné, že prevence by měla spočívat v minimalizaci rizik nákazy. To se ale snadněji říká, než provádí. Naštěstí již do hry vstupuje i moderní medicína a očkování. Ano, očkování proti HPV skutečně není určeno jen pro ženskou část populace, kterou má chránit před rakovinou děložního čípku. Ačkoliv klasicky by mělo očkování probíhat ještě před zahájením aktivního sexuálního života, a je tedy zaměřeno primárně na dívky a chlapce v předpubertálním věku (v Česku jej pojišťovny plně hradí ve věku 13 let), rozhodně tímto není nijak striktně omezeno. Očkováni tedy mohou být i dospělí muži, minimálně do 26 let, a to zejména pokud pravidelně provozují sex s muži nebo pokud trpí oslabeným imunitním systémem (tj. muži HIV+). Ani starší muži však nemusí být z možnosti očkování nutně vyloučeni, jen by se o vhodnosti měli poradit se svým lékařem.  Faktem navíc je, že některé výzkumy již prokázaly, že podání vakcíny těm, u nichž se již vyskytla i prekanceróza, může snížit riziko jejího návratu po odléčení.

Svou roli v prevenci samozřejmě sehrává i bezpečný sex, ačkoliv zrovna v tomto případě platí, že kondom není všespásný. Nepokrývá totiž všechny možné části těla, jež mohou být HPV infikované (pokožka v oblasti genitálií či anální oblasti). Přesto ale platí klasické úsloví, že „něco je lepší než nic“. Alespoň částečnou ochranou tedy kondomy nepochybně jsou.

<Path> Psi pomáhají lidem ke zdraví – duševnímu i fyzickému. Skvělý vliv mají i na „uzdravení“ pacientů s HIVZdroj:

A co screening?

V případě různých typů rakovin již lékaři vyvinuli také příslušné screeningy. Např. pro ženy právě v souvislosti s HPV existuje screening rakoviny děložního čípku. V Česku je pak dostupný také screening kolorektálního karcinomu, ovšem specificky na anální prekancerózu se lékaři zatím příliš nezaměřovali, a to i proto, že nebyly shromážděny dostatečné důkazy, že vede ke vzniku karcinomů. Ačkoliv tedy screeningové vyšetření existuje, běžnou praxí není. Ovšem dobrou zprávou je (jak naznačila jedna z mála studií na toto téma), že zejména mladší muži vykazují poměrně vysokou schopnost eliminovat prekancerózy z těla sami, bez lékařského zásahu, a proto by v jejich případě k žádným invazivnějším zásahům docházet nemělo.

Screening je však zároveň nástrojem ryze preventivním a je zacílen na lidi, kteří netrpí žádnými příznaky. Když už dojde na příznaky (a to nejen v oblasti anu, ale i rekta), jako je krvácení, svědění, bolest, otok, výtok či jakýkoli typ nepohodlí, je rozhodně nejvyšší čas okamžitě zamířit k lékaři. Faktem ale také je, že specificky muži mající sex s muži a také ti, co již mají potvrzenou diagnózu HIV+, by na prevenci a bezpečný sex měli dbát dvojnásob a ideálně svou situaci také konzultovat s příslušnými odborníky. 

Zdroj: vitalia.cz, nasezdravotnictvi.cz, cancer.org, zpmvcr.cz, gayety.co, lavendermagazine.com, ockovaniprotihpv.cz, jamanetwork.com, mzcr.cz, acsjournals.onlinelibrary.wiley.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop