Homo, nebo hetero – jděte na test na HIV. Představa, že HIV se heterosexuálů netýká, je mylná a nebezpečná, ukazují data
Straight friendly
Zdroj: iStock

Homo, nebo hetero – jděte na test na HIV. Představa, že HIV se heterosexuálů netýká, je mylná a nebezpečná, ukazují data

HIV/AIDS je jako onemocnění gayů poměrně hluboce zakořeněno. Bohužel právě tento stereotyp se negativně „propisuje“ do nezájmu heterosexuální populace o kompletně celou problematiku onemocnění, o preventivním testování ani nemluvě. Heterosexuálové přitom rozhodně nejsou z obliga. Ba naopak, jak naznačují výzkumy, v některých aspektech jsou dokonce ohroženější skupinou než muži mající sex s muži…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
23. 11. 2022

HIV není jen problém gayů

Nákaza virem HIV je obecně spojována s gayi, příp. (lépe řečeno) s muži majícími sex s muži. S ohledem na historický kontext není divu, „epidemie HIV/AIDS“ v 80. letech minulého století skutečně drtivě dopadla právě na tuto část společnosti – a řadu mužů také stála život. Jenže od té doby – ačkoliv léčba, která by organismus viru dokázala skutečně zbavit, stále neexistuje – se mnoho změnilo... Bohužel nejen k lepšímu.

Jasným pozitivem je fakt, že na trhu jsou již léky, které dokážou zajistit i těm, kdo jsou HIV+, kvalitu života srovnatelnou s běžnou (zdravou) populací. A platí to také pro délku průměrného dožití, pokud je tedy nemoc včas diagnostikována a také náležitě léčena. Vedle toho již jsou na trhu také prostředky, které nákaze HIV cíleně brání, konkrétně máme na mysli tzv. preexpoziční profylaxi (PrEP). Se získáním PrEP to sice úplně snadné není (a pravidla toho, komu a jak je k dispozici, se napříč světem různí), ale nesporným pozitivem je, že vůbec taková látka existuje. Byť to vše jsou nepochybně skvělé zprávy, bohužel se k nim pojí i jeden důležitý „negativní“ efekt. Onemocnění HIV/AIDS ztratilo nálepku „smrtelné“, což v důsledku znamená, že pro mnoho lidí přestalo být relevantní hrozbou. A nejen pro muže mající sex s muži, ale i pro heterosexuály. Ti se vzhledem k povaze onemocnění cítí nezřídka zcela neohroženi. Jenže vlastně ani nevědí, jak moc se pletou…

Když mezi nakaženými figuruje i mnoho (nezodpovědných) heterosexuálů

Již na počátku letošního roku obletěla svět informace, že ve Velké Británii v počtech nově nakažených HIV převážili heterosexuálové nad gayi a bisexuály (a to v poměru 49 % ku 45 %). Ačkoliv tento stav souvisí s faktem, že mezi gayi a bisexuály množství nově nakažených významně pokleslo, což je nepochybně skvělý způsob interpretace, na druhou stranu nelze opomíjet, že mezi heterosexuály se virus šíří také a tato část populace vlastně o tom, že je HIV ohrožena, vůbec neví či si to nepřipouští. Samozřejmě, že na tato data je nutné nahlížet také prizmatem proporciálního zastoupení gayů/bisexuálů a heterosexuálů, jichž je v britské populaci jistě významně více, přesto by se nikdo neměl cítit tak úplně „v bezpečí“ (ostatně, např. v USA je s heterosexuálním sexem spojena cca čtvrtina nových diagnóz HIV). A to i proto, že mezi heterosexuály je povědomí o možnosti nákazy HIV poměrně malé, což ovlivňuje i jejich zájem o testování, tedy základní princip prevence.

Konkrétně v Británii je např. běžná možnost objednat si test online a následně vzorky zaslat na testování. Této možnosti ale využívají převážně právě jen gay/bisexuální muži. „Pokud jde o rozdělení v rámci demografie, viděli jsme, že online testování je výrazně populárnější mezi gayi a bisexuály než mezi muži heterosexuálními. Nelze tedy pozorovat stejnou míru zájmu, jakou bychom pozorovat chtěli, a to i proto, že online testování je dostupné všem,“ vysvětlil tedy Liam Beattie z britské charitativní organizace pro HIV a sexuální zdraví. Jednoduše řečeno, zatímco gayové a bisexuálové o tom, že by se měli pravidelně na HIV testovat, vědí a těchto možností také využívají, v hetero populaci je situace jiná. Byť testování na HIV je umožněno všem, heterosexuálové jej využívají mnohem méně.

Větší riziko pro heterosexuály

Dalším dílkem komplikované skládačky je také virulence, jež udává „škodlivost“ viru. Jak totiž upozorňuje jedna z nejnovějších studií, která zahrnula 340 tisíc lidí z celého světa nakažených kmenem HIV-1 (jedná se o kmen, který je vpřípadě nákazy HIV nejčastější), virulence je vyšší v případě heterosexuálů ve srovnání s muži majícími sex s muži. Dle vědců z toho plyne, že způsob, jakým se virus přenáší, závažnost onemocnění (virulenci) ovlivňuje. To ověřovali analýzou tzv. CD4 T buněk, které HIV infikuje a zabíjí, kdy platí, že čím méně CD4 T buněk člověk v těle má, tím závažnějším onemocněním HIV trpí.

<Path> FOTO: Někdejší hvězda rugby se svlékla pro charitu podporující osoby trpící HIV/AIDSZdroj:

„To, že počty CD4 buněk jsou u heterosexuálních jedinců nižší než u mužů majících sex s muži, ukazuje, že přenášené kmeny HIV mají tendenci být virulentnější právě u heterosexuálních jedinců,“ objasnil jeden z autorů studie, prof. Narendra Dixit. Shromážděná data zároveň jasně ukázala, že heterosexuální lidé z daného vzorku nakažení HIV byli v postupu nemoci směrem k AIDS také výrazně dále. Z toho tedy plyne jediné: onemocnění způsobené kmeny HIV-1 u heterosexuálních lidí je závažnější než u vzorku mužů majících sex s muži.

Bez ohledu na pohlaví a orientaci, myslete tedy vždy na zásady bezpečného sexu, ale také preventivní testování. Rizika – ač v různých měřítkách – se totiž týkají všech. A pokud byste chtěli zaujmout rychý zodpovědný postoj, můžete využít aktuálního Evropského týdne testování na HIV a žloutenku. Místa, kam se lze na test vypravit, naleznete zde.

Zdroj: history.com, viivhealthcare.com, cdc.gov, yalemedicine.org, theguardian.com, cdc.gov, medicalnewstoday.com, journals.plos.org, tadyted.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko

E-Shop