Kondom pro ženy je i na českém trhu, spíš než ony jej ale užívají gayové. Jaké jsou výhody tzv. femidomu?
Straight friendly
Zdroj: iStock

Kondom pro ženy je i na českém trhu, spíš než ony jej ale užívají gayové. Jaké jsou výhody tzv. femidomu?

V Evropě byl poprvé představen v roce 1990 a v USA jej úřady pro běžné užití schválily v roce 1993. Chrání před nechtěným těhotenstvím, ale také před pohlavně přenosnými nemocemi, což většina ostatních forem antikoncepce nezajistí. Řeč je o „ženských kondomech“, kterým se (dle značky jejich britského výrobce) říká také „femidomy“ nebo „vnitřní kondomy“. O tom, že nejsou zrovna hitem na trhu, ale svědčí i to, že o jejich existenci ví vlastně málokdo. Tedy, minimálně mezi ženami. Naopak napříč gay populací je povědomí o nich vyšší…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
18. 8. 2022

Kondomy pro ženy? Nic nového

Kondomy určené specificky ženám – i když v rámci moderní historie jsou vynálezem sklonku 20. století – rozhodně nejsou žádná novinka. Popsány totiž byly již v dobách starověkého Řecka. Jenže úplně stejně jako dnes rozhodně nevyvolávaly zrovna ženskou touhu k jejich užití – vyráběly se totiž z kozího močového měchýře. Jejich atraktivitu ale nezvýšila ani moderní věda. Ta se sice obešla již bez koz, přesto tzv. femidom v podobě „pytlovité trubice“, která je určena doslova k „vystlání vagíny“, ženy zrovna nezaujal (a to ani v době, kdy se svět ještě zmítal ve druhé vlně masivního šíření HIV/AIDS, a to již i mezi heterosexuály).

Nesporné výhody přitom rozhodně kondom pro ženy má – v prvé řadě je vyráběn z polyuretanu, což v praktické rovině znamená, že jsou eliminovány alergie spojené s latexem. Ženský kondom zároveň mužům umožňuje, aby ve vagíně setrvali i po ejakulaci, což s běžnými kondomy možné není. Ačkoliv zavedení femidomu pak jistě vyžaduje určitou zručnost a trénink, jakmile člověk získá cvik, díky tomu, že se ochrana nasazuje na poševní stěny, ponechává mužský penis volný. Zatímco pro ženy to tedy znamená poměrně efektivní ochranu před početím a nákazou různými nemocemi, mužům ženské kondomy přinášejí také lepší sexuální prožitek.  

Femidomy pro gaye?

Ačkoliv z podstaty věci jsou femidomy určeny ženám, své fandy si našly i mezi docela nečekanou skupinou lidí – tedy mezi gayi. Faktem totiž je, že klasické kondomy mají při análním sexu větší tendenci praskat než při sexu vaginálním. A tak není divu, že některé zdravotní kliniky dokonce začaly propagovat femidomy mezi gayi jako bezpečnější možnost ochrany. Ačkoliv výzkumů, které by se specificky na toto téma zaměřily a např. zmapovaly, kolik gayů má s užitím femidomů praktické zkušenosti, vzniklo poměrně málo, dle dat z několika málo z nich femidom v USA minimálně jednou vyzkoušelo mezi 15-21 procenty gayů.

Háčkem ale je, že femidomy jsou vyráběny jen pro vaginální sex, pro který byly také schváleny. Minimálně zatím tedy neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že jejich užití je pro gaye bezpečnější. „Provedli jsme revizi studií týkajících se análního sexu a zjistili jsme, že neexistuje dostatek solidních dat, na jejichž základě by bylo možné říct, zda je to bezpečné nebo účinné,“ shrnula tak Susie Hoffman, docentka epidemiologie z Columbia University v New Yorku. Další tým vědců pak přímo před užitím femidomů gaye varuje s tím, že některé konstrukční prvky předznamenávají, že tato ochrana se pro anální sex nehodí. „Femidom má vlastnosti speciálně navržené pro vložení do pochvy – zejména flexibilní vnitřní kroužek, který přiléhá na děložní čípek. Při použití při análním sexu se ale femidom nemusí snadno zavádět, může být nepohodlný, nebo dokonce nebezpečný,“ shrnuli. Na druhou stranu jsou tu stále i hlasy, které femidomy pro anální sex nejenže schvalují, ale dokonce doporučují. I proto by jistě bylo vhodné zaměřit tímto směrem další pozornost.  

Pryč s předsudky!

A tak mají ženské kondomy zatím asi (jen) poměrně překvapivé využití (pomineme-li tedy jejich popularitu mezi gayi), se kterým vlastně ani původně nebylo počítáno –  dominantní cílovou skupinou totiž měly být silné a emancipované ženy, které své zdraví kladou na první místo. Namísto toho se ale staly populární v oblastech, kde jsou ženy pod tlakem mužů, kteří ochranu odmítají užívat. Světová zdravotnická organizace tak femidomy distribuuje zejména do rozvojových zemí, kde se jinak ženy potýkají nejen s nechtěnými těhotenstvími, ale také s řadou pohlavně přenosných chorob, HIV/AIDS nevyjímaje.

<Path> Keňa jako první země v Africe nasadí pacientům s HIV bezplatně nejnovější léky jinak určené pro „movité“Zdroj:

A je to možná docela paradoxní, ale tamní uživatelky si to, nad čím ty z USA či Evropy ohrnují nos, nemohou vynachválit. Dokonce se právě prostřednictvím těchto kondomů pro ženy daří bourat řadu různých stigmat. „V Indii mi ženy vyprávěly, že již ze zavádění kondomu byly tak vzrušené, že pak už nechtěly mít sex. Nechápala jsem to – dělaly to nějak špatně, jinak? A pak mi došlo, že měly orgasmus jen z toho, že si prostě kondom samy zavedly – pravděpodobně proto, že se samy sebe předtím vůbec nikdy ani nedotkly,“ popisuje tak Anne Philpott, která pracuje pro jednu z podpůrných organizací. V Senegalu jsou pak kondomy pro ženy ryzí erotickou pomůckou, dokonce se prodávají s korálky, které ženy nosí kolem boků. Zvuky, které kondom při sexu vydává, jsou pak spojovány se zvuky těchto korálků, a prý je to pro všechny zúčastněné velmi sexy. Na Srí Lance pak ženské kondomy začali rovnou prodávat jako sexuální hračku. Takže by možná všechny ženy, kterým se vlastnosti femidomu zrovna nezamlouvají (a to i proto, že mají i jiné možnosti ochrany), mohly zkusit odložit předsudky a dát tomuto užitečnému vynálezu šanci. Protože ochrany není nikdy dost.

Zdroj: theguardian.com, femalehealthcollective.com, safe-pocket.com, psmag.com, ncbi.nlm.nih.gov, who.int, brandsouthafrica.com, eldis.org

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko

E-Shop