„Největším problémem zdejší LGBT+ komunity je nyní chemsex,“ tvrdí sex koučka
Rozhovor
Zdroj: Tania/se svolením
<Path>

„Největším problémem zdejší LGBT+ komunity je nyní chemsex,“ tvrdí sex koučka

Tania je vystudovaná pedagožka a sexuoložka, která se identifikuje jako bisexuálka. Její praxe ji zavedla ze severu na jih Španělska a také do Dominikánské republiky. Tania se navíc zasluhuje o destigmatizaci lidské sexuality a LGBT+ komunity na sociálních sítích. Je konzervativnější Sevilla i v otázkách sexuality? Jaký má názor na fetišizaci leseb a bisexuálek ze strany heterosexuálních mužů? Jaká je v porovnání komunita v Dominikáně?
Tomáš Herzán Tomáš Herzán Autor
7. 5. 2022

Zdravím Tanio! Prosím, představila by ses nám krátce?

Také zdravím! Jmenuji se Tania García, jsem pedagožka, sexuoložka a sex koučka. Před dvěma lety jsem také začala svůj online projekt, ve kterém se snažím rozšířit povědomí v oblasti sexuality, dělám online kurzy, účastním se konferencí na školách či v různých organizacích.

Jak bys vystihla Sevillu ve 3 slovech?

Inovativní, kreativní a inkluzivní.

V úvodu jsme nastínili, že jsi ze severu Španělska – zdá se ti, že zde má LGBT+ komunita nějaká specifika oproti komunitě ve tvém městě, například co se týče právě přijetí sebe sama či diskriminace?

Určitě má svá specifika. Kvůli nedostatku vzdělaní v této oblasti jsem se až do nástupu na univerzitu nikdy vědomě nesetkala s nikým z komunity LGBT+. Navíc: kdo by se odvážil zeptat, když se i to zeptání pojilo s negativními konotacemi. Z toho plyne i má cesta k sebepřijetí, která byla dosti progresivní, protože jsem neměla ke komu vzhlížet. Je pravda, že už je to 10 let, co jsem vyšla ze střední školy a leccos se od té doby změnilo. Kdybych to porovnala se Sevillou, kam jsem se přestěhovala před 5 lety, tak tady již dávno byly organizace šířící informovanost na různých přednáškách, tudíž ve školách byli dospívající mnohem chápavější a uvědomivší ve vztahu k sexuální diverzitě, zatímco v Burgosu, mém městě, první organizace zaměřená na LGBT+ lidi otevřela své brány teprve velice nedávno.

V návaznosti na předchozí otázku – také jsme poodhalili, že jsi byla na praxi v Dominikánské republice. Jak je to v Latinské Americe ve vztahu k LGBT+ komunitě, je tam patrnější vliv převládajícího katolického vyznání?

Vliv náboženství je značný ve Španělsku i v Dominikáně, zejména pokud jde o homofobii, ale hlavně jsou tam pak patrné genderové stereotypy, které pak mohou vést k nepochopení či diskriminaci – stále se tam většina lidí drží toho, co je vhodné pro kluky a co pro holky. Já měla praxi mezi dětmi na základní škole a když se kluci na hřišti prali, tak jim nikdo neřekl, že násilí nic neřeší a je špatné. Ale když si hráli chlapeček s holčičkou a dali si nevinnou pusu na tvář, tak přiběhl učitel a pokáral je. Nedokázala jsem pochopit, že je tolik rozčílí nevinné gesto náklonnosti, ale násilí ne. Také jí řekli, že by se měla držet od chlapců dál, a tak jsem byla zaražená, že jim vštěpují, že muži mají větší svobodu, ať už v projevu, tak i v otázkách sexuality již od malička, oproti ženám, které by měly být nevinné a zdrženlivé.

<Path> „Progresivní“ generace Z má jasno: v partnerských vztazích má dominovat muž, žena patří k dětem a plotně. Je to návrat k „tradičním“ modelům soužití?Zdroj: jstor.org, ft.com, joincake.com, news.stanford.edu, bumble.com, cnbc.com, 96krock.com, insidehook.com

S jakým problémem v oblasti sexuality se dle tebe potýká LGBT+ komunita v Seville?

Řekla bych, že největší problém, se kterým se v poslední době potýká LGBT+ komunita v Seville, je chemsex, což je užívání rekreačních drog během sexu, jak v páru, tak i ve skupině.

Problematika chemsexu není pouze v požívání drog, ale také v principu toho, že jedinec užívá drogy k udržování sexuálních styků, během kterých se pod vlivem omamných látek nedává takový důraz na ochranu, tudíž se velice snadno šíří různé infekce či sexuálně přenosné choroby.

Myslíš, že bisexuální lidé to mají těžší ve vztazích, zvlášť v souvislosti s konzervativněji smýšlející španělskou společností?

Určitě, bisexualita totiž podléhá různým mýtům. Tím největším mýtem, dle mého, je jakýsi předpoklad, že se bisexuálům líbí na 50 procent muži a na 50 procent ženy, což je naprosto mylné. Proč bych měla číselně kalkulovat, na kolik se mi někdo líbí, abych se mohla identifikovat jako bisexuálka? Jsou lidé, kteří mohou mít preferenci, ale to z nich nečiní více či méně bisexuály. Není třeba se s někým vyspat, aby člověk zjistil, s kým se cítí lépe či koho chce v romantickém či sexuálním slova více.

Jaký máš názor na fetišizaci leseb či bisexuálních žen, ke které dochází často ze strany heterosexuálních mužů? Je to aktuální téma? Je toxická maskulinita stále přítomná ve španělské společnosti?

Je to určitě velice aktuální téma, řekla bych také, že jedna z hlavních příčin sexuálního obtěžování. Ačkoliv by se třeba mohlo zdát, že lesby či bisexuálky jsou méně diskriminované, tak opak je pravdou. Kvůli tomu, že je někteří samozvaní „alfa” samci sexualizují a vidí je jako konzumní produkt, tak pak může docházet k tomu, že si myslí, že se mají dvě ženy rády jenom proto, aby potěšily mužské oko, a ne protože by spolu chtěly reálně být.

<Path> Sváteční bojová mise: přežít Vánoce s příbuznými „na zabití“. Osvojte si techniky, jak o svátcích nevypěnit a zvládnout rodinné sváryZdroj: bustle.com, stylist.co.uk, smh.com.au, psychologytoday.com, borrago.com, betterhealth.vic.gov.au

Vyhledávají ve tvém případě pomoc v oblasti sexuologie spíše heterosexuální či LGBT+ osoby? Proč myslíš, že tomu tak je?

To záleží. V mém případě bych však řekla, že LGBT+ kolektiv je lépe informovaný. Určitě to bude i tím, že okolo sexuální orientace či genderových otázek je spousta stigmat a mýtů, a tak je zájem o informace větší, protože je to něco, co se jich přímo týká. Co se týče terapie samotné, tak myslím, že nelze vybrat jednu „skupinu”, je to velice individuální, protože lidé volí terapii až poté, co zkusili vše a nepodařilo se jim najít jinou alternativu.

Máš nějaké oblíbené místo či místa v Seville, která bys doporučila našim čtenářům?

To je těžké, zamilovala jsem se do Sevilly jako do celku, ale určitě bych doporučila všem zajít na ulici zvanou La Alameda, která nabízí širokou škálu barů, restaurací a také se na ní koná množství akcí oslavujících sexuální diverzitu, kde se člověk může mnohé přiučit a hlavně pobavit.

Moc děkuji za tvůj čas a přeji hodně štěstí!

Taniu můžete podpořit lajky či sledováním jejího profilu: @venditalocura.sexed

Zdroj: Tomáš Herzán, Tania

Populární
články

Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop