„Největším problémem zdejší LGBT+ komunity je nyní chemsex,“ tvrdí sex koučka
Rozhovor
Zdroj: Tania/se svolením
<Path>

„Největším problémem zdejší LGBT+ komunity je nyní chemsex,“ tvrdí sex koučka

Tania je vystudovaná pedagožka a sexuoložka, která se identifikuje jako bisexuálka. Její praxe ji zavedla ze severu na jih Španělska a také do Dominikánské republiky. Tania se navíc zasluhuje o destigmatizaci lidské sexuality a LGBT+ komunity na sociálních sítích. Je konzervativnější Sevilla i v otázkách sexuality? Jaký má názor na fetišizaci leseb a bisexuálek ze strany heterosexuálních mužů? Jaká je v porovnání komunita v Dominikáně?
Tomáš Herzán Tomáš Herzán Autor
7. 5. 2022

Zdravím Tanio! Prosím, představila by ses nám krátce?

Také zdravím! Jmenuji se Tania García, jsem pedagožka, sexuoložka a sex koučka. Před dvěma lety jsem také začala svůj online projekt, ve kterém se snažím rozšířit povědomí v oblasti sexuality, dělám online kurzy, účastním se konferencí na školách či v různých organizacích.

Jak bys vystihla Sevillu ve 3 slovech?

Inovativní, kreativní a inkluzivní.

V úvodu jsme nastínili, že jsi ze severu Španělska – zdá se ti, že zde má LGBT+ komunita nějaká specifika oproti komunitě ve tvém městě, například co se týče právě přijetí sebe sama či diskriminace?

Určitě má svá specifika. Kvůli nedostatku vzdělaní v této oblasti jsem se až do nástupu na univerzitu nikdy vědomě nesetkala s nikým z komunity LGBT+. Navíc: kdo by se odvážil zeptat, když se i to zeptání pojilo s negativními konotacemi. Z toho plyne i má cesta k sebepřijetí, která byla dosti progresivní, protože jsem neměla ke komu vzhlížet. Je pravda, že už je to 10 let, co jsem vyšla ze střední školy a leccos se od té doby změnilo. Kdybych to porovnala se Sevillou, kam jsem se přestěhovala před 5 lety, tak tady již dávno byly organizace šířící informovanost na různých přednáškách, tudíž ve školách byli dospívající mnohem chápavější a uvědomivší ve vztahu k sexuální diverzitě, zatímco v Burgosu, mém městě, první organizace zaměřená na LGBT+ lidi otevřela své brány teprve velice nedávno.

V návaznosti na předchozí otázku – také jsme poodhalili, že jsi byla na praxi v Dominikánské republice. Jak je to v Latinské Americe ve vztahu k LGBT+ komunitě, je tam patrnější vliv převládajícího katolického vyznání?

Vliv náboženství je značný ve Španělsku i v Dominikáně, zejména pokud jde o homofobii, ale hlavně jsou tam pak patrné genderové stereotypy, které pak mohou vést k nepochopení či diskriminaci – stále se tam většina lidí drží toho, co je vhodné pro kluky a co pro holky. Já měla praxi mezi dětmi na základní škole a když se kluci na hřišti prali, tak jim nikdo neřekl, že násilí nic neřeší a je špatné. Ale když si hráli chlapeček s holčičkou a dali si nevinnou pusu na tvář, tak přiběhl učitel a pokáral je. Nedokázala jsem pochopit, že je tolik rozčílí nevinné gesto náklonnosti, ale násilí ne. Také jí řekli, že by se měla držet od chlapců dál, a tak jsem byla zaražená, že jim vštěpují, že muži mají větší svobodu, ať už v projevu, tak i v otázkách sexuality již od malička, oproti ženám, které by měly být nevinné a zdrženlivé.

<Path> Pride v Madridu nás všechny učí, že LGBT+ lidé mohou žít s většinou v míru a pohodě a že cesta nenávisti určitě není správnou. Každý Čech by měl Madrid Pride alespoň jednou zažít. PovinněZdroj: Jakub Starý

S jakým problémem v oblasti sexuality se dle tebe potýká LGBT+ komunita v Seville?

Řekla bych, že největší problém, se kterým se v poslední době potýká LGBT+ komunita v Seville, je chemsex, což je užívání rekreačních drog během sexu, jak v páru, tak i ve skupině.

Problematika chemsexu není pouze v požívání drog, ale také v principu toho, že jedinec užívá drogy k udržování sexuálních styků, během kterých se pod vlivem omamných látek nedává takový důraz na ochranu, tudíž se velice snadno šíří různé infekce či sexuálně přenosné choroby.

Myslíš, že bisexuální lidé to mají těžší ve vztazích, zvlášť v souvislosti s konzervativněji smýšlející španělskou společností?

Určitě, bisexualita totiž podléhá různým mýtům. Tím největším mýtem, dle mého, je jakýsi předpoklad, že se bisexuálům líbí na 50 procent muži a na 50 procent ženy, což je naprosto mylné. Proč bych měla číselně kalkulovat, na kolik se mi někdo líbí, abych se mohla identifikovat jako bisexuálka? Jsou lidé, kteří mohou mít preferenci, ale to z nich nečiní více či méně bisexuály. Není třeba se s někým vyspat, aby člověk zjistil, s kým se cítí lépe či koho chce v romantickém či sexuálním slova více.

Jaký máš názor na fetišizaci leseb či bisexuálních žen, ke které dochází často ze strany heterosexuálních mužů? Je to aktuální téma? Je toxická maskulinita stále přítomná ve španělské společnosti?

Je to určitě velice aktuální téma, řekla bych také, že jedna z hlavních příčin sexuálního obtěžování. Ačkoliv by se třeba mohlo zdát, že lesby či bisexuálky jsou méně diskriminované, tak opak je pravdou. Kvůli tomu, že je někteří samozvaní „alfa” samci sexualizují a vidí je jako konzumní produkt, tak pak může docházet k tomu, že si myslí, že se mají dvě ženy rády jenom proto, aby potěšily mužské oko, a ne protože by spolu chtěly reálně být.

<Path> Lázněmi to jenom začíná aneb tuzemská dovolená na víkend, kterou nakrmíte tělo, oči i Instagram. Vydejte se do Karlovarského kraje za mozaikou zážitkůZdroj: mozaikazazitku.cz, zivykraj.cz, karlovyvarycard.cz

Vyhledávají ve tvém případě pomoc v oblasti sexuologie spíše heterosexuální či LGBT+ osoby? Proč myslíš, že tomu tak je?

To záleží. V mém případě bych však řekla, že LGBT+ kolektiv je lépe informovaný. Určitě to bude i tím, že okolo sexuální orientace či genderových otázek je spousta stigmat a mýtů, a tak je zájem o informace větší, protože je to něco, co se jich přímo týká. Co se týče terapie samotné, tak myslím, že nelze vybrat jednu „skupinu”, je to velice individuální, protože lidé volí terapii až poté, co zkusili vše a nepodařilo se jim najít jinou alternativu.

Máš nějaké oblíbené místo či místa v Seville, která bys doporučila našim čtenářům?

To je těžké, zamilovala jsem se do Sevilly jako do celku, ale určitě bych doporučila všem zajít na ulici zvanou La Alameda, která nabízí širokou škálu barů, restaurací a také se na ní koná množství akcí oslavujících sexuální diverzitu, kde se člověk může mnohé přiučit a hlavně pobavit.

Moc děkuji za tvůj čas a přeji hodně štěstí!

Taniu můžete podpořit lajky či sledováním jejího profilu: @venditalocura.sexed

Zdroj: Tomáš Herzán, Tania

Populární
články

Celý život se hnát kupředu a pak ani nemít čas na drobné radosti? To dnešní mladí lidé nechtějí
LIDÉ

Mileniálové odmítají žít jako „křečci v kole“. Jejich řešením nesmyslnosti tvrdé práce je „měkký život“, jenž se vrací k dávným hodnotám

Autor: Mirka Dobešová
Budou roušky opět „v kurzu“?
LIDÉ

Jak bude vypadat příští pandemie? Přijít může dřív, než si myslíme, varují vědci

Autor: Martin Lyko
Semeno sice jako mlíčko trochu vypadá, konzumace mléka se na jeho chuti ovšem podepisuje negativně
HOT!

Slané, hořké, nasládlé: Na chuť semene má vliv strava, ale taky nemoci. Experimenty zkušených dokazují, co se na šmaku podepisuje nejvíc

Autor: Martin Lyko
Učitelka mu nejen nepomohla situaci zvládnout, ještě přilila olej do ohně
LIDÉ

„Doufám, že jednou naše školství dojde do bodu, kdy učitelé budou umět pracovat s dětmi, jako jsem byl já. Mám trauma,“ říká mladík

Autor: Irena Piloušková
Zásnuby jsou sice romantická záležitost, na sociální sítě ale informace o vašem vztahu nepatří
STYL

Proč nepatří milostný status na sociální sítě aneb 8 věcí, které byste podle expertů neměli sdílet online

Autor: Martin Lyko
Udělat si sem tam nějaký rituál nebo meditaci ničemu neškodí, pozor byste si měli dát ale na to, když vás někdo přesvědčuje o vaší důležitosti pro celý svět
TĚLO & MYSL

Esoterika je jako droga. Při výjimečném použití vás nakopne, dlouhodobé „užívání“ vám ale může zničit život

Autor: Michal Černý
Elektro-sex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická
HOT!

Elektrosex? Co dříve patřilo drsnějším povahám, je dnes už rozšířenou praktikou, která navzdory mýtům může být i velmi romantická

Autor: Irena Piloušková
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Řada mužů trpí duševními problémy, ale z mnoha důvodů nevyhledá pomoc
LIDÉ

„Muži se bojí projevit slabost. Než jsem šel na terapii, 10 let jsem trpěl,“ popisuje Adam. Obával se i nálepky „cvoka“

Autor: Mirka Dobešová
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko

E-Shop