Dobrá zpráva pro ty, kdo nemají bezpečný sex a bojí se HIV: je tu PrEP ve formě dvouměsíční injekce, i když zatím jen v USA
LGBT+
Zdroj: iStock

Dobrá zpráva pro ty, kdo nemají bezpečný sex a bojí se HIV: je tu PrEP ve formě dvouměsíční injekce, i když zatím jen v USA

Lidstvo je zase o krok blíž úspěšnému vymýcení viru HIV, původce nemoci AIDS. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) koncem prosince schválil preventivní přípravek (PrEP), který se podává formou injekce jednou za dva měsíce. Lidé, kteří jsou vystaveni riziku nákazy HIV a chtějí se před ní chránit, už nebudou muset myslet každý den na to, aby si nezapomněli vzít pilulku.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
25. 1. 2022

Pravidelnost užívání je největší problém PrEPu

PrEP je zkratka pro pre-expoziční profylaxi neboli přípravek, který člověk užívá proto, aby při styku s virem HIV zabránil jeho přenosu do svého těla. PrEP funguje na podobném principu jako hormonální antikoncepce: bere se dopředu s cílem zabránit nechtěnému – v tomto případě ne těhotenství, ale nákaze virem. A tak jako pilulka proti otěhotnění se i PrEP užívá v podobě tabletky každý den. Když zapomenete, účinnost látek ve vašem těle brzy klesá a vystavujete se riziku, že se stane přesně to, proti čemu se snažíte chránit.

PrEP berou především mladí lidé, jimž se dlouhodobě nedaří dodržovat pravidla bezpečného sexu. Provozují anální sex a mají větší počet sexuálních kontaktů, jejichž HIV status často neznají. Důvodem, proč se vystavují riziku, není jen lehkovážnost a mladická nerozvážnost. PrEP užívají i lidé pracující v sex byznysu, partneři lidí s HIV nebo ti, kdo nemohou používat kondom např. z důvodu alergie.

Jenže právě v těchto skupinách osob je řada těch, kdo nezvládají dodržovat každodenní užívání pilulky PrEP a občas ji vynechají. Nemůže za to jen chaotický životní styl, ale také třeba deprese, užívání návykových látek, snahy skrývat užívání PrEP před ostatními členy domácnosti nebo prostě a jednoduše nestálý příjem. PrEP přeci jen něco stojí.

Šance pro ty, kdo zapomínají polykat pilulku

Proto se PrEP ve formě injekce, pro niž si zajdete jen jednou za dva měsíce, zdá být dobrou zprávou. V USA byla tato forma ochrany na trh uvedena pod názvem Apretude. „Tato injekce s dvouměsíčním dávkováním bude klíčová v boji proti epidemii HIV, protože prevenci dostane k těm, u nichž je pravidelné každodenní užití pilulky velkou výzvou nebo dokonce nerealistickým předpokladem,“ uvedla v tiskové zprávě FDA Debra Birnkrant, ředitelka divize antiretrovirotik Centra pro hodnocení léků a výzkum.

Přípravek Apretude je podle FDA bezpečný pro dospělé osoby i dospívající s váhou nad 35 kg. Zájemci o tuto formu PrEP na začátku dostanou dvě injekce v rozmezí jednoho měsíce a pak najedou na dvouměsíční schéma. Pokud si chtějí být jisti, že látka bude jejich tělu vyhovovat, mohou začít orálně užívanou pilulkou pod názvem Vocabria po první čtyři týdny, a je-li vše v pořádku, přejít na injekční formu. Podle FDA má Apretude více vedlejších účinků než stará známá Truvada, která se dříve používala k léčbě lidí s HIV a dnes se využívá jako PrEP. Přesto se jedná o samé poměrně běžné reakce jako citlivost v místě vpichu, bolest hlavy, horečka, únava, bolest zad, svalové křeče nebo vyrážka.

<Path> Seznamte se s reálným gay světem v Singapuru díky novému online seriálu 'People Like Us'Zdroj:

V klinických testech Apretude jednoznačně přesvědčil

Před vydáním licence byl přípravek Apretude testován v jednom z dosud nejrozsáhlejších klinických testů zahrnujících široké spektrum jedinců včetně vysokého počtu trans žen a černých mužů, kteří mají sex s muži. Výzkumná populace byla rozdělena do dvou anonymních skupin, kde půlce lidí byl podáván přípravek Apretude a druhé půlce již zmíněná Truvada.

Podle informací FDA první skupina zahrnovala přes 4500 HIV-negativních trans žen a cis mužů, kteří mají sex s muži a je u nich vysoké riziko přenosu HIV. Ti, jimž byl během testů podáván přípravek Apretude, vykázali o 69 % nižší riziko nákazy HIV oproti těm, jimž byla podávána Truvada.

Druhou testovací skupinu tvořilo přes 3200 HIV-negativních cis žen s vysokým rizikem nákazy HIV. V tomto případě bylo riziko nákazy u žen, které braly Apretude, nižší o 90 % oproti těm, které měly Truvadu.

Zdroj: Giphy

Vynález je fajn, ale je potřeba dostat ho k lidem

Server LGBTQnation.com ovšem píše, že HIV aktivisté zatím příliš nejásají. Ve Spojených státech má jedna dávka Apretude stát 3700 dolarů, zatímco Truvadu zdravotní pojišťovny na příkaz federální vlády hradí. Server cituje výkonného ředitele organizace PrEP4All Kenyona Farrowa, podle kterého bude trvat roky, než se Apretude podaří dostat ke všem potřebným jen v USA. Kvůli covidu je tamní zdravotnický systém zahlcen a spousta pracovníků ho z důvodu vyčerpání a vyhoření opouští. Zatímco pilulku si každý spolkne doma sám, pro injekci bude nutné zajít do zdravotnického zařízení.

Organizace PrEP4All se zabývá tím, aby se nejmodernější metody léčby HIV dostaly k těm, kdo je potřebují. Na svém webu uvádí, že ve fázi výzkumu je nyní hned několik dalších forem PrEP s dlouhodobým účinkem. Některé látky bude potřeba aplikovat jen dvakrát za rok, pokud ovšem úspěšně projdou testy a dostanou se na trh. 

PrEP je jedním z pilířů zmírňování epidemie HIV

Počet lidí užívajících PrEP stoupá v USA i u nás. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci ho v roce 2020 brala čtvrtina z 1,2 milionu lidí, jimž lékaři tuto formu prevence doporučili. Pět let předtím ho užívala jen 3 % lidí ve vysokém riziku nákazy HIV. České ministerstvo zdravotnictví PrEP dlouhou dobu odmítalo zařadit mezi prostředky boje s epidemií HIV. To se nicméně v poslední době změnilo a PrEP je v Česku k dostání na lékařský předpis za 600–1100 Kč na měsíc. Lékárny ale PrEP běžně nemají na skladě a musejí přípravek na žádost zákazníka objednat.Česká společnost AIDS pomoc má však seznam míst, kde jej dostanete okamžitě. Podle informací ČSAP mohou být v ČR asi přes tři stovky uživatelů PrEP.

Rozšíření PrEP sehrálo významnou roli v potlačování epidemie HIV v metropolích západní Evropy. V posledních letech tam klesá množství nových případů, což je podle odborníků výsledek zavedení častého testování, všeobecně dostupné léčby a zpřístupnění PrEP pro jedince v nejvyšším riziku nákazy. Pilulka pro ty, kdo nerespektují pravidla bezpečného sexu, naráží na odpor části společnosti, která PrEP vidí jako povzbuzování k nezodpovědnému chování. Pokud nám však nejde jen o moralizování, ale o definitivní potlačení epidemie HIV jednou provždy, je PrEP efektivním prostředkem a bylo by velmi nerozumné nabalovat na něj jakékoli stigma.

Zdroj: FDA, ČSAP, PrEP4All, LGBTQnation.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop