„Drogy a sex jsou příliš glorifikovány. Falešný pocit, že lze přestat, až budu chtít, je nebezpečný,“ říká drag performer Cuntessa
LGBT+
Zdroj: Archív Cuntessy, foto Vojtěch Vlk / se svolením

„Drogy a sex jsou příliš glorifikovány. Falešný pocit, že lze přestat, až budu chtít, je nebezpečný,“ říká drag performer Cuntessa

Cuntessa si takzvaně nevidí do huby. Je to osobitá drag queen, kterou si díky jejímu nevybíravému chování a prořízlé puse zapamatujete po prvním setkání. Cuntessa se chopila role průvodkyně v publikaci o chemsexu Jak odletět na Mars a bezpečně se vrátit zpátky, kterou právě vydal spolek Prague Pride. Využila divoké zkušenosti, které nasbírala za čtyři roky života v Praze.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
27. 1. 2022

Chemsex je užívání drog za účelem intenzivnějších sexuálních prožitků, které trvá i několik dní v kuse. Účastníci chemsex parties typicky užívají pervitin, mefedron, GHB/GBL a ketamin. Akce se konají v bytech, nočních klubech i saunách, pozvánky se často šíří přes seznamovací aplikaci Grindr. Chemsex s sebou nese dvojnásobné riziko: užívání drog a provádění sexuálních praktik, k nimž by člověk za střízliva mnohdy nebyl svolný.

Cuntesso, jak ses dostala k chemsexu?

Jsem hodně sexuální člověk a chemsex byl v mém okolí v Praze dost běžný. Takže byla jen otázka času, kdy ho taky vyzkouším. No a já se k němu dostala spíš dřív než později – hned první rok po přestěhování ze Slovenska do Prahy. A začala jsem si ho užívat.

Jak tě napadlo do toho vůbec jít?

Já to vlastně nikdy neznala jako chemsex. Pro mě bylo úplně přirozené, že se jdu s někým vyspat a sjedu se s ním. Až pak jsem zjišťovala, co všechno chemsex znamená. A začala jsem si uvědomovat, že to je něco jako cruising (setkávání gay mužů na veřejném prostranství za účelem sexu; takový předchůdce Grindru v offline dobách – pozn. red.), kde se pudům dává až příliš volná ruka.

Na Slovensku chemsex není?

Slovenská gay sex scéna je hodně orientována na Grindr, ale sex kluby a další možnosti pro setkávání tam nejsou tak vychytané jako tady. Praha je v tomto ohledu mnohem dál. Uvědomuji si ale, že mnoho klubů dává ruce pryč od toho, co se v nich děje. A to je nebezpečné, především protože se v nich zároveň prodává alkohol, jehož mixování s drogami je velmi rizikové.

Proč se podle tebe stává kombinace drog a sexu tak populární?

Užívání drog je obecně glorifikováno. V osmi z deseti filmů jsou spojeny s úžasnou zkušeností. Poslední seriál, který opravdu realisticky vyobrazil užívání drog, byla Euforie. I když byl životopisný snímek o Eltonu Johnovi hodně otevřený o jeho závislosti na kokainu, nezobrazoval ji jako problém. Je to barevný film plný hudby o tom, jak Elton John dokázal vstát a jít dál. Ten falešný pocit, že když budeš chtít, můžeš přestat, je ještě nebezpečnější než drogy samotné.

Teď mluvíš především o drogách. Je chemsex hlavně o fetu a skvělý sex je k němu jako bonus, nebo je hlavně o sexu a fet je prostředek, jak se k němu dostat?

To záleží na skupině lidí, se kterými se sejdeš a sjedeš. Můžu přijít na akci, která je plná vychrtlých fetek, co si jen našly důvod, proč se sjet. A pak jsou akce, které jsou hodně o sexu, a drogy jsou tam proto, aby ten zážitek znásobily.

<Path> „Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tajíZdroj: Pepa

Víš dopředu, na jaký typ akce jdeš?

Já většinou chodívám na akce, kde ty lidi znám, takže vím, do čeho jdu. Málokdy vyrazím někam, kde neznám minimálně STD status zúčastněných (STD – sexually transmitted deseases neboli sexuálně přenosné nemoci – pozn. red.). Nejsem už takový dobrodruh, abych šla ve čtvrt na pět ráno k někomu úplně cizímu na byt.

Uvědomuješ si rizika chemsexu? Nebo na ně zapomeneš hned, jak se začnou dít věci?

Uvědomuju, ale začnou mě zajímat až den poté. Až pak si řeknu: sakra, co když jsem něco chytla, co když se něco stalo? Ale při chemsexu opravdu nemyslíš. To je to svinstvo spojené s drogami – při extázi nejsi schopná myslet. Zastaví se ti racionální uvažování. Právě i kvůli tomu radši na takové akce chodím jen s lidmi, které znám.

Co nějaké poučení? Vede tě morální kocovina druhého dne k nastavení bezpečnostních pravidel?

Měla jsem fázi, kdy moje touha po sexuální zkušenosti bývávala silnější. Teď už jsem ale velmi opatrná. Díky následným obavám jsem začala řešit PrEP (pre-expoziční profylaxe – pilulky, které při setkání s virem zabrání nákaze – pozn. red.) a celkově se víc zajímám o problematiku chemsexu. Taky mě to inspirovalo k postupné cestě k abstinenci.

Pokud má někdo pocit, že to opravdu „potřebuje“ vyzkoušet, musí si uvědomit, že pravdu mají alkoholici, když říkají: rozdíl mezi abstinentem a alkoholikem je jeden panák. Tak je to i s fetem. Rozdíl mezi tebou a nějakou fetkou je jedna šleha. Je důležité vědět, že jdeš na cestu, ze které možná není návratu. Prostě mefistofelovská smlouva. Můžeš to zkusit a předstírat, že najednou je svět nádhernej a skvělej – ale to je jen ta chemie v tvojí hlavě, není to skutečné.

Co tě vedlo k tomu, že jsi začala být zodpovědnější?

Věk! V březnu mi bude 33 let. Viděla jsem hodně lidí, kteří propadli závislosti opravdu ošklivě, dokonce pár mých kamarádů umřelo na komplikace spojené s užíváním drog. Ne na předávkování, ale třeba na infarkt po konzumaci kokainu v obřím množství. To byl pro mě wake up call.  

Proč s tím teda úplně neskončíš?

No to je můj dlouhodobý plán, se kterým jsem začala už vloni. Zhruba půl roku jsem čistá a budu ráda, když to bude pokračovat. Mám teď správně nastavený mindset – vím, že to opravdu nepotřebuju k životu, a taky co ošklivého se mi může stát. Navíc moje tělo nemládne. Nemůžu se tvářit, že mi je devatenáct a zvládnu čtyřdenní bender (několikadenní drogová party – pozn. red.) bez jakýchkoli následků.

Když se ti 18letý gay svěří, že chce zkusit chemsex, co mu na to tedy řekneš?

Ať si najde kámoše, kterému důvěřuje a s kterým se zná opravdu dobře. Taky bych řekla, že to vůbec nemusí vyzkoušet. Chemsex není položka na bucket listu, kterou si musíš odškrtnout. A pokud chce experimentovat s fetem, ať si radši dá půlku koule na party, což je mnohem bezpečnější způsob než na akci, kde je alkohol a sex.

<Path> Psycholožka: „Chemsex je v Česku velmi populární. Lidé se k němu uchylují, protože si pak více věří. Rizika jsou ovšem velká“Zdroj: Jan Witek

Co vidíš jako největší riziko? Spadnutí do drog, nákazu HIV, úmrtí, znásilnění…

Lidi se dnes pohlavních nemocí nebojí, protože všechno kromě HIV se dá léčit a HIV se dá dostat pod takovou kontrolu, že jsi neinfekční. Uživatel chemsexu tohle nevidí jako riziko. Spíš se bojím smrti a znásilnění. Jednou jsem znásilnění zabránila a taky jsem několikrát viděla lidi předávkované G (GHB neboli tekutá extáze – pozn. red.) takovým způsobem, že jsem myslela, že udeřila jejich poslední hodina. Myslím si, že žádný experiment nestojí za to, aby kvůli němu člověk umřel – rozhodně ne nic tak stupidního, jako jsou drogy.   

Dokážeš říct, kolik chemsex parties se v Praze o víkendu koná?

To je moc těžká otázka. Určitě bych řekla mezi 15 a 30 parties, a to mluvím jen o těch, které jsou inzerované na Grindru. Celkové číslo bude větší. 

V nové informační brožuře radíš uživatelům chemsexu, jak to vše ve zdraví přežít. Je tento druh osvěty důvod, proč se věnuješ dragu?

Ano, já jako skutečný člověk jsem totiž samotář, velice introvertní a mám sociofobii. Já jako Cuntessa jsem ale monstrum, které nezná stud. Takže Cuntessa mi svým nevybíravým vystupováním dává šanci bez cenzury mluvit o duševním zdraví, zneužívání drog a dalších tématech, o kterých se v naší komunitě při oficiálních příležitostech mluví jen v rukavičkách. Je potřeba některé věci pojmenovat tak, jak opravdu jsou. Užívání drog je problém, kterému věnujeme strašně málo pozornosti, a řada queer děcek se kvůli tomu dostává do potíží. Znala jsem kluka, kterému bylo osmnáct a strávil rok na odvykačce. K tomu nesmí docházet.

Abych teď nepůsobila jako šíleně morální drag queen – sama jsem velkým zastáncem užívání drog na principu microdosingu (užívání velmi nízkých dávek, které nevyvolávají halucinace) v rámci psychoterapie. To má prokazatelné léčebné účinky. Sama jsem se díky microdosingu ketaminu dvakrát zvládla zbavit myšlenek na sebevraždu. Takže existuje cesta, jak žít ve světě s drogami, ale s rozumem. Protože drogy tě jinak o rozum připraví.

Veřejně ses teď přihlásila k provozování chemsexu, což většina lidí drží spíš jako tajemství. Jaké očekáváš reakce?

Nečekám, že to každý pochopí. Ale je důležité to udělat. Nemyslím, že je na české scéně někdo, kdo se k chemsexu veřejně přihlásil. Je hodně důležité, abychom si uvědomili, že se to tady a teď děje. Netvařme se, že ne.

 

Pokud se chystáte vyzkoušet chemsex nebo už patříte do rizikové skupiny, stáhněte si brožuru Jak odletět na Mars a bezpečně se vrátit zpátky, která poskytuje cenné rady v rámci přístupu harm reduction. Nebude vás tedy za chemsex odsuzovat, ale poradí vám, jak přitom minimalizovat utrpěné škody.

Zdroj: Cuntessa

Populární
články

Sexuologické odělení brněnské FN provozuje gynekologickou ambulanci pro trans lidi
AKTUALITY

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Autor: Martin Lyko
Tuto fotogrfii má Matějosvký v e-shopu. Lépe ukazuje vzor i skutečnou barvu povlečení
STYL

Z prémiové bavlny se nebude chtít vám ani milencům. Luxusní kvalitu textilu Matějovský potřebujete vyzkoušet na vlastní (holou) kůži

Autor: Martin Lyko
Jako NE rovnosti lásce a práv, tak působí zamítnutí manželství pro všechny páry
LIDÉ

Zklamání: „Politici si myslí, že gayové a lesby jsou horšími lidmi,“ říká Czeslaw Walek k zamítnutému manželství pro všechny páry

Autor: Martin Lyko
Kolik designů dokážeš smíchat, tolikrát jsi člověkem
Trendy & Styl 2024

Jaké jsou letos trendy bytového designu? Porovnali jsme nabídku čtyř velkých hráčů na trhu!

Autor: Michal Černý
Pravda vyšla najevo až roky po rozvodu
LIDÉ

Rozhovor s otcem a dcerou: „Že má táta přítele, vím až od sedmnácti let. Mrzí mě, že si nemyslel, že bych ho podpořila,“ říká žena

Autor: Irena Piloušková
Lounge bar vznikl pod taktovkou společnosti Dejsiprostor
KULTURA

Vedle nové lávky vzniká nový lounge bar. Díky venkovnímu posezení to bude v létě hit!

Autor: Rozálie Růžičková
V minulosti jednu postel sdílelo více lidí - i těch, co si byli cizí
LIDÉ

Postele plné cizích lidí byly dřív běžné a měly řadu výhod. Richard Lví srdce spával s Filipem II., královna Alžběta I. se služebnými

Autor: Mirka Dobešová
Muž si v monogamním vztahu připadá jako v řetězech
LIDÉ

„Jeden partner do konce života? Přítele miluju, ale děsí mě to!“ přiznává muž v otevřeném rozhovoru o monogamii

Autor: Irena Piloušková
Svatba a manželství? Zapomeňte, gayové a lesby
AKTUALITY

Jak jsme opět na plné čáře „projeli“ šanci na rovnost a lesbám a gayům plivli do tváře (a ještě za to čekáme ovace)

Autor: Mirka Dobešová
Koláč jako od babičky? Žádný problém
CESTOVÁNÍ

Jak přijmout stárnutí, ukazuje vídeňská kavárna. Pracují v ní jen seniorky, které pečou koláče „jako od babičky“. A z podniku je hit

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop